Europejczycy będą żyli krócej

Europejczycy najbardziej na świecie nadużywają alkoholu i najczęściej palą papierosy, a niedługo mogą być najbardziej otyl – alarmuje w nowym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia.

Według autorów raportu Europejczycy cieszą się lepszym zdrowiem niż 5 lat temu. W niektórych państwach długość życia sięga 82 lat i jest jedną z najdłuższych na świecie. Niestety zbyt wielu mieszkańców naszego kontynentu w ogóle nie dba o zdrowie.

Jeśli szybko się to nie zmieni, to długość życia następnych pokoleń Europejczyków może się skrócić. Autorzy raportu zwracają uwagę, że mieszkańcy poszczególnych krajów bardzo różnią się pod względem stylu życia i przestrzegania zdrowotnych zaleceń. 

Rocznie: 11 litrów alkoholu

Przeciętny Europejczyk wypija najwięcej, bo rocznie aż 11 litrów czystego alkoholu. Duże są jednak różnice w spożyciu alkoholu w poszczególnych krajach. W krajach islamskich (Turcja, Azerbejdżan) pije się średnio 1,4 l czystego alkoholu rocznie. Tymczasem na Białorusi – aż 14,4 litry czystego alkoholu rocznie.

Przeciętny Polak w 2012 roku wypił ponad 10 litrów czystego alkoholu, czyli tyle samo co w 2008 roku. Przed 20 laty, w 1992 r. spożycie nie przekraczało 8,3 litrów. Statystyczny Niemiec wypija rocznie 11 l czystego alkoholu.

30% Europy pali

Mimo kampanii edukacyjnych 30% Europejczyków wciąż pali papierosy i to więcej niż w innych regionach świata. Najczęściej palą Rosjanie, Gruzini i Grecy, najmniej Duńczycy i Islandczycy. W Polsce codziennie pali 9 mln osób, w tym 3,5 mln kobiet. W Wielkiej Brytanii i Polsce rak płuc jest już częstszą przyczyną zgonów niż rak piersi. W Turkmenistanie pali zaledwie 8 proc. mieszkańców. 

Niepokojąco wzrasta liczba osób z nadwaga i otyłością. Kłopoty z tuszą ma już 59%  Europejczyków, których już tylko nieznacznie wyprzedzają Amerykanie. W Stanach Zjednoczonych 61% osób ma zbyt dużą masę ciała.

Polacy żyją coraz dłużej

W Europie najdłużej żyją Francuzi, Włosi i Hiszpanie. Przeciętna długość życia wzrosła u nich do 82 lat. Białorusini, Rosjanie i Mołdawianie żyją najkrócej – zaledwie 71 lat.

Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, przeciętna długość życia w naszym kraju wydłużyła się do 78,5 lat. Długość życia Polaków wydłużyła się od 1991 r. z 66 do 73,8 lat, czyli o prawie 8 lat. Polki żyją dłużej o 6 lat. O ile w 1991 r. przeciętna długość ich życia wynosiła 75 lata, to w 2013 r. zwiększyła się do 83,1 lat.

„Nadal Polacy żyją o 4 lata krócej, a Polki o 3 lata krócej niż mężczyźni i kobiety w 15 najbogatszych krajach Unii Europejskiej” – twierdzi prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH.