Faraon przybył do Warszawy! W stolicy można podziwiać wystawę poświęconą odkryciu grobowca Tutanchamona

Władca stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych faraonów egipskich, po tym, jak przed stu laty odkryto jego grobowiec. Miłośnicy archeologii, historii i cywilizacji starożytnego Egiptu mają niepowtarzalną okazję przenieść się w czasie za sprawą jubileuszowej wystawy, która ma miejsce w Warszawie, w Muzeum Nowa Praga przy ulicy Jagiellońskiej 82a.
Faraon przybył do Warszawy! W stolicy można podziwiać wystawę poświęconą odkryciu grobowca Tutanchamona

Sensacyjny grobowiec, dobrze zachowana mumia Tutanchamona oraz jego spektakularne skarby zostały odkryte sto lat temu (4 listopada 1922 roku) przez brytyjskiego archeologa — Howarda Cartera, kierującego ówczesnymi wykopaliskami w Dolinie Królów. Było to bezprecedensowe odkrycie na skalę światową, które do dziś wzbudza wiele emocji.

Żeby oddać światu choć namiastkę tajemniczej atmosfery, jaka towarzyszyła temu epokowemu odkryciu, grupa znakomitych egiptologów i artystów z niezwykłą precyzją stworzyła unikalną rekonstrukcję grobowca i repliki skarbów oraz artefaktów znalezionych w niemalże nienaruszonym stanie w najsłynniejszym grobowcu w Egipcie. Wśród nich znajduje się słynna złota maska pośmiertna młodego faraona. Skarby te aktualnie podziwiać można w Warszawie na wyjątkowej wystawie „Tutanchamon – Grobowiec i skarby”.

Nadrzędnym celem twórców wystawy jest zgodność z historią i nauką oraz wywołanie emocji, które towarzyszyły samemu Howardowi Carterowi podczas sensacyjnego odkrycia w Dolinie Królów 100 lat temu. Osiągnęliśmy to nie tylko poprzez wiernie odtworzone eksponaty, których jest ponad tysiąc, ale także poprzez wzbogacenie wystawy o opowieść – zwiedzanie możliwe jest z darmowym audioprzewodnikiem – mówi Krzysztof Kirejczyk, przedstawiciel organizatora (JVS Group).

Odwiedzający mają do dyspozycji 3 tys. metrów kwadratowych. Na uwagę zasługuje fakt, że elementy warszawskiej ekspozycji stoją bezpośrednio przed zwiedzającymi, brak tu dystansujących, muzealnych gablot. Jak ocenia dr Wilfried Seipel, egiptolog i były dyrektor Wiedeńskiego Muzeum Sztuk Pięknych:  „Po raz pierwszy od czasu odkrycia grobowca Tutanchamona powstała wystawa, która pozwala ujrzeć skarby grobowca w dokładnie takim samym układzie, w jakim zostały odnalezione w 1922 roku”.

Wystawa stanowi doskonałe uzupełnienie lekcji historii, geografii i sztuki. Organizator zaprasza zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.  Wystawa odbywa się w Warszawie, w Muzeum Nowa Praga, przy ul. Jagiellońskiej 82A. Czynna jest codziennie od 9:00 do 20:00 (ostatnie wejście o 18:00). Bilety są dostępne online i na miejscu w kasie biletowej.

Więcej informacji można znaleźć na: