Wymarły gad z terenów Polski robił coś przedziwnego z szyją. Uczeni odkryli, co takiego

Długie szyje u zwierząt nie są niczym nadzwyczajnym w świecie organicznym. Najlepszym przykładem są dzisiaj chociażby żyrafy czy łabędzie W odległej przeszłości geologicznej stworzeń z długimi szyjami było prawdopodobnie nawet więcej. Polscy naukowcy przyjrzeli się anatomii niezwykłego gada sprzed 230 milionów lat, którego szyja stanowiła aż połowę długości ciała!
Wizualizacja tanystrofa w środowisku wodnym / źródło: Renesto S.. & Saller F.. (2018), Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Wizualizacja tanystrofa w środowisku wodnym / źródło: Renesto S.. & Saller F.. (2018), Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Długie szyje u zwierząt mogą się charakteryzować różną liczbą kręgów szyjnych w zależności, czy mamy do czynienia z ssakiem, ptakiem czy gadem. U ssaków w zdecydowanej większości występuje siedem kręgów szyjnych. Wydłużenie lub skrócenie szyi nie wiąże się jednak z dodawaniem lub odejmowaniem kolejnych kręgów, a ze zmianą ich długości.

Czytaj też: Odkrycie papuziego jaszczura to istny klejnot. Skóra starego gada “błyszczała” jak szkło

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda u gadów i ptaków, które w toku ewolucji nabyły zdolność do zwiększania liczby kręgów szyjnych. Doskonałym przykładem są chociażby plezjozaury – wymarłe, mezozoiczne gady morskie – które potrafiły mieć ich nawet 70! Żyły również na Ziemi takie gady, które pomimo ekstremalnie długiej szyi posiadały bardzo mało kręgów szyjnych i tutaj możemy wymienić tanystrofa (Tanystropheus), którego analizą zajmowali się w ostatnim czasie uczeni z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ilustracja tanystrofa – triasowego gada z wydłużoną szyją / źródło: Arthur Weasley, Wikimedia Commons, CC BY 2.5

Gad z ekstremalnie długą szyją na tapecie u polskich naukowców

Zespół paleobiologów, w skład którego wchodzili m.in. dr Mateusz Tałanda i Adam Rytel, zbadał skamieniałości triasowego morskiego gada z grupy tanystrofeidów, który żył na Ziemi 230 milionów lat temu. Naukowcy podzielili się swoimi obserwacjami na temat strategii ewolucyjnej zwierzęcia na łamach periodyku Royal Society Open Science.

Czytaj też: Odkryli pierwsze na Ziemi zwierzę z wydłużoną częścią ciała. Żaden gad tak nie wyglądał

Szczątki zwierzęcia były znajdowane w Chinach, na pograniczu Włoch i Szwajcarii, jak również w Polsce, w Miedarach (woj. śląskie). Gad cechował się rozmiarami ciała od 1,5 do 6 metrów, z czego połowa stanowiła szyja. Jak zauważają naukowcy, tanystrof w toku wydłużania szyi nie zwiększał liczby kręgów, ale zmieniał ich długość. Co więcej, proces ten doprowadził do wciągnięcia nawet kręgów grzbietowych do odcinka szyjnego.

Porównanie kręgów szyjnych u tanystrofa oraz późniejszych dinozaurów i krokodyli / źródło: Adam Rytel, Uniwersytet Warszawski, materiały prasowe

Tak nietypowa strategia ewolucyjna była zagadką dla naukowców. W najnowszych badaniach uczeni spróbowali wyjaśnić ten fenomen. Najprawdopodobniej taka budowa ciała była „efektem nałożenia się ograniczeń rozwojowych na presję selekcyjną wymagającą co raz dłuższej szyi, podobnie jak u dzisiejszej żyrafy” – tłumaczy dr Mateusz Tałanda cytowany w komunikacie prasowym UW.

Czytaj też: Małpa-skunks, krwiożerczy rosomak i osobliwy wielkolud. Oto 8 zagadkowych kryptyd

Czyni to z tanystrofów zwierzęta o wręcz unikatowej anatomii i są one ekstremalnym przykładem tego, co potrafi stworzyć ewolucja w bardzo specyficznych warunkach – podkreśla Adam Rytel w rozmowie z PAP. Przypomnijmy, że żyjące w morzach tanystrofy należały do archozauromorfów. 230 milionów lat temu w epoce triasu jeszcze nie istniały żadne dinozaury, ani plezjozaury. Rozwój ewolucyjny gadów dopiero się rozpędzał, a długoszyje zwierzęta możemy nazwać prymitywnymi przodkami późniejszych drapieżników.