Gołębie potrafią wykryć raka

Gołębie, które szczególnie mieszkańcom dużych miast często nie kojarzą się zbyt dobrze, posiadają wiele niezwykłych umiejętności. Są znane z umiejętności wracania do domu z naprawdę sporych odległości. Dodatkowo świetnie rozpoznają ludzkie twarze, litery alfabetu, a nawet są w stanie odróżnić obraz Moneta od obrazu Picassa czy kubistyczny od impresjonistycznego! 

Gołębie potrafią rozpoznawać ludzkie twarze, litery alfabetu, a nawet dzieła sztuki! Teraz okazuje się, że mogą także wesprzeć radiologów i histopatologów.

Gołębie potrafią też zapamiętać setki obrazów przez kilka lat i jako jedne z nielicznych zwierząt umieją się rozpoznać w lustrze. Ich dobry wzrok i sprawny układ nerwowy wykorzystywano przy poszukiwaniu rozbitków, a także we wczesnych eksperymentalnych wersjach samonaprowadzających się bomb.

Teraz okazuje się, że po te zdolności może sięgnąć także medycyna. Prof. Richard Levenson z University of California oraz jego zespół badawczy demonstrował gołębiom mikroskopowe obrazy tkanki gruczołu piersiowego. Jeśli ptaki prawidłowo dziobnęły kolorowy przycisk, rozpoznając tkankę jako zdrową lub zmienioną nowotworowo, dostawały smaczną nagrodę.

Po godzinnych sesjach powtarzanych codziennie przez 15 dni gołębie stawiały prawidłowe rozpoznanie w 85 proc. przypadków. Co więcej, „konsylium” czterech gołębi podnosiło dokładność diagnozy do 99 proc.! Wyniki badania opisano w magazynie PLOS ONE

Podobnie dobre wyniki uzyskały gołębie przy rozpoznawaniu typowych dla raka piersi mikroskopijnych zwapnień na mammogramach. Natomiast rozpoznawanie nowotworowych zagęszczeń tkanki okazało się za trudne – ale współpracującym z naukowcami radiologom też udawało się to tylko w 80 proc. przypadków.

Autorzy badań nie chcą zastąpić diagnostów ptakami, ale raczej wykorzystać gołębie przy doskonaleniu oprogramowania do analizy obrazów wspomagających pracę specjalistów.

Dowiedz się więcej: 15 zaskakujących rzeczy, które potrafią zwierzęta