Gwiazdozbiór Kasjopei na polskim niebie widoczny jest cały rok. Jak go znaleźć?

Gwiazdozbiór Kajsopei jest 25. co do wielkości konstelacją. W Polsce możemy podziwiać ją przez cały rok. Jednak o ile gwiazdozbiory zodiakalne cieszą się niesłabnącą popularnością, o tyle o gwiazdozbiorze Kajsopei nie mówi się zbyt często. A szkoda! Czym się więc charakteryzuje, jakie zawiera gwiazdy i dlaczego warto go wypatrzeć na niebie?
Gwiazdozbiór Kasjopei na polskim niebie widoczny jest cały rok. Jak go znaleźć?

Opis gwiazdozbioru Kasjopei

Gwiazdozbiór Kajsopei (z łaciny Cassiopeia) należy do gwiazdozbiorów nieba północnego, jest jednym z okołobiegunowych. Znajduje się w Drodze Mlecznej i zajmuje powierzchnię 598 stopni kwadratowych. Nieuzbrojonym okiem możemy dostrzec 90 gwiazd z tej konstelacji. 

Kim była Kajsopea? W historii zapisała się jako piękna, choć zarozumiała królowa Etiopii. Była żoną Cefeusza i matką Andromedy. Kiedy w swojej pysze stwierdziła, że jest piękniejsza od nimf Nereid… Posejdon, ich ojciec, nasłał na Etiopię potwora morskiego. Od zguby mogło uratować Kajsopeję i Cefeusza poświęcenie córki Andromedy. Skazaną na pożarcie potworowi dziewczynę uratował Perseusz. Oczarowany jej pięknem, wziął ją za żonę. 

Kształt gwiazdozbioru Kajsopei przypomina nieco literkę W. A jego odnalezienie nie jest na szczęście zbyt trudne! 

Gwiazdozbiór Kasjopei: jak go znaleźć?

Gwiazdozbiór Kajsopei można podziwiać na niebie na szerokościach geograficznych pomiędzy 21° S a 90° N. Ów kształt „W” tworzy 5 najjaśniejszych gwiazd. Są to Caph, Schedar, Cih, Ruchba oraz Segin.

Kajsopea sąsiaduje z gwiazdozbiorami Żyrafy, Jaszczurki oraz z innymi mitologicznymi postaciami – Cefeuszem, Andromedą i Perseuszem. 

Do gwiazdozbioru Kajsopei doprowadzi nas przedłużenie odcinka łączącego Gwiazdę Północną z czubkiem dyszla Wielkiego Wozu. Zobaczyć ją możemy już przez lornetkę! A gdy skierujemy swoje oczy w tę stronę nieba… Z pewnością zachwycimy się widokiem licznych, choć może słabo świecących gwiazd! W Polsce na takie obserwacje mamy naprawdę sporo czasu. Gwiazdozbiór Kajsopei nie zachodzi bowiem na naszych szerokościach geograficznych. Jest więc obecny na niebie przez cały rok. 

Wybrane gwiazdy z gwiazdozbioru Kasjopei

Kajsopea to gwiazdozbiór bardzo bogaty w gwiazdy. Z pewnością będzie idealnym punktem do obserwacji dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z astrologią. Wystarczy wyciągnąć lornetkę!

Naszą uwagę powinien zwrócić Schedar, czyli olbrzym o pomarańczowej barwie. Dzielą go od nas 362 lata świetlne. Nazwa zaś z arabskiego oznacza pierś – w tym przypadku należącą do Kajsopei. 

Kolejną wyjątkową gwiazdą z gwiazdozbioru Kajsopei jest Caph. To podwójna gwiazda, a jej nazwa pochodzi z arabskiego i określa dłoń zabarwioną henną. Caph w gwiazdozbiorze jest ręką Kajsopei. 

Ruchba natomiast to gwiazda zmienna zaćmieniowa, a przy okazji kolano etiopskiej królowej. Od Ziemi z gwiazdozbioru Kajsopei dzieli ją 112 lat świetlnych. Jej jasność zaś zmienia się w przeciągu 759 dni. 

Za najjaśniejszą gwiazdę gwiazdozbioru Kajsopei uważa się Cih. To biały olbrzym. Jego objętość zwiększa się od czasu do czasu – potrafi być 10-18 razy większa od średnicy Słońca! Nazwa „Cih” wywodzi się z chińskiego i oznacza „bat”. Od Ziemi dzieli ją 610 lat świetlnych. 

Ciekawostki o gwiazdozbiorze Kasjopei

W 1572 r. w gwiazdozbiorze Kajsopei doszło do jednego z trzech znanych w naszej Galaktyce wybuchów supernowej. Zdarzenie opisał Tychon Brahe. Dlatego zresztą supernowa z Kajsopei nazywa się „Supernową Tychona”. Jej pozostałości wciąż emitują fale radiowe!

Jednymi z najciekawszych obiektów z gwiazdozbioru Kajsopei są gromady otwarte M 52 i M 103. Pierwsza z nich leży przy granicy gwiazdozbioru z Cefeuszem. Znajdziemy w niej około 120 gwiazd, w tym dwa żółte olbrzymy. To całkiem młoda gromada, bo ma raptem… 35 mln lat.  M 103 jest jeszcze młodszą gromadą (25 mln lat). Korzystając z tak podstawowego sprzętu jak lornetka, dostrzeżemy 40 gwiazd. 

W gwiazdozbiorze Kajsopei znajduje się także Gromada Sowy, czyli NGC 457. Czasem nazywa się go też Gwiazdozbiorem Ważki. Żółty i niebieski nadolbrzym z gwiazdozbioru Kajsopei tworzą oczy sowy. „Zwierzę” znajdziemy na południe od gwiazdy Ruchba. 

Jeszcze jeden rój meteorów związany jest z gwiazdozbiorem Kajsopei. To rój meteorów Zeta Cassiopeidy. Ich maksimum przypada na połowę lipca. Nie wiemy jednak, jakie jest ich ciało macierzyste.