Jak wiele uczniowie i studenci zyskają dzięki dojazdom na elektrycznych hulajnogach?
Elektryczne hulajnogi nie bez powodu zdobyły i nadal zdobywają uznanie wśród użytkowników w różnym wieku i w różnych sytuacjach życiowych. Umówmy się jednak, że tego typu pojazd jest przydatny zwłaszcza wtedy, kiedy można używać go na co dzień i znacznie skrócić sobie czas dojazdu do szkoły czy na uczelnię, do tego zaoszczędzić, a nawet dorzucić swoje trzy grosze do trwającej ciągle walki o lepsze jutro w kwestii stanu środowiska i poprawić swoje samopoczucie. Dlatego właśnie ten specyficzny rodzaj jednośladów jest tak wyjątkowy, bo rewolucjonizując osobisty transport, gwarantuje wiele zalet, nie tylko w kwestii poruszania się z jednego punktu do drugiego.
Każdy zapewne wie, jak dużym wyzwaniem jest podejmowanie regularnych podróży do szkoły czy na uczelnię. Denerwujemy się na spóźniający się autobus, korki wyciągające z naszego życia kilka bezcennych minut na puste oczekiwanie w drogowej kolejce, zmęczenie po dłuższym marszu spod odległego przystanku czy poszukiwanie miejsca parkingowego. Te problemy przechodzą do historii z hulajnogą elektryczną, bo tę możemy wykorzystać zarówno w roli głównego środka transportowego albo jako jego uzupełnienie, aby mieć zarówno jeszcze więcej energii na cały dzień nauki, jak i więcej czasu zarówno przed, jak i po zajęciach.
Sięgnięcie po hulajnogę elektryczną to jednak coś więcej niż tylko oszczędność czasu i niezależność od osób trzecich. To też odczuwalna każdego miesiąca oszczędność pieniędzy na bilety czy paliwo, ogromna elastyczność co do parkowania i wybierania tras przez miasto, wyższa wygoda z racji utrzymywania wyprostowanej pozycji jazdy i nawet większebezpieczeństwo. Wisienką na torcie jest nieoceniona możliwość zamienienia zatłoczonej głównej drogi na przyjemny park pełen zieleni oraz śpiewu ptaków, co od razu poprawia humor i nastawia znacznie lepiej do trudów codzienności. Wiedząc już, że hulajnoga elektryczna to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o transport do szkół, to pozostaje najważniejsze pytanie – jaką hulajnogę elektryczną wybrać?
Z elektrycznych hulajnóg korzystam przede wszystkim dlatego, że mogę uniknąć tłoku w autobusie oraz zgrzania się w trakcie jazdy rowerem. Nie ma co ukrywać, w ciepłych miesiącach jest to dosyć istotne. Ale nawet w zimniejsze miesiące hulajnogi elektryczne potrafią być szybszym transportem niż komunikacja miejska czy samochód. Nie musimy przejmować się korkami czy szukaniem miejsca do zaparkowania. Na dobrą sprawę hulajnogę możemy zabrać ze sobą po dojechaniu na miejsce – Arkadiusz Dziermański, redaktor prowadzący CHIP.PL|Focus.pl
Hulajnogi elektryczne dla dzieci w wieku 12+
Osoby poszukujące hulajnogi elektrycznej dla młodszego użytkownika powinny zainteresować się modelem Motus Scooty 10 Lite Gen5 o wytrzymałości do 120 kg i masie 12,5 kg z kierunkowskazami zapewniającymi lepszą widoczność, a co za tym idzie – zwiększającymi bezpieczeństwo użytkownika. Tę hulajnogę wprawia w ruch 350-watowy silnik umieszczony w przednim 10-calowym kole pneumatycznym z potencjałem oddania aż 700 watów w szczycie. Zasila go 280-Wh akumulator, umożliwiający przejechanie do 30 km na jednym ładowaniu, co można na bieżąco weryfikować na zamontowanym na kierownicy ekranie LCD. Z racji niskiej wagi osiągnięcie na tej hulajnodze maksymalnej prędkości 25 km/h nie jest większym wyzwaniem, jak zresztą wniesienie jej do pomieszczenia z ulicy, a ogólna prostota obsługi sprawia, że nawet “mniej technologiczni” użytkownicy poradzą sobie z nią bez żadnego problemu. Woda jest też jej niestraszna, co potwierdza certyfikat IP54, a użytkownicy mogą liczyć zarówno na tempomat, jak również na hamowanie rekuperacyjne.
Oczekujący czegoś więcej od elektrycznej hulajnogi, mogą sięgnąć po “pełnoprawną wersję”, czyli tą bez “Lite” w nazwie. Mowa o hulajnodze Motus Scooty 10 Gen5, która jest już przykładem znacznie mocniejszego modelu, choć o tym samym maksymalnym obciążeniu rzędu 120 kg. Wzrost jej wagi do 17,8 kg względem wcześniejszego modelu jest wytłumaczalny przede wszystkim pojemniejszym akumulatorem, który na jednym 8-godzinnym ładowaniu ma zapewniać do 65 km zasięgu. Dodatkowo ta hulajnoga może pokonywać nachylenia 20-, a nie 15-stopniowe, jak to ma miejsce w Motus Scooty 10 Lite Gen5. W tym modelu znalazły się jednak te same zaawansowane funkcje, o których wspomniałem wyżej, ale dodatkowo producent postarał się o moduł łączności Bluetooth i wsparcie aplikacji na smartfony.
Elektryczne hulajnogi dla osób powyżej 17 roku życia
W miarę upływu lat oczekiwania dotyczące osobistych środków transportu, w tym hulajnóg elektrycznych, rosną. Młodzież wkraczająca w dorosłość szuka hulajnóg, które sprostają wymaganiom, takim jak pokonywanie stromych wzniesień w mieście i długi czas pracy na jednym ładowaniu. Idealnym wyborem może być model Ruptor R1 ważący 24,5 kg, z 500-watowym silnikiem o maksymalnej mocy 800 watów i akumulatorem o pojemności 960 Wh, zapewniającym do 75 km zasięgu na jednym ładowaniu. Hulajnoga ta posiada regulowaną kierownicę, system kierunkowskazów, podwójne hamulce tarczowe, wsparcie aplikacji, różne tryby jazdy, zintegrowane oświetlenie, wodoodporną konstrukcję (IP54) i podwójny system amortyzacji, zwiększający wygodę na nierównym terenie.
Dla tych, którzy szukają jeszcze większego komfortu i bezpieczeństwa, firma Motus oferuje model PRO10 Urban, który jest wyposażony w akumulator o pojemności 720 Wh i silnik o mocy maksymalnej rzędu 800 watów. Ten model wyróżnia się kierunkowskazami, dwiema dźwigniami hamulców tarczowych, oświetlonym podestem, mocnym reflektorem przednim, profilowanymi uchwytami na kierownicy oraz wahaczowym zawieszeniem, które sprawia, że jazda po nierównych nawierzchniach jest bardziej komfortowa.
Hulajnogi elektrycznej używam jako podstawowy środek transportu po Wrocławiu. Uważam, że niczego lepszego nie znajdziecie w szczególności w godzinach szczytu. Bardzo szybko można dostać się w wybrane miejsce, nie ma też problemów ze znalezieniem miejsca do parkowania – można ją wziąć ze sobą. Sama jazda naprawdę jest po prostu bardzo przyjemna. Zdecydowanie polecam ten środek transportu do poruszania się w mieście i nie tylko. – Michał Andruszkiewicz, redaktor CHIP.PL|Focus.pl.
Elektryczne hulajnogi dla studentów
Studenci, ze względu na ograniczony budżet, często szukają sposobów na oszczędzanie. Hulajnoga elektryczna jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala na obniżenie kosztów związanych z transportem miejskim lub paliwem oraz oszczędność czasu przy “podziurawionym” planie zajęć w ciągu dnia. Zależnie od potrzeb, studenci powinni zainteresować się modelami takimi jak Motus PRO10 Urban czy Motus Scooty 10 Gen5, ale dla bardziej wymagających studentów idealnym wyborem może być model Motus PRO10 2022. Ten łączy mocny silnik o maksymalnej mocy 810 watów z akumulatorem zapewniającym zasięg około 60 km. Hulajnoga ta posiada składany design, regulowaną kierownicę i zaawansowany system oświetlenia, a jej kompaktowy rozmiar osiągnięty pomimo wysokich możliwości znacznie ułatwia przechowywanie.
Innym interesującym modelem z punktu widzenia studenta może być hulajnoga elektryczna Dualtron Togo wyposażona w kierownicę inspirowaną BMX. Hulajnoga ta posiada silnik o nominalnej mocy 1000 watów, akumulator o pojemności 900 Wh i oferuje zasięg do 65 km na jednym ładowaniu. Może osiągnąć prędkość do 52 km/h po zdjęciu ograniczenia prędkości do 20 km/h, a poza tym wyróżnia się również 10-calowymi oponami, dwoma hamulcami tarczowymi, sprężynowymi amortyzatorami i szerokim podestem, zapewniając komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ten model łączy z Motus PRO10 2022 rozbudowany, szeroki podest, zaawansowane oświetlenie oraz możliwość złożenia go w podobny sposób, przesuwając “w górę”.
Hulajnogi dla bardziej wymagających użytkowników
Dla osób poszukujących hulajnogi do codziennej zabawy w różnych warunkach idealnym wyborem może być Motus PRO10 Sport Daytona. Ta hulajnoga wyposażona w dwa silniki o mocy maksymalnej 1300 watów każdy i akumulator o pojemności 946 Wh, osiąga prędkość do 65 km/h i na jednym ładowaniu gwarantuje zasięg do 65 km. Posiada rozbudowany podest, zaawansowane zawieszenie, oświetlenie i system hamulcowy, a także system kontroli z NFC do odblokowywania systemu po nieobecności.
Kolejną hulajnogą z najwyższej półki jest Dualtron Spider II ważący 26,2 kg, z elastomerowym zawieszeniem i dwoma silnikami o nominalnej mocy 1100 watów każdy. Model ten pozwala rozwijać prędkość maksymalną do 60 km/h i zasięg do 100 km dzięki akumulatorowi o pojemności 1,8 kWh. Wyróżnia się też tym, że posiada dwa nie mechaniczne, a hydrauliczne hamulce tarczowe z 140-mm tarczami, co zapewnia skuteczne hamowanie i wysoki poziom bezpieczeństwa.
Jeśli więc już macie swoją ulubioną hulajnogę elektryczną na oku, to możecie mieć pewność, że powyższe modele są dostępne w sklepach z największym wyborem hulajnóg elektrycznych: 7Way.pl, Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD, Decathlon, X-kom oraz Komputronik.