Nazywana nieraz nagrodą pocieszenia względem ”prawdziwego” Nobla wręczanego od ponad wieku, IgNobel trafił do rąk 10 zespołów badaczy z całego świata już po raz 29. Laureatów wyłoniono w 10 kategoriach. Japończycy np. obliczyli całodzienną produkcję śliny w ustach 5-latka, inżynier z Iranu stworzył automatyczną zmieniarkę pieluch a turecko-holenderski duet oceniał podatność na przenoszenie bakterii papierowych pieniędzy z różnych stron świata. ”Nasza” trójka zgłębiała wiedzę o insektach wspólnie z Ling-Jun Kong z Singapuru, Herbertem Cepraz z Bułgarii oraz Rainerem Dumke z Niemiec. W nagrodę dostali banknot o nominale 10 bilionów dolarów Zimbabwe – to pozbawiona faktycznej wartości pamiątka po hiperinflacji z 2008 roku.

Przyznanie nagrody i wystąpienie Polaków zaczyna się  w miejscu: 51m 20s

Biologia

- Za odkrycie, że martwe namagnesowane karaluchy zachowują się inaczej, niż żywe namagnesowane karaluchy – takimi słowami zapowiedziano występ Polaków na gali w teatrze Sandersa na uczelni Harvarda w Cambridge, stanie Massachusetts. Swoje badania opisane w prestiżowym magazynie ”Nature” [Polacy zilustrowali zabawnym filmem udowadniającym, że po namagnetyzowaniu martwe karaluchy dłużej trzymają się lodówki, niż żywe.

Gdzie tkwi zagadka? Zwierzęta te ”widzą” i reagują na zmieniające się wokół nich pola magnetyczne m.in. dlatego, że ich ciała (a dokładniej fragmenty pancerza) ulegają namagnesowaniu. Nagrodzone badanie dowiodło, że żywy owad rozmagnesowuje się w czasie 50 (+/- 28) minut od naładowania. Z martwym karaluchem trwa to dłużej, bo aż 47,5 (+/- 29,9) godziny.

Fizyka

Za odkrycie jak i dlaczego wombaty robią kupę w kształcie sześcianu. To jedyne znane zwierzęta produkujące odchody w kształcie małych cegiełek. Potrzeba było naukowców z amerykańskiej uczelni Georgia Tech by – z pomocą kilku wobmacich trucheł – zrozumieć tę zagadkę. Wszystko sprowadza się do kształtu i elastyczności jelit zwierzęcia. Dokłada się do tego wpływ suchego środowiska, w którym przyszło im żyć. Do czego potrzebna nam taka wiedza? Ponoć skorzystać mogą inżynierowie projektujący fabryki tworzące rzeczy w kształcie sześcianu.

Technika

Za wynalezienie maszyny do zmieniania pieluszek u dzieci. Jeżeli projekt inżyniera z Iranu zostanie spopularyzowany, młodzi rodzice na całym świecie zyskają trochę wytchnienia. Prototyp przypomina nieco zmywarkę do naczyń. W zgłoszeniu patentowym autor zmieniarki przekonuje, że po wsadzeniu dziecka do urządzenia znika nawet konieczność dotykania malca. Do tego w mechanicznym procesie czyszczenia używa się mniej wody, niż gdy rodzice robią to ręcznie.

Ekonomia

Za sprawdzenie, pieniądze którego kraju przenoszą najwięcej groźnych bakterii. Odpowiedź? Rumuński lej. W porównaniu do euro, dolara USA, dolara kanadyjskiego, chorwackiej kuny, marokański dirham oraz indyjska rupia na walucie rumuńskiej najdłużej utrzymują się bakterie gronkowca i E.coli.