Inteligenty dom: Jak działa w praktyce?

Jak w praktyce funkcjonuje i wygląda inteligenty dom? Co sądzą jego mieszkańcy? I czy takie rozwiązanie stanie się popularne w całej Polsce?

10 czerwca firma APAInnovative wraz z mieszkańcami smartdomu na warszawskiej Sadybie pokazała, jak funkcjonuje inteligentny budynek mieszkalny. Typowy dom, w kształcie sześcianu z lat 60 ubiegłego wieku, został zmodernizowany od strony architektonicznej i technologicznej. „Jest to przykład tego, jak ze starego budynku można stworzyć nowoczesną, inteligentną przestrzeń mieszkalną. Już niedługo, tak właśnie będą funkcjonowały wszystkie domy w Polsce.” – przekonuje prezes firmy APA Innovative – Artur Pollak.

Technologiczne zaplecze

W smartdomu zainstalowano system Vision BMS, działający w oparciu o ideę Open Mind. System działa niczym mózg, który zawiaduje wszystkimi systemami obiektu od kamer, monitoringu mediów poprzez ogrzewanie, sterowanie roletami czy oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, integrując wszystkie instalacje. W budynku zainstalowano centralny komputer, który za pomocą stałych łączy komunikuje się z panelem sterującym zamontowanym w jednej ze ścian. Budynek zarządzany jest także zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na telefonach komórkowych wszystkich mieszkańców domu. Podobnie system działa na tabletach oraz przez stronę www.

Inteligentny dom – Jak to działa na co dzień?

Smartdom na warszawskiej Sadybie należy do Elżbiety Kuźniackiej – dekoratorki wnętrz i producentki popularnych programów wnętrzarskich, oraz architekta Przemka Lisieckiego. „W smartdomu żyje się na pewno bardziej komfortowo niż w tradycyjnym domu.” – przekonuje panie Elżbieta i dodaje – „Mamy większą kontrolę nad budynkiem. Strujemy oświetleniem, ogrzewaniem z dowolnego miejsca w domu, a nawet spoza niego. Monitorujemy faktyczne zużycie prądu czy wody. Jest wiele codziennych sytuacji, w których intuicyjnie korzystamy z funkcjonalności Vision BMS. Najbardziej jednak cenię sobie to rozwiązanie w sytuacjach, gdy zapominam uruchomić alarm, a jestem daleko od domu. Wówczas sprawdzam przez telefon, czy okna lub brama są zamknięte, czy nikt nieznajomy nie kręci się wokół domu i zdalnie uruchamiam alarm.”

O systemie

Vision BMS to scentralizowany system, zarządzany rozproszonymi panelami (smartfony, komputery, tablety). Łączy się z urządzeniami wykorzystując możliwości przewodowych i bezprzewodowych technologii. Skutecznie zarządza budynkami o dowolnym zastosowaniu: przemysłowym, handlowym, usługowych czy mieszkalnym. System umożliwia integrację zainstalowanych w budynku urządzeń i rozwiązań, dostarcza analityczny opis funkcjonowania budynku, definiuje miejsca powstawania kosztów czy czas zwrotu z inwestycji. Pozwala użytkownikowi na bieżącą analizę stanu funkcjonalności systemów wykorzystanych w budynku oraz zarządzanie nimi z dowolnego miejsca w świecie.

W 2015 roku system Vision BMS otrzymał tytuł „Produkt Roku 2014” przyznany w plebiscycie magazynu Inteligentny Budynek. Jury doceniło m.in. jego innowacyjność, funkcjonalność i użyteczność. O ostatecznie wygranej Vision BMS zadecydowali internauci – wyrażając swoje poparcie podczas internetowego głosowania.