Jak często karmić psa? Odpowiedź może zaskoczyć

Każdy pies jest inny, ale to, jak często go karmimy, może wpływać na jego zdrowie. Warto się nad tym zastanowić, przed kolejnym napełnieniem miski.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona ocenili ponad 10 000 psów pod kątem związku między częstotliwością karmienia a ich zdrowiem. Okazało się, że dorosłe psy, które były karmione raz dziennie, osiągają lepsze wyniki pod kątem wielu wskaźników zdrowia w porównaniu ze zwierzętami, które jedzą więcej.

Wyniki badań przeprowadzonych w ramach Dog Aging Project są wyjątkowe, bo po raz pierwszy łączą częstotliwość spożywania posiłków przez psy z ich kondycją. Trzeba jednak być ostrożnym przed wyciąganiem pochopnych wniosków.

Dr Emily Bray z Uniwersytetu Stanu Arizona, główna autorka badania, powiedziała:

Kontrolując płeć, wiek, rasę i inne potencjalne czynniki zakłócające, stwierdziliśmy, że psy karmione raz dziennie, a nie częściej, uzyskały niższe średnie wyniki w skali zaburzeń funkcji poznawczych oraz niższe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, stomatologicznych, ortopedycznych, nerkowych/moczowodowych oraz wątrobowych/trzustkowych.

Jak często napełniać miskę?

Wyniki nie oznaczają bynajmniej, że jeżeli pies ma uzupełnianą miskę kilka razy dziennie, to będzie w gorszej kondycji od zwierzęcia, które je rzadziej. Kwestia posiłków jest mocno indywidualna i zależna od wielu innych czynników, np. rasy czy wieku pupila. Odpowiednie zarządzanie dietą jest kluczowe – zarówno w świecie ludzi, jak i zwierząt.

Prof. Kathleen Kerr z Uniwersytetu Waszyngtońskiego powiedziała:

Nie byliśmy pewni, czy zaobserwujemy jakiekolwiek różnice w stanie zdrowia lub zdolności poznawczych psów w zależności od częstotliwości karmienia. Myślę, że bylibyśmy podekscytowani widząc związek między częstotliwością karmienia a zdrowiem tylko w jednej dziedzinie. Byłam zaskoczona, widząc zależności w tak wielu z nich.

W badaniach wykazano związek między częstotliwością karmienia jednym posiłkiem dziennie a lepszymi wynikami w niektórych dziedzinach, ale nie była to zależność wielopłaszczyznowa. Pomiary ryzyka chorób serca, skóry i neurologicznych, a także zapadalności na nowotwory nie wykazały statystycznie istotnych efektów.

Sami naukowcy z Arizony przyznają, że ich badania mają swoje ograniczenia, które warto mieć na uwadze. Wszelkie dane dotyczące żywienia były zgłaszane przez właścicieli psów, co oznacza, że mogły być obarczone błędami. Badanie nie różnicowało także ewentualnego ograniczenia kalorycznego pokarmów od częstotliwości kamienia.

Wykazano związek, a nie przyczynowość, co oznacza, że na wyciąganie wniosków jest jeszcze za wcześnie. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Arizona jest największym jak dotąd studium dotyczącym częstotliwości karmienia psów.

W podsumowaniu badania czytamy:

Jeśli wyniki przyszłych badań potwierdzą naszą tezę, być może należałoby zrewidować dominujące obecnie zalecenie, by dorosłe psy karmić dwa razy dziennie. Uzasadnienie karmienia psów dwa razy dziennie jest niejasne, a nasze badanie sugeruje, że częstsze karmienie może być w rzeczywistości nieoptymalne dla kilku efektów zdrowotnych związanych z wiekiem.