Jak działa smartwatch i jak może wpłynąć na Twoje zdrowie?

To już nie są tylko zabawki, szpanerskie gadżety dla bogatych dzieciaków. Trwało to kilka lat, ale inteligentne zegarki wreszcie znalazły dla siebie doskonałe zastosowanie, coś, przez co mogą okazać się niezastąpionym nabytkiem dla ogromnej większości ludzi. Nie tylko tych, którzy chcą po prostu mieć nowe gizmo.
Jak działa smartwatch i jak może wpłynąć na Twoje zdrowie?

Smartwatche okazują się bowiem bezcennym narzędziem służącym naszemu zdrowiu. I to nie tylko dlatego, że są doskonałymi asystentami pomagającymi utrzymać się w formie – są też, a może przede wszystkim, świetnymi narzędziami diagnostycznymi. Mogą nawet pomóc w rozpoznawaniu COVID-19. 

Smartwatche wytropią koronawirusa

“Nie będzie tak, że smartwatch powie ci, że masz COVID-19, ale, potencjalnie, może powiedzieć “możesz zachorować w ciągu kilku dni, więc powinieneś się przetestować” pisze w podsumowaniu swojej pracy prof. Craig Goergen z wydziału inżynierii biomedycznej uniwersytetu Purdue. Goergen prowadził na uniwersytecie badania, z których wynika, że czujniki wbudowane w wiele nowoczesnych smartfonów wystarczą, by wykryć pierwsze objawy zachorowania. Według badaczy, którzy analizowali dane ze smartwatchy użytkowników, którzy zostali zainfekowani, aż w 80 proc. przypadków zanim jeszcze pojawiły się pierwsze objawy, zegarki rejestrowały zmiany tętna, sposobu chodzenia czy rytmu snu.  Potencjalnie więc, piszą uczeni, można opracować algorytmy, które dzięki smartwatchom będą w czasie rzeczywistym wyłapywały symptomy tej i innych chorób. 

Osobiste narzędzie diagnostyczne na nadgarstku – co mierzy smartwatch?

Pierwsze dostępne na rynku smartwatche potrafiły, jeśli idzie o zdrowie, w zasadzie tylko jedno: liczyły kroki. Ale o ile to użyteczna funkcja, to równie sprawnie robiły to opaski za dziesięciokrotnie mniejsze pieniądze. To już przeszłość. Na rynku są już smartwatche, które analizują tętno, poziom stresu (mierzony m.in. dzięki czujnikom elektrycznego przewodnictwa skóry), sen, a nawet poziom natlenienia krwi. 

Niemal każdy z dostępnych już teraz na rynku smartwatchy może jednak przyczynić się do poprawy stanu zdrowia użytkownika na wiele sposobów:

Dbaj o zdrowie swojego serca

Czujnik tętna wbudowany w większość sportowych smartwatchy pozwoli ci na bieżąco monitorować jakość ćwiczeń i upewnić się, że się nie przetrenujesz. Dzięki aplikacjom analizującym twoje treningi, możesz łatwo odkryć, gdzie popełniasz błędy i jak skuteczniej poprawić swoją kondycję – na przykład jakie tempo biegu czy jazdy na rowerze powinieneś utrzymywać, by twoje tętno utrzymywało się na optymalnym poziomie. Doskonale sprawdzają się tu na przykład zegarki garmin, których różne warianty są w stanie analizować treningi od biegania po pływanie czy narciarstwo. A stałe monitorowanie tętna zarówno podczas wysiłku jak i w spoczynku pozwoli ci ustalić, w jakiej kondycji jest twój ukłąd krążenia. Najbardziej zaawansowane smartwatche są wyposażone w czujniki EKG do pomiaru aktywności elektrycznej serca, który może wychwycić potencjalne problemy takie jak arytmia. 

Jedz i spalaj odpowiednią ilość kalorii

Twój smartwatch nie tylko powie ci, ile kroków zrobiłeś, ale da ci dokładne wskazanie tego, ile kalorii spaliłeś podczas każdej sesji treningowej i całego dnia. Jeśli pilnujesz tego, ile spożywasz kalorii, będziesz dokładnie wiedzieć, na ile możesz sobie pozwolić. 

Śledź swój sen

Dobry sen jest kluczowy dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Czujniki ruchu i tętna pozwalają algorytmom smartwatcha analizować to, jak śpisz – ile czasu spędzasz w najważniejszej fazie REM, jak często się budzisz, jak zachowuje się podczas snu twoje tętno.  Analizując wszystkie te elementy, zegarek będzie w stanie powiedzieć ci, czy jesteś wystarczająco wypoczęty, czy powinieneś dać sobie następnym razem więcej czasu na spokojne zaśnięcie.

Odłącz się od sieci

To brzmi jak paradoks, ale elektroniczne urządzenie na nadgarstku może pomóc ci zrobić sobie elektroniczny detoks. Dzięki temu, że smartwatch wyświetla powiadomienia przesyłane przez smartfon, sam telefon może zostać w kieszeni czy w torbie. Koniec z nerwowym wyciąganiem go co pięć minut w celu sprawdzenia, czy nie przyszła jakaś bardzo ważna wiadomość. Koniec ze spędzaniem czasu z pochyloną głową i oczami wlepionymi w ekranik. Jeśli przyjdzie do ciebie jakaś naprawdę ważna wiadomość i tak się o niej dowiesz dzięki smartwatchowi. Będziesz mógł nawet na nią odpowiedzieć. 

Nie zapominaj o niczym

Smartwatch to też idealne urządzenie dla wszystkich zapominalskich. Może zmotywować cię do częstszego wstawania i ruszania się, albo do brania leków, o których notorycznie zapominasz. Urządzenie, które stale jest na twoim nadgarstku nie pozwoli ci zapomnieć o własnym zdrowiu. 

Monitoruj swoje cykle

Twój smartwatch może być też niezwykle pomocnym asystentem dla kobiet. Za pomocą dedykowanej aplikacji zegarek będzie śledził twoje cykle miesiączkowe. Możesz dowiedzieć się, kiedy zbliżają się dni płodne i kiedy wypada kolejna miesiączka, aby nigdy nie dać się zaskoczyć.

Koniec stresu

Smartwatch pomoże też po prostu się odprężyć. Nowe modele mają wbudowane odtwarzacze muzyczne, które pozwalają na słuchanie ulubionych kawałków, choćby z Apple Music czy Spotify, bez potrzeby uruchamiania telefonu. Dzięki wbudowanej nawigacji trudniej będzie ci się zgubić w obcym mieście. Zostawiony w domu portfel z kartą płatniczą też przestanie być problemem dzięki wbudowanym płatnościom NFC. 

Smartwatch lepszy niż Twój smartfon

Powiesz; smartfon też potrafi zrobić wiele z tych rzeczy. To częściowo prawda. Ale smartfon ma jedną poważną wadę: zwykle jest w twojej kieszeni albo na biurku obok. Nie jest w stanie stale monitorować twojego stanu zdrowia, nie będzie mierzył twojego tętna ani poziomu stresu i jest po prostu o wiele mniej wygodny podczas aktywności. Bieganie ze smartfonem wcale nie jest szczególnie komfortowe. Smartwatch jest lekki, mały i dyskretny. A twojego zdrowia będzie pilnował o wiele lepiej.