Prezentujemy fragment książki, który powinien już pokazać Wam, na czym polega jej urok.

Koniki morskie

Nim do czegokolwiek dojdzie, każda para koników morskich tańczy przez wiele godzin uwodzicielski, weselny taniec.

Samce i samice finezyjnie opływają się nawzajem, wspólnie kręcą piruety i oplatają się ogonkami. Niektóre gatunki zmieniają przy tym swoje zabarwienie i lśnią połyskującymi tonami. W wielkim finale koniki morskie pocierają się wzajemnie brzuchami i w trakcie tego aktu samica za pomocą pokładełka składa do torby lęgowej samca setki ziarenek ikry.

Bobry

Większość zwierząt bardzo rzadko znajduje sobie partnera na całe życie i pozostaje mu wierna. Wyjątek stanowią na przykład bobry. Kiedy dobiorą się w pary, będą sobie wierne do końca. Żyją wraz ze swoimi rodzinami w budowlach z ziemi i zamkach z roślin, które stale naprawiają i ulepszają.

Kiedy starsze dzieci opuszczają rodzinę, pojawia się następne pokolenie. Czasami jedno z dwojga bobrzych rodziców umiera. Wtedy drugi rodzic nie zostaje długo sam, znajduje sobie nowego partnera, z którym zakłada nową rodzinę – miejmy nadzieję – już na resztę życia.

Skorpiony

Mamę skorpiona rozpoznacie od razu. Wszędzie bowiem nosi ze sobą swoje dzieci. Po wykluciu się malutkie skorpioniki wdrapują się na mamine plecy i pozostają tam przez parę tygodni, przypominają przy tym niespokojny ładunek. Mama dostarcza im pod dostatkiem płynów i broni je przed wrogami, wykorzystując do tego swe trujące żądło. Po krótkim czasie małe skorpioniki są już wystarczająco silne, aby opuścić plecy mamy i rozpocząć samodzielne życie.