Jak smartfony zmieniły nasze życie?

Światowa społeczność użytkowników aplikacji na telefon rośnie w kosmicznym tempie. Szacuje się, że w 2013 roku liczba pobrań aplikacji mobilnych przekroczyła magiczną granicę 100 miliardów (rok wcześniej pobrań było dwa razy mniej). Za dwa lata liczba ściągnięć ma się znowu podwoić.

Większość powstających aplikacji dedykowana jest dwóm najpopularniejszym platformom mobilnym, czyli Android i iOS, ale nie brakuje także aplikacji działających na Windows Phone, BlackBerry oraz Firefox OS. Na rynku aplikacji mobilnych najszybciej serca i wyobraźnię użytkowników podbijają te aplikacje, które są maksymalnie proste, błyskawicznie udostępniające swe funkcje: niewymagające zbyt wielu kliknięć i scrolli ekranu, ani myślenia, jak je obsłużyć.

Foto-komunikacja

Większość najczęściej pobieranych aplikacji jest bezpłatna. Wśród aplikacji społecznościowych dobrym przykładem prostoty jest Instagram. Wystarczy zrobić zdjęcie swoim telefonem, wybrać jeden z wielu dostępnych filtrów fotograficznych, nadających zwykłej fotografii bardziej artystyczny wygląd, i udostępnić znajomym wraz z krótkim opisem. Ot, cała filozofia, dzięki której sieć zalały zdjęcia słodkich kotków, posiłków i „selfies”, czyli foto-autoportretów, koniecznie z dzióbkiem.

Rozrywka w czasie rozmowy

Dzięki smartfonom nawet rozmowy prowadzi się inaczej. Zwykła pogawędka może przerodzić się w niezłą zabawę, kiedy do słów dokłada się podkład muzyczny lub efekty dźwiękowe. Bezpłatna aplikacja Soundian posiada bazę dźwięków i utworów podzielonych na kategorie. Wybierać można spośród takich dźwięków jak np. płacz dziecka, pocałunki, kołysanki, western, PRL. Tylko od kreatywności użytkownika zależy, jak je wykorzysta. Może użyć ich np. jako okolicznościową ścieżkę dźwiękową lub śmieszne odgłosy idealne do robienia dowcipów. Zabawa jest naprawdę przednia.

Nawigacja w najprostszym wydaniu

Wśród prostych w obsłudze, integrujących dużą liczbę funkcjonalności aplikacji geolokalizacyjnych dominuje Google Maps: oferuje nie tylko przegląd map całego świata, ale również podgląd zdjęć satelitarnych, informacje o korkach czy o ciekawych atrakcjach w okolicy. Spośród polskich aplikacji ogromną popularnością cieszy się Jakdojade.pl, która pozwala w intuicyjny i szybki sposób sprawdzić, jak w wielu polskich miastach najwygodniej dojechać na miejsce za pomocą komunikacji miejskiej. Aplikacja posiada informacje o bieżących zmianach w rozkładzie jazdy i pozwala na wybranie drogi wygodnej, bez przesiadek, lub najszybszej.

W im prostszy i przystępny sposób aplikacja dostarcza rozrywki lub podaje wiedzę, tym chętniej jest pobierana i rekomendowana znajomym. A Ty, którą z tych aplikacji masz na swoim smartfonie?