Jak stworzyć obraz wart więcej niż tysiąc słów?

Chyba nikt nie zaprzeczy, że żyjemy w kulturze wizualnej. Oznacza to między innymi, że to, czy potrafimy efektywnie komunikować się z innymi, zależy od umiejętności czytania obrazów i posługiwania się nimi. Czy twoje zdjęcia dobrze wyrażają to, co chcesz przekazać?

Co prawda zdjęcia robią dziś wszyscy wszędzie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak dużo od nich zależy. W dzisiejszych czasach możesz na przykład dostać pracę dzięki popularności profilu na Instagramie albo stracić szansę na zatrudnienie przez brak zdjęcia w CV czy kompromitujące ujęcia na facebookowym profilu. Co więcej, ciężko wyobrazić sobie post popularnego blogera czy artykuł na portalu internetowym, któremu nie towarzyszy zdjęcie. Dlatego, nawet jeśli nie wiążesz swojej przyszłości z fotografią, robienie zdjęć jest niezwykle cennym hobby, które warto pielęgnować.
 
Jakie zalety ma obraz fotograficzny?
 
Jest ich wiele. Ale zanim zaczniesz zgłębiać techniczne tajniki sztuki fotograficznej, zastanów się nad szerokim spektrum znaczeń, jakie może nieść za sobą tego typu obraz, i nad tym, w jaki sposób możesz to wykorzystać. Weź pod uwagę na przykład, że zdjęcie to wciąż medium, które uważamy za dokładne odwzorowanie rzeczywistości. Oczywiście dziś znamy wiele sposobów manipulacji obrazem fotograficznym, wciąż jednak pozostaje on wiarygodnym sposobem dokumentacji danego wydarzenia. Wiąże się z tym choćby fakt, że to właśnie przy pomocy tej techniki bardzo łatwo zaszokować odbiorcę, zwrócić jego uwagę na dany problem i zmusić do reakcji. Dodatkowo, zdjęcie pokornie zarejestruje to, na co patrzy fotograf i często później może się okazać, iż na ujęciu widać więcej, niż widział autor zdjęcia w momencie jego tworzenia.
 
Co więcej, fotografia to niezmiennie świetny sposób na zachowanie wspomnień. Po raz kolejny warto zaznaczyć, że może być ona zwodnicza, podobnie zresztą jak nasza pamięć. Jednak to właśnie za jej pomocą najłatwiej opowiedzieć o dalekiej podróży czy pierwszym uśmiechu naszego dziecka. To także ona po latach o nich przypomni.
 
Nie zapominaj o umiejętnościach technicznych
 
Ale nawet taki prosty przekaz rządzi się swoimi zasadami. Im lepiej potrafisz się do nich zastosować, tym większa będzie siła oddziaływania twoich zdjęć. Właśnie z tego powodu warto poszerzać swoją wiedzę fotograficzną, niezależnie od tego, czy to tylko nasza pasja, dodatek do codziennych aktywności czy może coś, czym chcielibyśmy zajmować się profesjonalnie. W końcu jeśli zależy ci, aby przy pomocy obrazu opowiedzieć o jakimś ważnym wydarzeniu, musisz mieć przynajmniej podstawowe umiejętności, aby potraktowano cię poważnie. Rozmazane czy zbyt ciemne zdjęcie nie wywrze oczekiwanego wpływu. Poza tym, jeśli będziesz potrafił w subtelny sposób zastosować określone efekty, będziesz mógł umiejętnie sterować uwagą odbiorcy.
 
Fotografia jest sztuką, jednak bazującą na pewnych regułach, które od lata towarzyszą fotografom. Poznanie zasad komponowania ciekawych ujęć zawsze pomaga w tworzeniu obrazów wartych więcej niż słowa. To niezwykle ważne, aby wiedzieć jak wypełnić zdjęcie odpowiednio podaną treścią, jak żonglować głębią ostrości, jak złapać symetrię lub jak wykorzystać siłę mocnych punktów w fotograficznym przekazie. W fotografii, pomimo, iż ulotna i zabawna, świadomy fotograf często opiera się, komponując swoje zdjęcie, na świadomym kreowaniu obrazu.
  
O tym, jak istotne jest świadome skonstruowanie obrazu fotograficznego, mówi Grzegorz Moment Płaczek, wykładowca Akademii Nikona (powyżej cytat). W końcu jeśli już zamierzasz się uczyć, warto wzorować się na najlepszych.
 

Więcej:promocja