Jak zwiększyć prędkość Internetu, gdy wszyscy pracują z domu?

Ponieważ społeczna izolacja stała się nowym sposobem na życie, coraz więcej ludzi polega na Internecie w pracy, edukacji i rozrywce. Powoduje to większe zapotrzebowanie na infrastrukturę sieciową, zmniejszając przepustowość dostępną dla każdego użytkownika i sprawia, że ludzie są sfrustrowani spowalniającym internetem.
Jak zwiększyć prędkość Internetu, gdy wszyscy pracują z domu?

Chociaż dostawcy usług internetowych mogą nie być w stanie zareagować na te problemy natychmiast, istnieje kilka sztuczek, które zwiększą prędkość domowej sieci.

 

Dlaczego twój internet jest wolny?

Korzystanie z Internetu wymaga niezawodnego połączenia pomiędzy Twoim urządzeniem a miejscem docelowym, którym może być serwer fizycznie zlokalizowany po drugiej stronie świata.  W trakcie swojej  podróży twoje połączenie z tym serwerem może przechodzić przez setki urządzeń. Jeśli jedno z nich nie działa optymalnie, może to znacząco wpłynąć na szybkość internetu.

Na serwery internetowe często wpływają czynniki zewnętrzne, w tym ataki typu Denial of Service (DOS), w których przeciążenie ruchem powoduje zatory na serwerze i utrudnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Mimo że użytkownik może nie mieć kontroli nad tymi zjawiskami, nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości zwiększenia szybkości Internetu. 

 

Wzmacnianie sygnału Wifi

Punkt dostępowy (router bezprzewodowy) w sieci domowej służy do podłączania urządzeń do dostawcy usług internetowych. Większość punktów dostępowych dostarcza sygnał bezprzewodowy z ograniczonymi kanałami, które mogą być narażone na zakłócenia ze strony pobliskich sygnałów, takich jak sygnały sąsiada. Kanał” jest rodzajem wirtualnej “rury”, przez którą przesyłane są dane.

Chociaż urządzenia są zaprojektowane tak, aby uniknąć zakłóceń poprzez automatyczne przełączanie kanałów (zazwyczaj dostępnych jest 14), może to pomóc w sprawdzeniu ustawień routera, ponieważ niektóre z nich są domyślnie ustawione na jeden kanał. Próbując różnych opcji redukcji zakłóceń, zaleca się wybranie kanałów 1, 6 lub 11, ponieważ mogą one pomóc w zminimalizowaniu problemów (dla sieci bezprzewodowej 2,4GHz).

Są jeszcze inne sposoby, by poprawić swój sygnał wifi. Jeśli twój router obsługuje sygnał 5GHz wifi, przełączenie się na niego może zapewnić większą szybkość transmisji danych, ale na krótsze odległości. Zmień położenie routera, aby uzyskać jak najlepszy zasięg.

Różnica pomiędzy sygnałami 2,4GHz i 5GHz wifi polega na tym, że mają one różne prędkości transmisji danych. Podczas gdy 5GHz może przesyłać dane szybciej (przy 23 dostępnych kanałach), 2.4GHz zapewnia większy zasięg. Jeśli chcesz uzyskać prędkość, przejdź na 5GHz. Aby uzyskać lepszy zasięg, wybierz 2,4 GHz.

Niektóre urządzenia domowe mogą powodować zakłócenia w pracy routera. Warto więc sprawdzić, czy korzystanie z kuchenki mikrofalowej, telefonu bezprzewodowego lub monitora dziecięcego ma wpływ na połączenie, ponieważ mogą one korzystać z tej samej częstotliwości co router.

Wirusy i złośliwe oprogramowanie

Aby uniknąć wirusów komputerowych, należy regularnie sprawdzać aktualizacje urządzeń i używać antywirusowego oprogramowania. Warto również zrestartować router, aby usunąć konkretne złośliwe oprogramowanie, takie jak VPNFilter, który infekuje ponad pół miliona routerów w ponad 50 krajach.

Należy również sprawdzić, czy twój router przypadkiem za bardzo się nie zestarzał – nowsze modele obsługują rozszerzone funkcje i większą szybkość Internetu.

Sprawdź też ustawienie oprogramowania swojego routera, odwiedzając stronę internetową producenta urządzenia. Pomoże to w rozwiązaniu problemów i udostępni dodatkowe funkcje. Jest bowiem mało prawdopodobne, że ta aktualizacja zostanie wykonana automatycznie.

 

Planowanie korzystania z Internetu

Spróbuj zaplanować aktywność online wszystkich mieszkańców domu w godzinach szczytu. 

Poza domem łączność prawdopodobnie jest na planie “best effort”, który dzieli się stałą przepustowością z innymi użytkownikami. Innymi słowy, twoje pasmo mobilnego Internetu jest współdzielone z innymi osobami w twojej okolicy. Współdzielone pasmo skutkuje wolniejszym indywidualnym dostępem do Internetu. Nie możesz kontrolować, ile osób korzysta z Internetu, ale możesz zarządzać własną aktywnością w Internecie, pobierając duże pliki lub treści w nocy lub poza godzinami szczytu (kiedy jest mniejszy ruch).

Jak rozwiązać problemy z siecią Twojego dostawcy usług internetowych

Chociaż możesz spróbować naprawić problemy i zoptymalizować konfigurację w swoim domu, niestety nie możesz wpłynąć na wydajność sieci poza nim. Dlatego skontaktowanie się z dostawą usług internetowych i szukanie pomocy technicznej jest najlepszym rozwiązaniem.

Biorąc pod uwagę wszystko napisane powyżej, ważne jest, aby pamiętać, że podczas korzystania z Internetu, dzielimy się ograniczonym zasobem. Tak jak w przypadku zakupu makaronu lub papieru toaletowego, jest wielu, którzy potrzebują go tak samo, jak ty, więc używaj go mądrze.