Bezsenność jest wiązana przez naukę z wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Sen nie służy jedynie odpoczynkowi mięśni, to czas gdy organizm pozbywa się nagromadzonych w ciągu dnia toksyn, mózg porządkuje doświadczenia, układ nerwowy ma czas na zwolnienie pracy. Niedobór snu może prowadzić do otyłości, problemów psychicznych, upośledzenia koncentracji i pamięci, a nawet w skrajnych przypadkach – demencji i śmierci. 

- Priorytetem jest rozwijanie metod walki z bezsennością bez użycia leków – mówi Victoria J. Williamson, jedna z autorów badań – Używanie środków bez recepty jest kontrowersyjne, ze względu na związane z nim dotkliwe efekty uboczne, uzależnienie i syndrom odstawienia.

Lekarstwem, które używane jest od wieków i nie wiąże się z obciążeniem efektami ubocznymi jest muzyka. Pierwsze opisane w historii próby to osiemnasty wiek.

„Wariacje Goldergowskie” Bacha to jeden z najstarszych anegdotycznych dowodów na używanie muzyki jako pomocy w zasypianiu – opowiada Williamson – Hrabia von Keyserling w Saksonii znalazł w niej ukojenie.

Tyle historii oficjalnej, bo przecież trudno jest przecenić rolę kołysanek przy usypianiu dzieci. Z badań zespołu z Uniwersytetu Sheffield, Lincoln oraz Goldsmith's London  wynika, że nie tylko małe dzieci mogą być kołysane melodiami. 

Naukowcy przepytali dokładnie 651 osób w różnym wieku, płci, o różnych rytmach snu. Co ciekawe i zupełnie nieprzewidziane przez naukowców – na pierwszym miejscu wśród kompozytorów znalazł się... Jan Sebastian Bach. Kolejni to Ed Seheeran, Wolfgang Amadeusz Mozart, Brian Eno i Coldplay. 

Czego najchętniej słuchali badani? Oto lista gatunków:

1. muzyka poważna  - 31,69%
2. rock  - 10,82%
3. pop  - 7,47%
4. akustyczna  - 6,70%
5. jazz  - 6,19%
6. ścieżki dźwiękowe filmów  - 5,93%
7. ambient - 5,93%
8. folk - 5,15%
9. instrumentalna - 4,90%
10. indie  - 4,12%
11. muzyka medytacyjna - 4,12%
12. metal - 3,35%
13. muzyka elektroniczna - 2,58%
14. house - 0,77%