Jeff Bezos będzie pierwszym bilionerem w historii

Gdyby Jeff Bezos miał parafrazować słynne “Państwo to ja!”, nieco błędnie przypisywane Ludwikowi XIV, zakrzyknąłby ”Amazon to ja!”. Według twórców oprogramowania dla biznesu z Comparisun, twórca największego sklepu internetowego świata w 2026 roku stanie się pierwszym bilionerem we współczesnej historii. Będzie miał wówczas 62 lata.
Jeff Bezos będzie pierwszym bilionerem w historii

Biorąc pod uwagę, że rozwód ”kosztował go” 38 mld dolarów, a i tak zachował tytuł najbogatszego człowieka świata, wydaje się to całkiem prawdopodobne. Tym bardziej, że w ostatnich 5 latach jego ”wartość” netto wzrosła o 34 proc.

Pandemia koronawirusa przetrąciła kręgosłup światowej gospodarce, ale Bezos i jego majątek mają się jak najlepiej. W Comparisun, bazując na danych z listy najbogatszych ludzi pisma ”Forbes’a”, policzono kiedy szef Amazona i inni miliarderzy stworzą klub bilionerów. 

Jego korporacyjna wersja powstała, gdy tech-olbrzymy Apple i Microsoft przekroczyły, liczoną w dolarach, giełdową wartość jedynki i dwunastu zer. Za nimi ustawiły się Google, Amazon (raz już był na tej liście, ale na chwilę), Facebook oraz należący do Warrena Buffeta Berkshire Hathway.

GRAFIKA: Comparisun

Jeff Bezos byłby jednak pierwszym człowiekiem, którego wartość oceniać się będzie w tym samym rzędzie cyfr, co największe korporacje na świecie. Przykładając roczną stopę wzrostu jego majątku, Comparisun wyszedł od obecnych 140 mld dolarów i przekroczył 1 bilion w 2026 roku. Licząc to tą samą metodą, Mark Zuckerberg swój bilion osiągnie w wieku 51 lat, czyli w 2036 roku.

Amazon radzi sobie dziś świetnie, więc i perspektywy finansowe jego prezesa (ma 11,2 proc. udział w akcjach firmy) wyglądają znakomicie. Porażony pandemią handel przeniósł się niemal kompletnie spomiędzy ceglanych murów do sieci. Nie wiadomo, czy trend się utrzyma, czy tęsknota za bezpośrednim kontaktem z towarami wygra z wygodą zakupów z kanapy w salonie.

56-letni Bezos dba o swój wizerunek i dzieli się bogactwem. W kwietniu przekazał 100 mln dolarów do amerykańskich banków żywności. Karmią one miliony ludzi, których lęk przed koronawirusem i ograniczenia wywołane przez obecność patogenu pozbawiły pracy.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Even in ordinary times, food insecurity in American households is an important problem, and unfortunately COVID-19 is amplifying that stress significantly. Non-profit food banks and food pantries rely in large part on surplus food from a range of food businesses. For example, many restaurants donate excess food. But during this time of social distancing, restaurants are closed, and many other normal channels of excess food have also shut down. To make matters worse, as supply is dwindling, demand for food bank services is going up.⁣ ⁣ Today, I want to support those on the front lines at our nation’s food banks and those who are relying on them for food with a $100 million gift to @FeedingAmerica. Feeding America will quickly distribute the funds to their national network of food banks and food pantries, getting food to those countless families who need it.⁣ ⁣ Feeding America is the largest non-profit focused on food security. Millions of Americans are turning to food banks during this time. If you want to help, the link to Feeding America is in my bio. They’d be excited and grateful for donations of any size.

Post udostępniony przez Jeff Bezos (@jeffbezos) Kwi 2, 2020 o 11:00 PDT

 

Prezes Amazona wytłumaczył swój gest na Instagramie:

– Nawet w zwykłych czasach amerykańskie gospodarstwa domowe zagrożone są brakiem żywności. Teraz ten problem COVID-19 tylko dodatkowo uwypuklił. Pozarządowe banki żywności polegają zwykle na tym, czego nie sprzedadzą duże sieci spożywcze i restauracje. Ale w czasie izolacji społecznej, te kanały dystrybucji żywności nie operują na normalnych zasadach. Dlatego chciałbym wręczyć te 100 mln organizacji Feeding America. Szybko rozdysponują te środki poprzez sieć swoich banków żywności, dostarczają jedzenie tym, którzy go najbardziej potrzebują.