Kakadu nauczyły się otwierać kosze na śmieci. Papugi wiedzą, w których pojemnikach znajdą coś do jedzenia

W ciągu zaledwie trzech lat znacząco wzrosła liczba incydentów z ptakami grzebiącymi w śmieciach w Sydney. Papugi kakadu uczą się od siebie, jak podnosić pokrywy pojemników na odpady, a nawet jak radzić sobie z położonymi na nich cegłami.
Kakadu nauczyły się otwierać kosze na śmieci. Papugi wiedzą, w których pojemnikach znajdą coś do jedzenia

Kakadu żółtoczuba, inaczej kakadu złotoczuba (Cacatua galerita) to gatunek, który szybko adaptuje się do wielkomiejskiego życia. W Sydney coraz częściej można zaobserwować, jak te duże, białe ptaki zaspokajają pragnienie w fontannach bądź przemierzają ulice z nadzieją na znalezienie czegoś do jedzenia. Niektóre z nich nauczyły się otwierać kosze na śmieci w poszukiwaniu wyrzuconych resztek, rozrzucając wokół odpadki.

Właściciele pojemników próbują położyć temu kres, kładąc na klapy cegły bądź ciężkie kamienie. Papugi sprawnie je zrzucają. Kiedy uda im się pozbyć przeszkody, dziobami podnoszą pokrywę i wygrzebują z kosza resztki jedzenia. Zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne.

Kakadu coraz częściej grzebią w śmieciach

– Gdybyśmy mieli do czynienia z pojedynczymi przypadkami, obserwowalibyśmy to jedynie w losowych miejscach. Jednak zjawisko to rozprzestrzenia się z jednego osiedla na drugie – mówi dr Barbara Klump z Instytutu Maksa Plancka, która postanowiła zbadać ten fenomen.

Naukowcy podejrzewają, że kakadu uczą się od siebie nawzajem. Według wyników badań przed 2018 rokiem otwieranie koszy na śmieci przez papugi można było zauważyć jedynie w trzech miejscach w okolicach Sydney. Po 2019 roku liczba ta zwiększyła się do 41.

Zespół dr Klump przepytał niemal 1400 mieszkańców Sydney, pytając o incydenty z papugami. Okazało się, że aż w 338 przypadkach potwierdzono, że kakadu wyciągały resztki ze śmietnika. Tym samym w krótkim okresie czasu liczba papug przyswajających takie zachowanie znacznie się powiększyła.

Kakadu uczą się od siebie, jak otwierać kosze

Oczywiście nie wszystkie ptaki otwierają śmietniki w ten sam sposób. Techniki mogą się różnić w zależności od regionu. Naukowcy podejrzewają, że wszystko zależy od osobnika, od którego papuga się tego nauczyła. W wielu z zanotowanych przypadków zaobserwowano bowiem jedną kakadu podnoszącego pokrywę, podczas gdy kilka innych się jej przyglądało. Może to oznaczać, że ptaki tworzą specyficzne subkultury.

– Chociaż nie wynika to bezpośrednio ze zgromadzonych danych, wzorce zachowań pokrywają się tu z tymi wynikającymi z teorii społecznego uczenia się. Bardziej towarzyskie osobniki mają dostęp do większej liczby informacji, przez co istnieje duże prawdopodobieństwo, że przejmują obserwowane zachowania – czytamy w opublikowanym raporcie z badań.

Z obserwacji wynika też, że kakadu nauczyły się, że warto otwierać przede wszystkim pojemniki z czerwonymi klapami. Znajdują się w nich odpady zmieszane, w których ptaki mogą znaleźć coś do jedzenia. Ignorują natomiast pojemniki z surowcami wtórnymi, które mają żółte klapy.

Źródło: Science.