Ubezpieczenie OC a prawo

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla właścicieli pojazdów mechanicznych nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich innych krajach UE. Szczegółowe informacje na ten temat oraz zakres tego rodzaju ubezpieczenia reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Co ważne, obowiązek wykupienia OC dotyczy każdego pojazdu, który podlega rejestracji. Nie ma przy tym znaczenia czy pojazd (np. samochód lub motocykl) jest użytkowany i porusza się po drogach, czy od lat jest niesprawny i stoi w garażu. Nawet kilkudniowy brak polisy może sprawić, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na Ciebie dotkliwą karę finansową. Warto więc dopełnić wszelkich formalności i wykupić OC, by tego uniknąć. Pamiętaj przy tym, że ubezpieczenie OC jest przypisane do właściciela konkretnego pojazdu. Oznacza to, że jeśli np. dysponujesz dwoma samochodami lub jednym samochodem oraz motocyklem, do każdego z nich musisz wykupić osobną polisę.

Kary za brak OC

Wysokość kary za brak OC zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wpływa na nią wysokość pensji minimalnej. Zgodnie z zapisami z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, kary za brak OC są wielokrotnością bądź określoną częścią minimalnego wynagrodzenia pracowników etatowych.

Od 1 stycznia 2020 roku pensja minimalna wynosi 2600 zł brutto - zgodnie z zapowiedziami rządu, w 2021 roku wzrośnie do 2800 zł brutto co oznacza, że wzrośnie również wysokość kar za brak OC. Ich wysokość zależy również od rodzaju pojazdu mechanicznego oraz czasu bez ważnej polisy.

•    Stawki kar za brak OC - samochód osobowy

Jeśli dysponujesz samochodem osobowym, maksymalną karę za brak OC, jaką będziesz musiał ponieść to 5200 zł (równowartość 2- krotności  minimalnego wynagrodzenia za pracę). Stanie się tak w sytuacji, gdy Twoja polisa jest nieważna powyżej 14 dni. Kara za brak ważnego OC od 4 do 14 dni to natomiast 2600 zł, zaś w przypadku polisy nieaktualnej do 3 dni - 1040 zł.

•    Stawki kar za brak OC - samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy i autobus

Dotkliwsze kary mogą spotkać właścicieli bardziej niestandardowych pojazdów takich, jak autobus, samochód ciężarowy czy ciągnik. W takiej sytuacji kara za brak OC powyżej 14 dni to aż 7800 zł (równowartość 3- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę). Jeśli OC jest nieważne od 4 do 14 dni, wówczas trzeba zapłacić karę w wysokości 3900 zł, zaś przy braku OC do 3 dni, kwota do zapłaty wynosi 1560 zł.

•    Stawki za brak OC - inne pojazdy

Jeśli jesteś właścicielem np. motocykla lub motoroweru, również musisz pamiętać o regularnym opłacaniu OC. W przeciwnym razie, maksymalna kara za brak OC (powyżej 14 dni) wynosi 870 zł (równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę). Analogicznie do wcześniejszych przypadków, nieposiadanie ważnej polisy od 4 do 14 dni wiąże się z koniecznością zapłaty 50% stawki, czyli 430 zł, zaś przy braku OC do 3 dni - 170 zł.

Pamiętaj, że nowe ubezpieczenie OC możesz kupić wygodnie, bez potrzeby wychodzenia z domu, np. przez Internet czy bezpłatną aplikację w telefonie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-samochodu/.