Na tym zdjęciu z kongresu naukowego jest JEDNA kobieta. To sprowokowało internautów do śledztwa i dyskusji

Na czarno-białej fotografii z międzynarodowej konferencji naukowej w Virginii podpisano wszystkich oprócz niej. To jedyna kobieta na zdjęciu, nie dość, że zasłonięta to zapomniana. Aż do teraz.
Na tym zdjęciu z kongresu naukowego jest JEDNA kobieta. To sprowokowało internautów do śledztwa i dyskusji

Na zdjęcie trafiła Candace Jean Andersen poszukując informacji do tworzonej przez siebie książki dla dzieci. Na co dzień kobieta jest ilustratorką. Czytając stary artykuł o spotkaniu naukowców w mieście Whales w Virginii w 1971 roku trafiła na zdjęcie przedstawiające goszczących naukowców. Jest na nim tylko jedna kobieta, która zresztą jest w większości zasłonięta. Wszyscy uczestnicy są podpisani z imienia i nazwiska oprócz niej. Ciemnoskóra postać opisana jest jedynie słowem “niezidentyfikowana”.

Andersen zainteresowała tajemnicza postać i fakt, dlaczego ona jedyna została przemilczana zarówno w artykule jak i opisie zdjęcia. Rozpoczęła poszukiwania na własną rękę. Z pomocą przyszły media społecznościowe. Gdy zdjęcie pojawiło się na Twitterze ruszyła lawina. Choć Andersen nie ma zbyt wielu obserwujących, zdjęcie szybko zaczęli udostępniać inni. Pojawili się też tacy, których historia zainteresowała i postanowili pomóc.

Wśród nich był także archiwista muzeum Smithsonian, który ustalił, że kobieta nazywa się Sheila Minor Huff, żyje i ma za sobą 35 lat udanej kariery naukowej jako ekspert od ochrony środowiska. Od 12 lat jest na emeryturze. Andersen odnalazła Huff i panie przegadały prawie godzinę przez telefon. Była naukowiec nie miała pojęcia o gorączkowym poszukiwaniu. Przyznaje, że nie martwiło jej specjalnie to, że nie była rozpoznawalna i odpowiednio doceniona. Satysfakcję czerpała z pasji jaką były naturalne zasoby oraz ze świadomości dobrze wykonanej pracy. Obecnie realizuje się jako szczęśliwa babcia.

Historia Sheili Minor Huff pozwala zadać pytanie o rolę kobiet w nauce i to jak się ona zmienia w ciągu lat. Wątek ten poruszają wszystkie amerykańskie media opisujące historię zdjęcia i identyfikacji kobiety. Jest jednak jeszcze jeden równie ciekawy wątek.

Naukowcy przeprowadzili ciekawe badanie – poprosili dzieci by narysowały… naukowców właśnie. To powtórzenie przeprowadzonego 50 lat temu badania. Porównano jez  rysunkami z lat 60-tych i 80-tych. Badacze sprawdzili jak rozkłada się płeć na obrazkach. 50 lat temu na 5 tysięcy rysunków kobieta naukowiec pojawiła się zaledwie na 28. To około sześciu promili. Na przestrzeni lat 1985-2016 było to już 28% dzieci. Badanie prowadzono na materiale zebranym od 20 tysięcy amerykańskich dzieci w wieku przedszkolnym.

Co ciekawe 70% dziewczynek w wieku około 6 lat rysowało kobiety naukowców, podczas gdy już w wieku 10-11 lat 75% z nich przedstawiało w tym zawodzie tylko mężczyzn.

Twórcy opublikowanego w Highlights for Children badania zwracają uwagę, że pokazuje to jak silnie w młodym wieku odciskają się społeczne normy na dzieciach oraz jak determinują ich światopogląd.

Obrazek namalowany przez dziecko w latach 80-tych w ramach badań “DAST – Draw a scientist” – Wikipedia