Ziemia potrafi sama kontrolować klimat na świecie? Dla ludzi nie jest to dobra wiadomość

Życie na Ziemi istnieje od ponad 3 mld lat i potrafiło przetrwać wiele kryzysów w historii geologicznej. Odkryto mechanizm, który co najmniej od 66 mln lat steruje klimatem naszej planety i „przywraca go do porządku” z zaskakującą regularnością. Czy to dobra wiadomość dla ludzkości w dobie globalnego ocieplenia?
Ziemia potrafi sama kontrolować klimat na świecie? Dla ludzi nie jest to dobra wiadomość

Naukowcy z MIT przeprowadzili analizę matematyczną na danych paleoklimatycznych z ery kenozoiku, aby poznać, czy globalna temperatura na świecie cechowała się przez miliony lat jakąś regularnością. Wyniki ich badań można przeczytać w Science Advances.

Czytaj też: Oto najbardziej widoczny skutek La Niña! W Sydney odnotowano klimatyczny rekord wszech czasów

Badacze potwierdzają, że w historii Ziemi istniał mechanizm sprzężenia zwrotnego ujemnego, podczas działania którego klimat planety się ochładzał do bezpiecznych dla życia wartości. Proces ten jest związany z wietrzeniem krzemianów (ang. silicate weathering) – minerałów m.in. takich jak skalenie, które absorbowały dwutlenek węgla z atmosfery i zamykały go w osadach morskich.

Klimat na Ziemi potrafi się sam kontrolować. Czy to uratuje świat przed globalnym ociepleniem?

Już od dawna ten mechanizm był na ustach naukowców, ponieważ podejrzewano, że jest on kluczowym procesie w cyklu węglowym. Niestety przez lata rola procesu w kształtowaniu klimatu była tylko przypuszczeniem. Badacze z MIT przeprowadzając analizę matematyczną danych dotyczących globalnej temperatury z ostatnich 66 mln lat, potwierdzili, że wietrzenie krzemianów ma realny wpływ na klimat.

Czytaj też: Takich próbek jeszcze nikt nie tu zbierał! Zbadali, jak Arktyka się zmienia przez klimat

Takie informacje powinny nas uspokajać w momencie, kiedy ludzkość mierzy się z dynamicznym wzrostem temperatury i ocieplaniem się klimatu. Niestety okazuje się, że mechanizm ochłodzenia klimatu, jeśli się uruchomi, to będzie działać tysiące lat w skali czasu geologicznego. Sprawę komentuje Constantin Arnscheidt, doktorant na Wydziale Nauk o Ziemi, Atmosferze i Planetologii MIT (EAPS):

Z jednej strony dobrze wiedzieć, że obecne globalne ocieplenie zostanie w końcu pokonane dzięki temu stabilizującemu sprzężeniu zwrotnemu. Ale z drugiej strony zajmie to setki tysięcy lat, więc niewystarczająco szybko, aby rozwiązać problemy, z jakimi mierzy się ludzkość teraz.

Ciekawe jest to, że naukowcy odkryli sprzężenie zwrotne tylko w okresach nie dłuższych niż milion lat. Co zatem sprawiło, że życie na Ziemi przetrwało tak długo? Daniel Rothman, drugi z autorów badania, wysunął intrygującą hipotezę:

Istnieje pogląd, że to przypadek mógł odegrać główną rolę w tym, że po ponad 3 miliardach lat życie nadal istnieje.
Więcej:klimatZiemia