Z kolorem oceanów dzieje się coś dziwnego. Skala zjawiska jest niewyobrażalna

Nie sądziliśmy, że tę zmianę dostrzeżemy tak szybko – mówią naukowcy, którzy odkryli, że w ciągu ostatnich 20 lat światowe oceany zaczęły zmieniać swój kolor na zielony. Skala zjawiska jest globalna, ale jakie są jego przyczyny?
Zdjęcie poglądowe oceanu

Zdjęcie poglądowe oceanu

Na podstawie danych satelitarnych odkryto, że kolor oceanów na świecie zmienia się stopniowo na zielony, donoszą naukowcy z Narodowego Centrum Oceanografii w Southampton, w Wielkiej Brytanii oraz uczelni partnerskich w USA Ze szczegółami badań możemy zapoznać się w artykule naukowym opublikowanym w Nature.

Czytaj też: Na dnie oceanu jest dziwna dziura. Naukowcom udało im się rozwiązać zagadkę tego miejsca

Uczeni przeanalizowali dane z czujnika MODIS znajdującego się na pokładzie satelity NASA Aqua, którego wystrzelono w 2002 roku. Początkowo urządzenie miało służyć tylko sześć lat, ale okazało się, że po ponad dwóch dekadach wciąż działa i przynosi wiele cennych informacji. Autorzy badań szukali pewnych trendów w danych o długości fal światła emitowanego przez ocean.

Kolor oceanów się zmienia na zielony. Gdzie najbardziej to widać?

Odkryli, że po 20 latach światowe wody zmieniły swój kolor na bardziej zielony. Najbardziej jest to widoczne na 56 proc. powierzchni oceanów, głównie na obszarze pomiędzy 40 stopniem szerokości północnej i południowej. Dlaczego? Te wody nie zmieniają drastycznie swojej temperatury w zależności od pory roku, zatem są lepszym „obiektem” do obserwacji chociaż najdrobniejszych zmian.

Mapa z zaznaczeniem obszarów, gdzie dochodzi do najintesywniejszej zmiany koloru / źródło: https://doi.org/10.1038/s41586-023-06321-z, CC-BY-4.0

Wcześniej naukowcy sądzili, że dostrzeżenie zmian koloru oceanu nie będzie możliwe po tak krótkim czasie zbierania danych. Początkowo uważano, że jakiekolwiek trendy będą dostrzegalne dopiero po 40 latach. Zaskoczenie badaczy musiało być niemałe.

Czytaj też: Z oceanem dzieje się coś niepokojącego. Nagranie NASA nie pozostawia wątpliwości

Jaka może być przyczyna tak globalnego zjawiska? Z artykułu naukowego nie doczytamy żadnych szczegółów na ten temat, ponieważ poznanie dokładnych powodów zmiany koloru wymaga kolejnych badań. Niemniej uczeni zwracają uwagę, że zielenienie oceanu może mieć związek z globalnym ociepleniem, a dokładnie podnoszeniem się temperatury wód powierzchniowych.

Kiedy dochodzi do podgrzewania górnej warstwy słupa woda, wówczas mamy do czynienia z większym gradientem temperatury w oceanie. Stratyfikacja termiczna wpływa na rozprzestrzenianie się planktonu, mikroorganizmów i substancji odżywczych. Wszelkie zmiany w tym zakresie będą objawiać się także w kolorze wód.

Czytaj też: Gigantyczne złoża metali ziem rzadkich na dnie oceanu. Transformacja energetyczna dostanie skrzydeł

W 2024 roku zostanie wystrzelony nowy satelita od NASA, który będzie mierzyć kolor oceanu w szerszym spektrum. Jego praca przyniesie naukowcom o wiele więcej szczegółowych danych, które pozwolą przyjrzeć się zjawisku jeszcze bliżej oraz przewidzieć, jak się ono rozwinie w przyszłości.