iPhone X i smartwatch czytający EKG to nic nowego. Innowacje od Apple’a nie takie innowacyjne?

Apple pochwalił się kolejnymi gadżetami, którymi zamierza zawojować rynek. Nowy smartfon, nowy smartwatch, zmiany w wymiarach, wyglądzie, funkcjonalnościach. Czy jednak rzeczywiście wszystkie te technologie są tak bardzo… nowe?
iPhone X i smartwatch czytający EKG to nic nowego. Innowacje od Apple’a nie takie innowacyjne?

Zacznijmy od pierwszego zapowiedzianego wynalazku – nowego smartwatcha z wbudowanymi elektrodami czytającymi EKG. Apple ogłaszając go wchodzi na rynek usług medycznych, ponieważ połączone z urządzenie aplikacje będą mogły w razie wskazujących na niebezpieczeństwo odczytów powiadamiać pogotowie. Pomysł wart uwagi, ale z pewnością nie pojawiający się po raz pierwszy. Zegarkami monitorującymi naszą pracę serca chwaliła się wcześniej już marka Cronovo, a w 2009 na rynku pojawił się Heart Beat Watch. Od tego czasu specjalnych opasek monitorujących EKG na rynku pojawiło się bardzo wiele. 

Apple często jest określany mianem firmy rewolucjonizującej rynek, wprowadzającej nowe technologie: smartfon, tablet – to wynalazki, których autorstwo często przypisuje się kompanii Steve’a Jobsa. Oto 5 pomysłów, które wcale nie zostały stworzone w jego firmie.

1. Tablet

Nie jest to jednak do końca prawda. Pierwszy tablet o nazwie Stylator pojawił się już w latach pięćdziesiątych XX wieku. W 1968 roku Alan Kay pochwalił się projektem komputera o charakterystyce tableta: urządzenie było płaskie, po ekranie można było pisać rysikiem, dodatkowo posiadało klawiaturę. Miał też możliwość łączenia się z siecią bezprzewodową… tak, w 1968 roku! Urządzenie miało być idealnym komputerem dla dzieci. Kiedy w 2001 roku Microsoft chwalił się swoim pierwszych komputerem-tabletem, Kay miał powiedzieć, że to pierwszy projekt zbliżony na tyle do Dynabooka by poddawać go krytyce”. Pierwszy iPad pojawił się w 2010 roku, choć i Apple podejmowało próby włożenia nam “czarnych luster” do ręki wcześniej. W 1993 roku na rynek trafił pierwszy MessagePad, ostatni model wypuszczono w 1998. 

2. Ikonki

Korzystając z komputerów i innych urządzeń jesteśmy przyzwyczajeni do klikania w kolorowe ikony. Taki system komunikowania się z maszyną (interface) spopularyzował na całym świecie system operacyjny Windows firmy Microsoft. Przed nim był Apple, który wprowadził ikony do swoich komputerów Macintosh, ale i on nie był pierwszy. Tutaj palma należy się firmie Xerox, która opracowała pierwszy system z ikonami dla komputera Alto w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. 

3. Sklep z aplikacjami

Kiedy w 2008 roku Apple otwierał z hukiem sklep z aplikacjami AppStore dla swojego drugiego iPhone’a znów nie był tym, który dał nam ogień. Pierwszy taki sklep w 2003 stworzyła firma Handandgo. Pierwszy komputer typu all-in-one, czyli wszystko w jednej obudowie Apple wypuścił w 1983 roku, był to Macintosh 128K. Tym razem pomysł podpatrzono u firmy Commodore, których futurystyczny model PET 2001 był pierwszą tego typu stacją roboczą. Choć design PETa był wyjątkowy, użytkownicy narzekali na malutkie klawisze, przez co nazywali go “kurczaczkiem”. Macintosh 128K dostał przydomek “beżowy toster”. 

4. Smartwatch

Wróćmy do inteligentnych zegarków. Pierwszy smartwatch także wcale nie został pokazany w 2014 przez Tima Cooka z Apple. Tak naprawdę technologia opracowana została w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Wtedy stworzono Pulsara NLC01 w firmie Hamilton Watch Company. Jego techniczne osiągi może nie były zabójcze, ale byłto pierwszy krok. Kolejny to Seiko Data 2000 z 1983, który można było połączyć ze specjalnie zaprojektowaną klawiaturą do pisania. Całość zajmowała połowę przedramienia!

5. Ekran dotykowy

Ekran dotykowy to jeden z elementów, który na stałe kojarzy nam się z nowoczesnymi urządzeniami, przede wszystkim tymi z jabłkiem, ale nie tylko. Tymczasem i ta technologia “urodziła się” już w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy jednak był on niezbyt dokładny. Apple zresztą już w 1983 miał prototyp telefonu stacjonarnego z ekranem dotykowym. Nie wszedł on jednak do produkcji.