Koronawirus może przetrwać na powierzchni do 28 dni. Najdłużej na szkle i banknotach

Nie 72 godziny, ale nawet 28 dni może przerwać na powierzchniach wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. Udowadniają to nowe badania przeprowadzone przez australijskich naukowców. A powierzchnie, na których wirus utrzymuje się najdłużej, to m.in. wyświetlacze smartfonów.
Koronawirus może przetrwać na powierzchni do 28 dni. Najdłużej na szkle i banknotach

Naukowcy Australian Centre for Disease Preparedness (ACDP) w Geelong odkryli, że wirus wywołujący COVID-19 może przetrwać do 28 dni na powierzchniach takich jak wyświetlacze telefonów komórkowych, stal nierdzewna, winyl czy papierowe banknoty. SARS-CoV-2 przeżywa dłużej w niższych temperaturach, a okres jego przeżywalności na niektórych powierzchniach jest o 10 dni dłuższy niż w przypadku wirusa grypy.

W oświadczeniu wydanym przez australijską narodową agencję naukową CSIRO podano, że wirus przetrwał dłużej na papierowych banknotach, niż na plastikowych powierzchniach. Dłużej też utrzymywał się na powierzchniach gładkich, niż na porowatych.


Przeczytaj też: Koronawirus: Chiny ogłaszają sukces, ale bank centralny dezynfekuje pieniądze


Peter Collignon, profesor chorób zakaźnych z Australian National University, zwraca uwagę, że w czasie badań laboratoryjnych próbki nie były wystawione na działanie promieni UV. Tymczasem wpływ światła słonecznego znacząco wpływa na przeżywalność wirusa.

– Jest to ważny czynnik i dlatego na zewnątrz prawdopodobnie znowu będzie bezpieczniej niż we wnętrzach, ponieważ jest tam światło UV, które może dezaktywować wirusa na placach zabaw i obiektach znajdujących się w słońcu – powiedział Collignon.

Nowe badanie nie przynosi też odpowiedzi na pytanie, jak duże powierzchnie odgrywają rolę w przenoszeniu wirusa.

– Badanie pokazuje, że wirus może przetrwać… ale jeśli zapytasz mnie jak ważne w ogólnym schemacie są moje dłonie w porównaniu z przebywaniem blisko ludzi, którzy są chorzy, to powiedziałbym, że 90 proc. transmisji wirusa jest związanych z przebywaniem blisko ludzi, którzy kaszlą przy tobie, kichają na ciebie lub rozsiewają wokół ciebie kropelki. Prawdopodobnie około 10 proc. transmisji to przenoszenie wirusa przez dłonie i powierzchnie. Ale nadal uważam, że dobrze jest umyć ręce, zanim dotkniesz twarzy – ocenił Collignon w rozmowie z „The Guardian”.

Im cieplej, tym lepiej

Australijskie badania, opublikowane w Virology Journal, wykazały również, że wirus na niektórych powierzchniach utrzymuje się o 10 dni dłużej niż wirus grypy.

Dr Larry Marshall, dyrektor generalny CSIRO, powiedział, że ustalenie, jak długo wirus może przetrwać na powierzchniach, umożliwi naukowcom dokładniejsze przewidywanie i zapobieganie jego rozprzestrzenianiu, a tym samym ochronę społeczności przed infekcją. Zastępczyni dyrektora ACDP, dr Debbie Eagles, mówi, że wyniki wzmacniają potrzebę stosowania dobrych praktyk, takich jak regularne mycie rąk i dezynfekowanie powierzchni.

– Odkryliśmy, że w temperaturze 20° C, czyli mniej więcej w temperaturze pokojowej, wirus był niezwykle wytrzymały, przeżywając 28 dni na gładkich powierzchniach, takich jak szkło, które można znaleźć na ekranach telefonów komórkowych – podkreśla Eagles.


Przeczytaj też: Nie uwierzysz, jakie bakterie żyją na twoim telefonie


Podobne eksperymenty dotyczące grypy typu A wykazały, że wywołujący ją wirus przetrwał na powierzchniach 17 dni. Dalsze eksperymenty przeprowadzono w 30° C i 40° C, przy czym czasy przeżycia wirusa SARS-CoV-2 malały wraz ze wzrostem temperatury.

– Chociaż dokładna rola przenoszenia na powierzchnię, stopień kontaktu powierzchniowego i ilość wirusa potrzebnego do zakażenia nie zostały jeszcze określone, ustalenie, jak długo wirus ten pozostaje żywy na powierzchniach, ma kluczowe znaczenie dla opracowania strategii ograniczania ryzyka w obszarach o wysokim kontakcie – wyjaśnia Eagles.

Dyrektor ACDP, profesor Trevor Drew, powiedział, że badania mogą pomóc w wyjaśnieniu pozornej trwałości i rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w chłodnych środowiskach, takich jak zakłady przetwórstwa mięsa. A dzięki temu pomogą w opracowaniu środków bezpieczeństwa pozwalających na ograniczenie jego przenoszenia.