Kot kocha mocniej? Nowe badania o więzi między człowiekiem a zwierzęciem

Powiedzenie „wierny jak pies” ma oddawać całą psią lojalność wobec człowieka. W końcu to pies od zawsze uważany jest za najlepszego przyjaciela, a kot? To miły towarzysz, ale przy tym bardzo niezależny i lubiący chadzać swoimi ścieżkami. Nowe badania pokazują jednak, że koty mogą przywiązywać się do ludzi równie mocno, jak psy.
Kot kocha mocniej? Nowe badania o więzi między człowiekiem a zwierzęciem

– Podobnie jak psy, koty wykazują się elastycznością społeczną pod względem przywiązania do ludzi. Większość kotów jest przywiązana do swojego właściciela i traktuje go jako źródło bezpieczeństwa w nowym środowisku – mówi Kristyn Vitale z Oregon State University.

Aby poddać próbie związek kota z opiekunem, zespół naukowców przeprowadził eksperyment behawioralny. Sprawdzono jak koty reagują na swoich opiekunów w nowych sytuacjach i nieznanym otoczeniu.

Wcześniejsze badania nad zachowaniem małp (kontrowersyjny eksperyment z 1958 r.) oraz psów pokazały, że oba te gatunki tworzą dwa rodzaje relacji – bezpieczne i niepewne.

Pozostający w bezpiecznej relacji z człowiekiem pies, w nowym otoczeniu, kiedy ponownie spotyka się z opiekunem, relaksuje się i kontynuuje eksplorację. Z drugiej strony niepewne przywiązanie spowoduje, że pies będzie nadal wykazywał zachowania stresowe, albo nadmiernie przylegając do człowieka, albo unikając go w jak największym stopniu.

 

Kot, pan i koło

Zespół pod kierunkiem Vitale sprawdził występowanie tych dwóch rodzajów przywiązania na przykładzie 79 kociąt i 38 dorosłych kotów.

W trakcie testu kot i jego opiekun trafiali wspólnie do pokoju. Opiekun siadał pośrodku koła wyrysowanego na podłodze pomieszczenia. Gdy kot wszedł do kółka, człowiek mógł się z nim bawić. Po dwóch minutach opiekun jednak wstawał i wychodził, pozostawiając kota samego w pokoju. Po kolejnych dwóch minutach wracał do kółka i czekał, czy tym razem kot również do niego podejdzie.

Cały eksperyment został sfilmowany, a naukowcy przeanalizowali nagrania, aby sklasyfikować rodzaje relacji między kotami a ich opiekunami.

Dorosłe koty były poddawane testom tylko raz, a małe koty dwukrotnie. Po raz drugi po dwumiesięczne przerwie, podczas której 39 z nich przeszło 6-tygodniowy trening i kurs socjalizacyjny.

Spośród badanych kociąt 9 z nich zostało „niesklasyfikowanych”. Z pozostałych 64,3 proc. zwierząt wykazało bezpieczne przywiązanie do opiekuna, a 34,2 proc. niepewne przywiązanie. Podobnie rozłożyły się wyniki wśród dorosłych kotów.

Okazuje się, że wśród kotów uzyskano lepsze wyniki niż w przypadku psów. 61 proc. psów biorących udział w testach wykazało bezpieczne przywiązanie, a pozostałe 39 proc. „niepewne”.

Jak twierdzą autorzy nowych badań, ich wyniki wskazują, że koty potrzebują i potrafią budować silne więzi z człowiekiem, a jedynie nie potrafią ich tak dobrze, jak psy okazywać.

– W mojej opinii, bardzo ważne jest, żebyśmy spróbowali wejść w interakcję z naszymi kotami i sprawdzili, co się stanie – mówi Vitale.

Badania opublikowano w czasopiśmie „Current Biology”.