Krótkoterminowe OC – co warto o nim wiedzieć?

Każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ubezpieczenie OC. Od tej reguły nie istnieją wyjątki. Specyficznym rodzajem tej obowiązkowej polisy jest OC krótkoterminowe. Większość kierowców nie może skorzystać z takiej oferty, ponieważ wedle prawa jest ona dostępna tylko w niektórych przypadkach. Na czym dokładnie polega OC krótkoterminowe? Jakie samochody mogą być objęte tym ubezpieczeniem? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia krótkoterminowego przy pomocy wygodnej internetowej porównywarki KioskPolis.pl? Wyjaśniamy!

Czym jest krótkoterminowe OC?

Standardowe ubezpieczenie OC obowiązuje zawsze przez 12 miesięcy. Po zakończeniu umowy jest ona automatycznie przedłużana, o ile ubezpieczony nie złoży rezygnacji. OC krótkoterminowe dostępne w wyjątkowych sytuacjach jest ważne krócej niż przez rok – najczęściej chodzi o 30 dni, choć występują różne warianty tej polisy ubezpieczeniowej.

Na jakiej zasadzie działa krótkoterminowe OC?

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie, dlatego oferty wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych są identyczne – różnią się przede wszystkim ceną lub dodatkowymi benefitami dołączonymi do polisy. Jak na tym tle prezentuje się zakres OC krótkoterminowego? Dokładnie tak samo, jak zakres standardowego ubezpieczenia. Oznacza to, że polisa zabezpiecza kierowcę i właściciela samochodu przed ewentualnymi roszczeniami osób poszkodowanych w wypadkach drogowych lub innych zdarzeniach z udziałem ubezpieczonego pojazdu.

Zarówno standardowa, jak i krótkoterminowa polisa OC obejmuje szkody zaistniałe na mieniu, jak również szkody na ludziach. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o uszkodzenia samochodów, które brały udział w zdarzeniu, ale również przedmiotów i obiektów, które zostały w ten sposób uszkodzone lub zniszczone. Osoby poszkodowane w wypadkach mogą natomiast w ramach polisy OC sprawcy ubiegać się o zadośćuczynienie, finansowanie leczenia, rehabilitacji i renty. W przypadku śmierci ubezpieczonego zadośćuczynienie przysługuje rodzinie i jest ono wyższe, jeżeli śmierć bliskiej osoby przyczyniła się do pogorszenia sytuacji materialnej. Pod względem zakresu, a także sum gwarancyjnych wynoszących 1,22 mln euro (szkody na mieniu) oraz 6,07 mln euro (szkody na ludziach), OC krótkoterminowe nie różni się w żaden sposób od swojego tradycyjnego odpowiednika.

Kto może skorzystać z OC krótkoterminowego?

Większość kierowców nie ma wyboru – wykupując ubezpieczenie OC musi zdecydować się na standardowy wariant roczny. Jednak od tego prawa istnieją wyjątki. Oto sytuacje, w których właściciel pojazdu ma prawo do wykupienia OC krótkoterminowego.

·       Sprzedaż pojazdów w komisach
Auta znajdujące się w komisach, które czekają na swoich nabywców, często nie mają ubezpieczenia OC, zwłaszcza jeśli zostały przetransportowane z zagranicy. Tradycyjna polisa ubezpieczeniowa naraziłaby sprzedawcę na zbędne koszty – samochód prawdopodobnie zostanie sprzedany w ciągu roku. Z kolei kupujący wolą wykupić ubezpieczenie OC na własną rękę, bo mogą wówczas skorzystać ze zniżek. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC jest więc rozwiązaniem idealnie dopasowanym do potrzeb sprzedawców.

·       Sprowadzanie samochodu z zagranicy
Pojazdy świeżo sprowadzone z zagranicy lub zarejestrowane w innym kraju nie mogą zostać objęte standardowym ubezpieczeniem OC. Właściciel wjeżdżając do Polski tym właśnie samochodem może natomiast zdecydować się na krótkoterminowe OC, zwane w tym przypadku ubezpieczeniem granicznym. Okres 30 dni wystarczy na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności, rejestrację pojazdu, a następnie nabycie docelowego ubezpieczenia OC.

·       Czasowa rejestracja pojazdu
Polskie prawo dopuszcza czasową rejestrację pojazdów, które dzięki temu mogą poruszać się po krajowych drogach. Korzystają z tego właściciele, którzy pragną wywieźć swój samochód za granicę lub wrócić samochodem na teren Polski. Czasowa rejestracja może trwać maksymalnie 30 dni, przy czym możliwe jest również jej przedłużenie o kolejne 2 tygodnie. W takiej sytuacji opłacalnym i dostępnym rozwiązaniem jest wykupienie OC krótkoterminowego.

·       Auta zabytkowe
Pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe, czyli posiadające żółte tablice rejestracyjne również mogą zostać ubezpieczone w ramach OC krótkoterminowego. Wynika to z przyczyn praktycznych. Wiele spośród tych aut nie jest używanych przez swoich właścicieli codziennie. Krótkoterminowe OC pozwala więc właścicielowi zaoszczędzić pieniądze, kiedy samochód będzie poruszał się po drogach tylko w określonym w sezonie lub uczestniczył w zlocie motoryzacyjnym.

·       Pojazdy wolnobieżne
Pojazdy zaliczane do wolnobieżnych cechuje konstrukcja, która uniemożliwia im przekroczenie 25 km/h. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim maszyny rolnicze, budowlane i wykorzystywane w lasach. Prace, w których biorą udział te pojazdy, mają często charakter sezonowy, dlatego ich właściciele także mogą skorzystać z krótkoterminowego OC. Jednak dla pojazdów wolnobieżnych minimalny okres trwania ubezpieczenia wynosi 3 miesiące.

Jak znaleźć najkorzystniejsze OC krótkoterminowe?

Osoby zainteresowane ubezpieczeniem krótkoterminowym, podobnie jak inni klienci towarzystw ubezpieczeniowych, pragną znaleźć ofertę w jak najniższej cenie. Jak tego dokonać? KioskPolis.pl – porównywarka OC AC stanowi sprawdzone rozwiązanie. Użytkownik zyskuje dostęp do ofert wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce, które może czytelnie ze sobą porównywać. Aby skorzystać z kalkulatora, a następnie kupić ubezpieczenie przez internet, wystarczy wypełnić formularz dostępny pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.