Kup pan dinozaura! Aukcja szkieletu gigantycznego triceratopsa

Podczas październikowej aukcji w Paryżu trafi pod młotek największy dotąd odkryty szkielet triceratopsa. Ile będzie kosztował? Kilka tygodni temu kompletny szkielet tyranozaura zakupiono za ponad 30 milionów dolarów.
Kup pan dinozaura! Aukcja szkieletu gigantycznego triceratopsa

Nazwa „triceratops” pochodzi z greki i oznacza „twarz o trzech rogach”. Dzięki nim i szerokiej kostnej kryzie na szyi triceratopsy są jednym z bardziej rozpoznawalnych prehistorycznych gadów. Były też jednym z ostatnich dinozaurów, które pojawiły się przed wymieraniem kredowym – nie licząc ptaków, które pojawiły się później, a pochodzą od terapodów.  

„Wielki John”, czyli największy znany okaz triceratopsa

Chętni na triceratopsa, nazwanego „Wielkim Johnem”, nie kupują kota w worku. Zanim zostanie sprzedany, będzie można go obejrzeć – ogłosili organizatorzy aukcji. Publiczność może go podziwiać od 18 października, zaś sama aukcja ma odbyć się trzy dni później. Do tego czasu w witrynie domu aukcyjnego można oglądać czaszkę triceratopsa.  

Szkielet ma długość około ośmiu metrów. To rzadki okaz nie tylko ze względu na rozmiary. Jest też jednym z bardziej kompletnych – zachowanych jest ponad 60 proc. kości, w tym 75 proc. czaszki. Został odkryty w 2014 roku w południowej Dakocie przez geologa Waltera W. Steina Billa. Odrestaurowano go natomiast we włoskim Trieście. 

Zainteresowanie prywatnych kolekcjonerów dinozaurami bije rekordy. Muzea pozostają w tyle 

Rzeczoznawcy szacują, że jest wart od 1,2 do 1,5 mln euro. To jednak bardzo ryzykowne szacunki. Aukcje dinozaurów to dość niszowy rynek. Część oferowanych skamieniałości nie osiąga ceny minimalnej i nie zostaje sprzedana. Przy tych zaś, które znajdują nabywców, oferowane kwoty potrafią wielokrotnie przekroczyć oczekiwania.  

W ciągu ostatniego roku obserwuje się wzrost zainteresowania takim aukcjami, a ceny potrafią osiągać rekordowe pułapy. W październiku 2020 roku, również w Paryżu, anonimowy kolekcjoner kupił szkielet jednego z najstarszych dinozaurów: allozaura. Zapłacił za niego 3 mln euro, cenę dwukrotnie wyższą niż oczekiwana. Z kolei kilka tygodni temu szkielet tyranozaura osiągnął na aukcji w Nowym Jorku cenę 31,8 mln dolarów, choć szacowano, że sprzeda się za 6–8 milionów.  

Martwi to muzea i instytucje badawcze, które mają ograniczone fundusze i często przegrywają, przelicytowane przez prywatnych kolekcjonerów. Gdzie trafi „Wieki John”? Ma licencję na wywóz z Francji, a grono potencjalnych nabywców to około dwunastu osób – informuje przedstawiciel domu aukcyjnego Giquello.

Źródło: AFP.