Lenovo ThinkBook – czyli ThinkPad dla każdego

ThinkPad to legenda sama w sobie. Dawniej pod szyldem IBM, obecnie pod marką Lenovo, nieustannie pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych linii laptopów. Mimo to producent postanowił stworzyć coś zupełnie nowego. Co kryje się pod nazwą ThinkBook? Klasyka w nowym wydaniu – czyli ThinkBook wchodzi do gry

Pierwotnie ThinkPady zyskały swą sławę solidnością wykonania. I mowa tu zarówno o zewnętrznej konstrukcji, jak i wnętrzu, dzięki czemu notebooki z tej serii posiadały (i nadal posiadają) sporą żywotność. I to do tego stopnia, ze w roku 2003 wykorzystywano je nawet na Międzynarodowej Stacji kosmicznej.

Czasy się jednak zmieniły. O ile kilkanaście lat temu tego typu konstrukcje mogły budzić podziw, dziś większość osób szuka czegoś zupełnie innego. Siłą rzeczy ThinkPady ewoluowały wraz z rynkiem i obecnie ich design jest dużo „lżejszy”, a zarazem bardziej biznesowy. W połączeniu ze znakomitymi parametrami,doskonale realizuje potrzeby wymagających użytkowników.

Niestety ThinkPady mają swoją cenę i nie są w zasięgu każdego. I właśnie tu wchodzą do gry ThinkBooki – ich młodsze „rodzeństwo”. W porównaniu z dotychczasową linią są w stu procentach stworzone z myślą o utrzymaniu jak najkorzystniejszej proporcji ceny do jakości. Przy okazji udało się też zadbać o nieco ciekawszy design, wpadający w gusta szerszego niż do tej pory grona odbiorców.

ThinkBook – pierwsze wrażenia

Laptopy z nowej linii są dostępne w kilku rozmiarach – 13, 14 i 15 cali. Dzięki temu bez problemu można wybrać taki wariant, który najlepiej będzie odpowiadać sposobowi użytkowania. Wariant 14-calowy jest tu o tyle wart uwagi, że stanowi idealny kompromis dla osób mobilnych, pracujących zarówno w biurze, jak i na regularnych wyjazdach i spotkaniach biznesowych.

Już po wstępnych oględzinach widać, że ThinkBook posiada dużą liczbę portów, co skutecznie chroni użytkownika przed koniecznością sięgania po wszelkiego typu przejściówki. Kilka portów USB, gniazda do słuchawek i mikrofonu, czytnik kart 4w1, w przypadku modelu 15-calowego także wejście HDMI. Wszystko to rozlokowane w sposób estetyczny i niepsujący wrażeń wizualnych.

Całość kryje się w aluminiowej obudowie, co stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi pęknięciami na obudowie – zdarzającymi się w niektórych laptopach, gdy użytkownicy mają w zwyczaju trzymanie ich za krawędź.

Ekran, który można odchylić nawet do 180 stopni, jest matowy – co eliminuje wiele problemów związanych z korzystaniem z notebooka w oświetlonym pomieszczeniu lub miejscu, w którym od ekranu mogą odbijać się różne elementy otoczenia. W połączeniu z dobrymi kątami widzenia pozwala na wygodne prezentowanie danych z ekranu innym osobom.

Co ciekawe, pomimo stonowanego wyglądu, Lenovo ThinkPad wydaje się znakomicie pasować do gustów pokolenia Z.

Klawiatura w ThinkBooku

Uruchamiamy laptop i sprawdzamy, czy wygodnie korzysta się z klawiatury. Okazuje się, że tak. Klawisze posiadają odpowiedni skok, jest też funkcja podświetlania, ułatwiająca pracę przy słabszym oświetleniu zewnętrznym. Także gładzik pracuje tak, jak powinien, zrezygnowano natomiast ze znanego z ThinkPadów trackpointa.

Bezpieczeństwo w Lenovo ThinkBook

Kwestie związane z ochroną danych i samego laptopa bywają często zaniedbywane. Jeśli jednak Tobie na nich zależy, Lenovo ThinkBook oferuje co trzeba.

Jest tutaj czytnik linii papilarnych, ale do niego się nie ogranicza. ThinkBooki zostały wyposażone w technologie APS (Active Protection System) oraz TPM 2.0 (Trusted Platform Module).

APS chroni dane przed skutkami wypadków fizycznych. To zabezpieczenie dysku przed uszkodzeniami w przypadku na przykład upuszczenia laptopa. Działa na zasadzie czujnika wykrywającego nagłe przyspieszenie i w razie takiego incydentu zatrzymuje głowicę dysku w taki sposób, aby nie opadła na sam dysk w momencie wstrząsu.

Z kolei TPM to układ wspierający zabezpieczanie danych przed niepowołanym dostępem, m.in. w ramach szyfrowania BitLockerem w Windows 10.

Dodatkowo twórcy Lenovo ThinkBook pomyśleli także o wyposażeniu laptopa w zasłonkę kamery (rozwiązanie to nazwali ThinkShutter). Choć może się to wydawać drobiazgiem, trzeba przyznać, ze wiele osób o tym zapomina. Z kolei ci, którzy pamiętają, zazwyczaj korzystają z łatwych do zgubienia gumowych nakładek.

Jeśli to wszystko jeszcze mało, to warto dodać, że w modelu 15-calowym Lenovo ThinkBook zadbało także o gniazdo linki zabezpieczającej Kensington.

ThinkBook i jego specyfikacja

W ThinkBookach wykorzystany jest procesor Intel Core i7 dziesiątej generacji (wyjątkiem jest jeden ThinkBook 13s, w którym zastosowano ósmą generację). Pamięć można rozbudowywać do 16 GB DDR4 w modelach 13-calowych oraz do 24 GB w przypadku ThinkBooków 14 i 15. Układy graficzne w przypadku modeli ThinkBook 13s i Plus są zintegrowane, jednak w wariantach 14 i 15 możliwe jest dołączenie dedykowanych kart AMD Radeon 620 lub 625.

Ciekawostką jest fakt, że w przypadku 13-calowego modelu ThinkBook Plus specyfikacja uwzględnia drugi wyświetlacz. Oprócz standardowego, kolorowego ekranu, pokrywa po swojej zewnętrznej stornie posiada także 10-calowy wyświetlacz e-ink.

Lenovo ThinkBook żyje długo

Na koniec wspomnijmy o jeszcze jednej sprawie. Lenovo zapewnia, że laptopy z linii ThinkBook zostały przetestowane i zoptymalizowane pod kątem różnych warunków, między innymi:

  • przetestowano je na okoliczność skrajnych temperatur,
  • zadbano o podwyższoną odporności na korozję,
  • zoptymalizowano możliwości w zakresie odbioru sygnału Wi-Fi.

A skoro o żywotności mowa, na koniec dodajmy jeszcze jedną praktyczną informację. Bateria w laptopach Lenovo ThinkBook działa nawet do 9-12 godzin (w zależności od modelu i wybranego akumulatora).

Więcej:undefined