Menopauza – jak wspierać funkcjonowanie stawów w okresie przekwitania?

Pierwsze objawy menopauzy to najczęściej zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Z czasem, pojawiają się też uderzenia gorąca, wahania nastroju, bóle stawów i przyrost masy ciała. Jak kompleksowo zadbać o stan zdrowia i samopoczucie w okresie menopauzy? Których składników aktywnych warto szukać w preparatach na menopauzę, aby złagodzić uciążliwe dolegliwości?
Menopauza – jak wspierać funkcjonowanie stawów w okresie przekwitania?

Spis treści:

 1. Menopauza – czym jest?
 2. Menopauza – objawy
 3. Menopauza a ciąża
 4. Bóle stawów w okresie menopauzy
 5. Jak jednocześnie łagodzić objawy menopauzy i wspierać funkcjonowanie stawów?

Menopauza – czym jest?

Choć słowo “menopauza” dokładnie oznacza ostatnią miesiączkę, potocznie odnosi się do okresu przed- i pomenopauzalnego, w którym kobieta odczuwa charakterystyczne dla niego objawy. Zatrzymanie miesiączki poprzedzone jest stopniowym wygasaniem czynności jajników. Zmieniający się poziom hormonów płciowych wpływa na pojawienie się u większości kobiet nieprzyjemnych dolegliwości, które niejednokrotnie negatywnie wpływają na odczuwaną przez nie jakość życia.

Menopauza, określana również jako klimakterium i przekwitanie, to naturalny okres w życiu kobiety. W Polsce, przypada on najczęściej na wiek między 48. a 52. rokiem życia. Mowa tu o okresie naturalnej menopauzy. Zdarza się bowiem, że menopauza pojawia się przedwcześnie. Różne czynniki (np. usunięcie jajników, stosowanie leków negatywnie wpływających na ich funkcjonowanie) mogą zaburzać pracę jajników i w dalszej konsekwencji wpłynąć na zbyt wczesne wystąpienie objawów przekwitania.

Menopauza – objawy

Objawy menopauzy pojawiają się najczęściej na kilka lat przed ostatnią miesiączką. Pierwszą oznaką zbliżającego się przekwitania są najczęściej zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Mogą mieć one różną postać – skrócenie lub wydłużenie cyklu, mniej lub bardziej obfite niż zwykle krwawienie, mniejsza regularność cykli. Objawy klimakterium to:

 • uderzenia gorąca,
 • zlewne poty,
 • przyrost masy ciała,
 • ból mięśni i stawów,
 • wahania nastroju,
 • przygnębienie, nastroje depresyjne,
 • większa drażliwość i nerwowość,
 • zaburzenia snu,
 • spadek libido (część kobiet w okresie menopauzy odczuwa większą satysfakcję za zbliżeń intymnych),
 • bóle i zawroty głowy,
 • wypadanie włosów,
 • dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego:
  • suchość pochwy,
  • większa wrażliwość skóry oraz błon śluzowych i związana z tym większa podatność na podrażnienie – pierwsze dwa symptomy wpływają na częstsze infekcje okolic intymnych u kobiet w okresie menopauzy,
  • ból podczas stosunku,
  • nietrzymanie moczu – najczęściej wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się mimowolnym popuszczaniem moczu podczas aktywności fizycznej, kichania lub kaszlu,
  • częste uczucie parcia na mocz.

Objawy pojawiające się w okresie okołomenopauzalnym dotyczą większości kobiet. Zgodnie z szacunkami, niemal 90% kobiet zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, pogarszającymi odczuwany przez nie komfort życia.

Na skutek zachodzących w organizmie kobiety zmian, w czasie menopauzy zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy, osteopenii, cukrzycy, otyłości oraz chorób układu krążenia.

Menopauza a ciąża

Ostatnia miesiączka to moment całkowitego ustania płodności. Oznacza to, że po jej wystąpieniu naturalne zajście w ciążę nie jest już możliwe. O ostatniej miesiączce mówimy, gdy po przebytej menstruacji następuje co najmniej 12 miesięcy przerwy w krwawieniach. Część kobiet mylnie interpretuje zaburzenia cyklu menstruacyjnego (np. kilkumiesięczna przerwa w krwawieniu) do których dochodzi w okresie przedmenopauzalnym z całkowitym ustaniem płodności. Dopóki nie minie 12 miesięcy od ostatniej menstruacji lepiej nie zakładać, że to na pewno była ostatnia miesiączka. W okresie przedmenopauzalnym, choć cykle są nieregularne i często bezowulacyjne, zajście w ciążę jest możliwe.

Bóle stawów w okresie menopauzy

Bóle mięśni i stawów to uciążliwe symptomy, których doświadcza większość kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Ma to prawdopodobnie związek ze spadkiem poziomu estrogenów. U kobiet obserwuje się 3-krotnie częstsze występowanie reumatoidalnego zapalenia stawów niż u mężczyzn. Choroba ta objawia się bólem, sztywnością i obrzękiem stawów. W czasie menopauzy dochodzi również do spadku masy kości. Szacuje się, że w ciągu pierwszych 5 lat od ostatniej miesiączki utrata masy kostnej może sięgać nawet 15%. Zmiany w układzie kostno-stawowym prowadzą więc nie tylko do bólu stawów, ale również zwiększają ryzyko złamań kości. Nawracające bóle mięśniowo-stawowe w okresie okołomenopauzalnym mogą prowadzić do ograniczenia aktywności fizycznej, pogorszenia nastroju i spadku komfortu życia.

Istotnym obciążeniem dla stawów jest też znaczący wzrost masy ciała. W Polsce odsetek otyłych kobiet po menopauzie wzrasta dwukrotnie. Większa tendencja do przybierania na wadze wynika głównie ze zmian hormonalnych, wpływających na przemiany tłuszczów. Zwiększa się masa tkanki tłuszczowej, często rośnie apetyt, a dodatkowo zwalnia metabolizm – spada tempo przemiany materii. Te wszystkie czynniki sprzyjają przybieraniu na wadze u kobiet. W konsekwencji, otyłość stanowi dodatkowe obciążenie dla stawów – przede wszystkim stawów kolanowych, a w mniejszym stopniu również biodrowych. Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Wsparciem dla stawów może być uzupełnienie diety o składniki, wpływające korzystnie na funkcjonowanie chrząstki stawowej. Są to m.in. kolagen, glukozamina, chondroityna, witamina C, ekstrakt z kadzidłowca i kurkumina. Wymienione składniki znajdują się m.in. w produktach FlexiStav: FlexiStavXtra ma postać saszetek, a FlexiStavCaps – kapsułek.

Jak jednocześnie łagodzić objawy menopauzy i wspierać funkcjonowanie stawów?

Aby złagodzić nieprzyjemne i uciążliwe objawy menopauzy można w pierwszej kolejności sięgnąć po preparat z wyciągami roślinnymi, takimi jak ekstrakt z nasion soi, szyszek chmielu, winorośli właściwej i opuncji figowej. Soja zawiera fitoestrogeny, które budową przypominają estrogen. Ich działanie, choć słabsze, zbliżone jest do hormonu wydzielanego w organizmie kobiety – estradiolu. Stosowanie soi może wiec skutecznie złagodzić objawy menopauzy. Wpływa korzystnie przede wszystkim na uderzenia gorąca, zmniejszając ich ilość.

Szyszki chmielu, bogate w różnorodne składniki aktywne, wykazują m.in. właściwości estrogenne, uspokajające i nasenne. U kobiet przyjmujących chmiel zwyczajny obserwowano mniejszą częstotliwość uderzeń gorąca oraz poprawę komfortu życia. Ze względu na działanie uspokajające i nasenne, chmiel może złagodzić również zaburzenia snu odczuwane przez wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

Ekstrakt z nasion winorośli posiada przede wszystkim istotne właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające). Zawarte w nim substancje wpływają korzystnie na układ krążenia i poziom lipidów. Opuncja figowa stanowi natomiast cenne źródło witamin, składników mineralnych i innych składników odżywczych. Wykazuje właściwości przeciwutleniające, obniżające poziom lipidów oraz glukozy.

U kobiet zmagających się nie tylko z uderzeniami gorąca, drażliwością, wahaniami nastroju i zaburzeniami snu, ale również z bólami stawów pomocne może być zastosowanie preparatu, który poza wymienionymi składnikami zawiera też związki o pozytywnym wpływie na te struktury. Mowa o kolagenie, chondroitynie i glukozaminie. Kolagen to główny składnik tkanki łącznej, którego ilość zaczyna regularnie spadać już od 25. roku życia. To właśnie on wpływa na elastyczność chrząstki stawowej oraz jej wytrzymałość. Wzmacnia też kości oraz jest istotny dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Chondroityna zapewnia chrząstce stawowej wysoką odporność mechaniczną. Jej regularne zażywanie może wpłynąć na zmniejszenie bólu stawów. Podobne właściwości posiada glukozamina. Systematyczne stosowanie glukozaminy przez kobiety po menopauzie wiązało się ze zmniejszoną utratą chrząstki stawowej.

Wszystkie wymienione składniki:

 • ekstrakt z nasion soi,
 • ekstrakt z szyszek chmielu,
 • ekstrakt z nasion winorośli właściwej,
 • ekstrakt z opuncji figowej,
 • kolagen,
 • chondroitynę,
 • glukozaminę

znaleźć można w preparacie FlexiStav Meno. Zawiera on również witaminę C, która jest potrzebna do naturalnej syntezy kolagenu w organizmie. FlexiStav Meno to suplement diety, dedykowany kobietom w okresie menopauzy. Ma on postać wygodnych w stosowaniu saszetek, które przyjmuje się 1 raz dziennie.

Preparaty ziołowe są pomocne szczególnie u kobiet, u których dolegliwości związane z menopauzą mają łagodne i umiarkowane nasilenie. Stanowią one też dobrą alternatywę dla pacjentek, które nie chcą lub nie mogą przyjmować preparatów hormonalnych. Przy bardzo nasilonych dolegliwościach zalecana jest najczęściej hormonalna terapia zastępcza, która mimo skuteczności, obarczona jest wieloma działaniami niepożądanymi i przeciwwskazaniami.

Nieprzyjemne objawy pojawiające się u większości kobiet w okresie menopauzy mogą znacząco obniżać ich satysfakcję z życia. Dotyczą nie tylko sfery psychicznej (wahania nastroju, rozdrażnienie, bezsenność, zaburzenia depresyjne), ale również fizycznej (uderzenia gorąca, bóle stawów, zawroty głowy). W przypadku wystąpienia uciążliwych dolegliwości w okresie klimakterium, cennym uzupełnieniem diety może być preparat, zawierający kompleks składników aktywnych. Odpowiednio dobrane substancje pomagają łagodzić objawy menopauzy, dzięki czemu poprawiają komfort kobiet w tym ważnym okresie życia.

Bibliografia:

 1. Pertyński T., Stachowiak G. Menopause – facts and controversies. Pol J Endocrinol 2006; 5 (57): 525–534)
 2. Bąk-Sosnowska M., Skrzypulec-Plinta V. Przyczyny nadmiernej masy ciała u kobiet w okresie menopauzalnym. Przegląd Menopauzalny 2012, 1, 31-35
 3. Czarnecka-Iwańczuk M., Stanisławska-Kubiak M., Mojs E., Wilczak M., Samborski W. Objawy menopauzy a satysfakcja z życia i samoocena wśród kobiet. Przegląd Menopauzalny 2012, 6, 468-473
 4. Bijak M., Połać I., Borowiecka M., Nowak P., Stetkiewicz T., Pertyński T. Izoflawony jako alternatywa dla terapii hormonalnej wieku menopauzalnego. Przegląd Menopauzalny 2010, 6, 402-406

Lokowanie produktu: FlexiStav Meno