Miedź w ochronie zdrowia to już trend światowy

Fiński ośrodek medycyny pracy, gabinet stomatologiczny w Brazylii czy belgijski ośrodek opieki zdrowotnej – projektanci, architekci i lekarze na całym świecie decydują się na wykorzystywanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej, aby lepiej chronić pacjentów przed zakażeniami i infekcjami.

Miedź jest materiałem posiadającym właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że ze swojej powierzchni skutecznie eliminuje bakterie, wirusy i grzyby, chroniąc w ten sposób przed chorobami zakaźnymi (80 proc. chorób zakaźnych jest przenoszonych przez dotyk). Liczne badania laboratoryjne i próby kliniczne potwierdzają skuteczność miedzi w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dlatego coraz więcej ośrodków opieki zdrowotnej na całym świecie decyduje się na wyposażenie swoich placówek w sprzęt z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.

Isku-Yhtymä Oy, fińskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem wnętrz dla zakładów opieki zdrowotnej opracowało asortyment elementów z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Obejmuje on elementy najczęściej dotykane przez pacjentów i personel. Firma Isku posiada własny ośrodek medycyny pracy, w którym zainstalowała m.in. krzesła wyposażone w podłokietniki z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, miedziany blat lady recepcji, miedziane blaty stołów laboratoryjnych, zlewy, poręcze oraz uchwyty szafek i szuflad. – Z naszego ośrodka medycyny pracy w Lahti korzysta ponad 2 500 osób. Świadczymy usługi medyczne dla wielu lokalnych firm, a dbałość o higienę jest dla nas priorytetem – przekonuje Riikka Mattila, dyrektor usług zdrowotnych.

Miedź przeciwdrobnoustrojową stosuje się także w gabinetach stomatologicznych na całym świecie. Gabinet endodontyczny (dział stomatologii zajmujący się leczeniem miazgi zębowej) dr Cristiny Nobayashi w Sao Paulo został wyposażony w klamki, okucia drzwiowe, szuflady i uchwyty lampy stomatologicznej wykonane z miedzi. Takie rozwiązanie obniża ryzyko zakażenia w wyniku dotknięcia skażonej powierzchni. Również inne placówki, jak np. klinika dr. Antona Scheepersa w Republice Południowej Afryki, stosują powierzchnie z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, aby zwiększyć sterylność. – Sepsa jest główną przyczyną niepowodzenia zabiegów wszczepienia implantów zębowych i sporej liczby komplikacji spotykanych w chirurgii i implantologii stomatologicznej. Dlatego istotna w naszym zawodzie jest dbałość o higienę i sterylność miejsca pracy – tłumaczy dr Scheepers.

W sprzęt z miedzi przeciwdrobnoustrojowej wyposażony został dom opieki WZC Van Zuylen w Brugii. Zainstalowano tam okucia drzwiowe z brązu. – Miedź jest bardzo skuteczna w walce z norowirusami, co czyni ją doskonałym materiałem do stosowania w domach opieki – mówi Ann Vandycke, pracownica OCMW Brugge, głównego architekta renowacji domu opieki WZC. Podkreśla też, że nie tylko kwestia higieny zadecydowała o wyborze miedzi.

– Ważna jest dla mnie estetyka elementów miedzianych. Powierzchnie dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej dostępne są w szerokim asortymencie kolorów. Od dobrze znanej czerwieni, poprzez złoto mosiądzu i brązowe odcienie brązu, aż do srebrzystych odcieni przypominających stal nierdzewną. Dla naszego obiektu brąz był oczywistym wyborem. Obecnie, gdy pierwsza faza projektu jest ukończona widzimy, że dokonaliśmy dobrego wyboru – dodaje Vandycke.