Mount Everest „urósł” o kilkadziesiąt centymetrów. Nepal i Chiny podały nowe wyliczenia

Wszystko wskazuje na to, że nowe obliczenia ostatecznie kończą trwający od lat chińsko-nepalski konflikt dotyczący wysokości Mount Everestu. Zgodnie z nowymi pomiarami Góra Gór mierzy 8 848,86 m n.p.p.m., co oznacza, że „urosła” o 86 centymetrów.
Mount Everest „urósł” o kilkadziesiąt centymetrów. Nepal i Chiny podały nowe wyliczenia

Mount Everest jest wyższy niż wcześniej sądzono – wynika z nowych obliczeń chińsko-nepalskich, które rozstrzygają długotrwały konflikt o wysokość najwyższego szczytu świata, leżącego na granicy obu krajów.

Chiny i Nepal postanowiły rozstrzygnąć trwający od lat spór i wysłać na szczyt wspólną ekspedycję geodetów. Badacze ustalili, że wysokość Mount Everestu wynosi 8848,86 metrów. Taką wartość uznano za oficjalną wysokość szczytu, a to oznacza, że „urósł on” o blisko metr w porównaniu z wcześniejszymi danymi.

Do tej pory Nepal polegał na pomiarach wykonanych przez Survey of India w 1954 roku, które obejmowały śnieg leżący na szczycie i wskazywały na wysokość 8 848 m n.p.m.. Z kolei chiński pomiar z 2005 roku wykazał, że wysokość Everestu wynosi 8844,43 m, czyli około 3,7 metra mniej, niż szacunki z 1954 roku.

Nowy pomiar będzie miał niewielkie znaczenie praktyczne, bo K2 – drugi najwyższy szczyt na świecie – jest aż o 237 metrów niższy od Everestu.

Co ciekawe, jak podaje „The Guardian”, nowo uzgodniona wartość może być tymczasowa, bo łańcuch Himalajów znajduje się na wypiętrzeniu spowodowanym przez zderzające się płyty tektoniczne Indii i Eurazji, które nadal podnoszą Himalaje w górę, i mogą „dodawać” szczytowi średnio 1 cm rocznie.

Nepal swój pierwszy zespół geodetów wysłał na szczyt Everestu w maju zeszłego roku, ale już osiem lat temu nepalski rząd mówił, że „czuje presję”, aby uznać chińskie pomiary za obowiązujące. Dlatego ostatecznie zdecydowano się na przeprowadzenie nowych pomiarów, które miały „raz na zawsze ustalić wysokość”.

Wiosną 2020 roku na szczyt wspięli się chińscy geodeci, korzystając ze spowodowanego pandemią koronawirusa zamknięcia szczytu dla zagranicznych wspinaczy.

Damodar Dhakal, rzecznik nepalskiego działu badań, powiedział, że nepalscy geodeci używali Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej, aby uzyskać „dokładną wysokość” szczytu.

Ostatecznie oba kraje wysłały swoje zespoły wspólnie, aby za pomocą GPS, a także trygonometrii, dokonać pomiarów wysokości szczytu.

– Po umieszczeniu anteny geodezyjnej na szczycie, geodeci na stacjach wokół szczytu zmierzyli odległość od sześciu punktów do anteny, co oznaczało, że można było obliczyć co najmniej sześć trójkątów w celu określenia wysokości góry – mówi Jiang Tao, współpracownik naukowy chińskiej akademii geodezji.