Mózg, motyl i skafander

Nasi goście najwyżej oceniają galerię dla najmłodszych „Bzzz!”. W czołówce są także młodzieżowa „RE: generacja”, „Teatr Robotyczny” i galeria „Świat w ruchu”. Warto jednak dodać, że w skali od 1 do 5 żadna część Kopernika nie dostała oceny niższej niż 4. Podczas kwietniowego badania 80 proc. zwiedzających powiedziało ankieterom, że są zdecydowanie zadowoleni z wizyty w centrum, a kolejne 19 proc., że raczej im się tu podobało. Dzięki ankietom wiemy też, kto nas najczęściej odwiedza. To przede wszystkim 20- i 30-latkowie z wyższym wykształceniem – większość stanowią kobiety. Wychodząc z Kopernika, czują, że ich wiedza stała się bogatsza, ale też mają ochotę na więcej – chcą na własną rękę dalej drążyć, dociekać i odkrywać.

Swoje „szare komórki” możecie ćwiczyć i stymulować na co dzień, korzystając z różnych atrakcji w CN Kopernik. Latem jednak zapraszamy na coś wyjątkowego – filmy, w których ludzki mózg będzie odgrywał główne role!

Przed otwarciem centrum szacowano, że w ciągu roku odwiedzi je pół miliona ludzi. Nie doceniliśmy jednak głodu wiedzy Polaków – ten wynik został osiągnięty po zaledwie kilku miesiącach. Każdego dnia gościmy ok. 2,5 tys. osób, choć zdarza się, że ta liczba jest dwukrotnie większa – tak było np. podczas Nocy Muzeów. Nic więc dziwnego, że nasze eksponaty czasem nie wytrzymują zmasowanego ataku entuzjastów i przestają działać. I tak są jednak bardzo cierpliwe – zazwyczaj w naprawie jest nie więcej niż 4–5 proc. z nich, a to znacznie mniej niż w większości centrów nauki na świecie.

Teraz będą mieli dodatkową okazję po temu. Co najmniej do końca sierpnia centrum wspólnie z Fundacją Kinoterapia zaprasza do kina letniego. Początki wszystkich seansów zaplanowane są na godzinę 19 w piątki. Będzie wtedy można obejrzeć filmy fabularne i dokumentalne dobrane tak, by tworzyły cykl pod wspólnym hasłem „Podejrzany mózg”. Głównym założeniem jest skłonienie uczestników do zastanowienia się nad tajemnicami związanymi z działaniem tego narządu, jego możliwościami i ograniczeniami. Pokażemy m.in. głośny film „Motyl i skafander” Juliana Schnabela (o niemal całkowicie sparaliżowanym pacjencie cierpiącym na tzw. zespół zamknięcia) oraz „Temple Grandin” Micka Jacksona – o autystycznej uczonej, która zrewolucjonizowała podejście do zwierząt hodowlanych na świecie.

Przed każdą projekcją będą organizowane spotkania ze specjalistami z dziedziny neurologii, psychiatrii i neurochirurgii. W pierwszej części opowiedzą oni o tym, jak z punktu widzenia ich dziedziny wiedzy postrzegany jest mózg, co udało się odkryć i w jakim kierunku zmierzają badania. W drugiej części widzowie będą mieli okazję do zadawania pytań ekspertom.

 

Na spotkania i projekcje w kinie letnim wstęp jest wolny, ale liczba miejsc – ograniczona. Więcej informacji www.kopernik.org.pl