Niesłychane mumie pamiętają czasy Cesarstwa Rzymskiego. Znalezisko wygląda jak żywe

Jeśli wydaje się nam, że o starożytnych dziejach śródziemnomorskiego regionu naukowcy wiedzą już wszystko, to jesteśmy w błędzie. Niedawne znalezisko na terenie Egiptu przedstawia bardzo interesujący grobowiec z czasów rzymskich i ptolemejskich. Te mumie wyglądają niemal jak żywe. Dowiedzmy się, co dokładnie odkryli w tym miejscu archeolodzy.
Zdjęcie poglądowe z przykładowego stanowiska badawczego w Al Bahnasa / źródło: Bombaladan, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Zdjęcie poglądowe z przykładowego stanowiska badawczego w Al Bahnasa / źródło: Bombaladan, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

W mieście Al Bahnasa znajdującym się w środkowym Egipcie były prowadzone intensywne badania wykopaliskowe. W ostatnich dniach egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności poinformowało w komunikacie prasowym o odkryciu na Górnym Cmentarzu nieznanych grobowców, w których złożono osoby należące najprawdopodobniej do wysokiej kasty społecznej.

Czytaj też: Mumie dzieci wciąż zawierają włosy. Znaleziono je u podnóży dawnej świątyni

Na stanowisku pracowali archeolodzy z Uniwersytetu w Barcelonie oraz niemieckiego Instytutu Starożytnego Bliskiego Wschodu. To oni natknęli się wykute bezpośrednio w skale groby. Ich wiek określono na okres epoki ptolemejskiej i rzymskiej (IV w. p.n.e. – IV w. n.e.). Są to dość młode pochówki, które dają nam wzgląd w tradycję funeralną w czasach, kiedy Egipt znajdował się pod wpływami Rzymu.

Mumie w grobie na stanowisku badawczym w Al Bahnasa / źródło: Ministerstwo Turystyki i Starożytności, Facebook, materiały prasowe

Mumie ze złotymi języka w egipskim grobowcu. Natrafiono na wyjątkowy starożytny grobowiec

Co znaleziono wewnątrz grobów? Przede wszystkim trumny z mumiami, złote maski pogrzebowe, dużą liczbę terakotowych figurek przedstawiających w większości Izydę-Afrodytę w wieńcu z koroną. Co ważne, posążki Izydy-Afrodyty znane są z czasów starożytnych. Symbolizują one przede wszystkim płodność, małżeństwo, poród i odnoszą się do różnych motywów odrodzenia.

Czytaj też: Te mumie są o tysiące lat starsze od egipskich. Znaleziono je w miejscu, w którym człowiek nie ma szans przetrwać

Podczas eksploracji grobowca w ustach mumii znaleziono również tzw. złote języki. Miały one pomagać zmarłym w porozumiewaniu się w zaświatach lub w dyskusjach przed pałacem starożytnego egipskiego boga Ozyrysa – dowiadujemy się z informacji egipskiego ministerstwa.

Czytaj też: Mumie obcych wystawili publicznie w parlamencie. Czy tak właśnie wyglądają kosmici?

W grobowcu również znaleziono wiele bloków skalnych, które zostały bogato ozdobione rysunkami roślin, w tym kiściami winogron. Ponadto namalowano na nich przedstawienia takich zwierząt jak gołębie i kobry. Jak widzimy, znalezisko nie należy do bardzo zniszczonych i zachowało wiele swojego pierwotnego charakteru. Dzięki temu naukowcy planują wrócić na ten teren podczas kolejnego sezonu wykopaliskowego.