Mundial 2018: WHO zachęca kibiców do szczepień. “W Rosji jest odra”

Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej budzą wiele emocji nie tylko sportowych. Światowa Organizacja Zdrowia widzi w nich szansę na rozprzestrzenianie się niebezpiecznych chorób.
Mundial 2018: WHO zachęca kibiców do szczepień.  “W Rosji jest odra”

Odra to choroba bardzo wysoko zakaźna i w ostrych przypadkach nawet śmiertelna. Jej wirus rozprzestrzenia się najczęściej drogą kropelkową. W tłumie kibiców podczas meczu ma więc idealne warunki do zwiększania zasięgu. 

Ze względu na rosnącą liczbę osób odmawiających szczepień zagrożenie odrą w Europie wyraźnie wzrosło.  

Robb Butler to ekspert zajmujący się w europejskiej komórce WHO chorobami, z którymi walczy się szczepieniami. W rozmowie z CNN przekonuje, że w ciągu ostatniej dekady notuje się powrót i rozprzestrzenianie się zakaźnych chorób, w tym odry. 

– Już w 2017 zapowiadaliśmy wzrost zachorowań (na odrę) i wygląda na to, że i w tym roku ta tendencja trwa – mówi. 

W ubiegłym roku w Europie odnotowano 20 tysięcy zakażeń wirusem, z czego około 35 osób zmarło. Wśród krajów, gdzie problem jest największy WHO wymienia Ukrainę i Rumunię, z czego ten ostatni kraj zanotował 5 tysięcy przypadków zachorowań. W Rosji liczba ta przekroczyła w tym roku 800, jak do tej pory nie było zgonów. 

– W Rosji rzeczywiście jest w tym momencie Odra – przyznaje Butler – To pokazuje znaczenie i ryzyka dla wszystkich, którzy nie sprawdzą swojego stanu zdrowia i się nie zaszczepią. 

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2018 będą odbywać się 13 i 15 czerwca. Ekspert WHO przekonuje, że do tego czasu jeszcze można zdążyć się zaszczepić dwoma dawkami szczepionki. 

– Na Mundialu mamy kraje gdzie odra nie występuje, oraz takie gdzie ostatnio notowane jej duże ogniska: jak Niemcy czy Brazylia. To bardzo ważne więc by każdy się sprawdził przed drogą – dodaje. 

Objawy odry:

  • katar
  • ból gardła
  • gorącka
  • wysypka
  • zaczerwienienie i podrażnienie oczu
  • światłowstręt

Według wyliczeń WHO około 30% przypadków odry prowadzi do groźnych powikłań: ślepoty, zapalenia mózgu, a nawet śmierci.

Szczepienie przeciwko odrze zwykle otrzymuje się w ramach obowiązkowego szczepienia trójskładnikowego MMR (ang. measles-mumps-rubella) – przeciwko odrze, śwince i różyczce. W Polsce podaje się ją obowiązkowo wszystkim dzieciom w 13–14 miesiącu życia, oraz drugą dawkę w 10. roku życia. Pojedyncze szczepienie oceniane jest na około 93% skuteczności, przy dwóch dawkach wzrasta ona do 97%. 

Źródło: CNN