Muzeum Polskiej Wódki nabiera kształtów. Zobacz, jak będzie wyglądać świątynia krajowego trunku

Podłogi wyłożone deskami ze starych beczek po alkoholu, ogromne rozetowe okna oraz wielkie piece służące niegdyś do produkcji wódki. Tak będzie wyglądać Muzeum Polskiej Wódki, pierwszy taki obiekt na świecie, w którym zwiedzający będą mogli przekonać się, że Polska jest ojczyzną wódki. Wkrótce otwarcie!

Polska ojczyzną wódki

Na warszawskiej Pradze-Północ w zabytkowym budynku dawnej wytwórni wódek „Koneser” powstaje wyjątkowy obiekt – Muzeum Polskiej Wódki. Już niedługo działka, na której stanie muzeum, zyska nową nazwę – Plac Konesera.

To pierwszy taki obiekt na świecie poświęcony wyłącznie polskiej wódce. Jego misją będzie propagowanie wiedzy o historii, tradycji i kulturze picia tego trunku. – Muzeum Polskiej Wódki będzie szczególnym miejscem prezentującym kilka wieków historii i tradycji polskiej wódki. Zwiedzający będą mogli sami przekonać się, że Polska jest ojczyzną wódki – wyjaśnia Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem muzeum. – Wpisanie naszego narodowego trunku na listę chronionych oznaczeń geograficznych UE oraz stworzenie prawnej definicji „Polskiej Wódki” jest wyrazem uznania dla jej jakości oraz bogatej historii – dodaje Szumowski.

 

Historyczna sprawa!

Historycznych śladów w muzeum będzie dużo więcej. Oprócz zabytkowego budynku w stylu neogotyckim z końca XIX w. goście będą mogli podziwiać ogromne rozetowe okna, oryginalne piece z przełomu XIX i XX w. służące niegdyś do produkcji wódki, podłogi wyłożone deskami ze starych beczek do przechowywania alkoholu z zakładu produkcyjnego w Zielonej Górze, a także masywne metalowe schody. Nie zabraknie oryginalnych elementów wyposażenia gorzelni, takich jak kolumna rektyfikacyjna, stągiew i licznik.

Trwającą około godziny wycieczkę po muzeum rozpocznie krótki pokaz filmowy. W Barze Akademii Wódki na zwiedzających, którzy wykupią bilet z degustacją, czekać będą trzy porcje degustacyjne polskiej wódki – żytniej, pszenicznej i ziemniaczanej. Za dodatkową opłatą możliwy będzie również udział w warsztatach edukacyjnych poświęconych zasadom serwowania tego trunku i jego łączenia z potrawami, czyli tzw. food-pairingu. – Chcemy edukować, pokazywać różnice w aromatach wódek produkowanych z kilku rodzajów zbóż i ziemniaków, a także promować tradycję kulturalnego picia nastawionego na smakowanie – dodaje Andrzej Szumowski.

 

Wkrótce otwarcie

Jak podkreślają twórcy Muzeum Polskiej Wódki, celem było znalezieniu równowagi pomiędzy tradycyjnym obiektem muzealnym a nowoczesnym miejscem z interaktywnymi atrakcjami. Tego typu eksponaty znajdą się we wszystkich pięciu galeriach muzeum. Każda z nich poświęcona będzie innemu tematowi – m.in. pochodzeniu wódki, zmianom technologicznym czy współczesnemu procesowi jej produkcji.

Obecnie w muzeum trwają ostatnie prace remontowe oraz rekonstrukcyjne i rozpoczyna się finalny etap – aranżacja wnętrz i instalacja eksponatów. Planowana data otwarcia obiektu to wiosna 2018. Czekamy na otwarcie!