Ich jad zabija w kilka minut. Najbardziej jadowite węże na świecie

Najbardziej jadowite węże uśmiercają swoje ofiary szybko i skutecznie, a jedna dawka produkowanej przez nie toksyny może pozbawić życia kilka, kilkanaście, a nawet kilkaset dorosłych osób! Mimo oczywistego zagrożenia jakie stwarzają, jadowite węże niezmiennie wzbudzają fascynację.
Ich jad zabija w kilka minut. Najbardziej jadowite węże na świecie

Wielu z nas uwielbia podziwiać zamknięte w terrariach niebezpieczne gady, należy jednak pamiętać, że ich środowiskiem naturalnym często są tereny położone w pobliżu ludzkich osad, a spotkanie jednego z takich osobników może mieć tragiczne konsekwencje. Przedstawiamy listę najniebezpieczniejszych węży świata, których nikt nie chciałby spotkać w naturze.  

Polska jest jednym z miejsc uprzywilejowanych pod względem występowania niebezpiecznych węży. W naszym kraju występuje zaledwie pięć gatunków tych gadów, z czego tylko jeden – żmija zygzakowata – jest jadowity. Istnieją jednak regiony, których mieszkańcy mają mniej szczęścia i wbrew pozorom nie chodzi tu wyłącznie o egzotyczne zakątki Azji i Afryki. Jadowite węże bytują też na obszarach ucywilizowanych, gdzie często spotykają na swojej drodze człowieka.

Lista najgroźniejszych węży świata

Jaki jest najgroźniejszy wąż świata? Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznie trafną odpowiedź. Przemawia za tym kilka czynników. Po pierwsze, wiele jadowitych gatunków wciąż jeszcze nie zostało dokładnie przebadanych. Po drugie, najbardziej jadowite węże nie muszą być tymi najniebezpieczniejszymi. Wiele gatunków, które natura obdarzyła wyjątkowo silną toksyną, cechuje się dość spokojnym usposobieniem, co oznacza, że atakują niemal wyłącznie w chwili faktycznego zagrożenia. Po trzecie, nie każdy agresywny i silnie jadowity wąż występuje na terenach zaludnionych. W rezultacie przekłada się to na niewielką liczbę przypadków ukąszenia ludzi. Układając zestawienie najgroźniejszych węży trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki.

Efa piaskowa

Według statystyk to właśnie ten wąż odpowiada za największą liczbę zgonów będącym następstwem ukąszenia węża. Aby lepiej zobrazować zagrożenie, jakie ten gad stanowi dla człowieka, wystarczy powiedzieć, że efa piaskowa zabiła więcej ludzi niż pozostałe gatunki jadowitych węży w ujęciu ogólnym

Ten niezwykle niebezpieczny gatunek występuje na terenie Ghany, Kamerunu, Ugandy, Kenii, na Półwyspie Arabskim oraz w centralnej i południowo-zachodniej części Azji. Osiąga długość do 90 cm i charakteryzuje się brązowym ubarwieniem grzbietu z jasnymi plamami o czerwonej obwódce.

Żararaka urutu

Ten wąż nie znajduje się w czołówce najbardziej jadowitych przedstawicieli swojego rzędu. Dlaczego zatem znalazł się w rankingu najgroźniejszych? To proste – żararaka urutu jest jednym z najbardziej agresywnych węży świata, przez co stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi. Atakuje od razu, gdy człowiek naruszy jej terytorium, a skutki jej ukąszenia mogą być tragiczne.

Obszar występowania żararaki urutu to środkowa i południowa część Brazylii, Urugwaj, Paragwaj i północne obszary Argentyny. Przeciętne osobniki osiągają długość do 120 cm, jednak najdłuższy udokumentowany okaz mierzył aż 169 cm. Grzbiet tego gada charakteryzuje się czerwonobrunatnym ubarwieniem i jest pokryty ciemnymi plamami, których kształt przypomina literę C.  

 

Kobra indyjska

Kobra indyjska nie jest największym, najbardziej jadowitym i najagresywniejszym przedstawicielem węży klasyfikowanych w tym gatunku. Można wręcz powiedzieć, że należy do najbardziej płochliwych. Dlaczego więc jest tak bardzo niebezpieczna? Ze względu na środowisko, w którym występuje. Kobra indyjska zamieszkuje tereny położone tuż przy ludzkich osadach, żywiąc się gryzoniami, małymi płazami, a nawet zwierzętami hodowlanymi, głównie drobiem. Spotkania ludzi z tymi gadami nie należą do rzadkości, podobnie zresztą jak ukąszenia.

Gad występuje na obszarze Indii, Pakistanu, Sri Lanki, Bangladeszu, Nepalu i w niewielkim stopniu we wschodniej części Afganistanu. Osiąga do 160 cm długości i cechuje się brązowym lub piaskowym ubarwieniem. Najbardziej charakterystyczną cechą tego węża jest wzór na kapturze przypominający okulary. 

Grzechotnik teksaski

Grzechotnik teksaski jest wyposażony w gruczoły jadowe produkujące silną toksynę, jednak zagrożenie, jakie ten gad stwarza dla ludzi wynika przede wszystkim z obszaru jego występowania. Nie bez powodu ten gatunek jest określany jako najniebezpieczniejszy wąż Ameryki Północnej. Grzechotnik teksański upodobał sobie obszary pustynne, często znajdujące się w pobliżu domostw. Największe zagrożenie stanowią młode osobniki, u których mechanizm kontroli dawki wstrzykiwanej toksyny nie został jeszcze wykształcony. Wszystko to sprawia, że najwięcej przypadków ukąszeń (także śmiertelnych) przypada w udziale właśnie temu gadowi.

Wąż zamieszkuje południowe stany USA i północną część Meksyku. Osiąga do 220 cm długości i charakteryzuje się piaskową barwą i ciemnymi plamami na grzbiecie. Dojrzałe osobniki są wyposażone w narząd ostrzegawczy zwany grzechotką. 

Jaki wąż jest najbardziej jadowity?

Na oddzielne miejsce w tym zestawieniu zasługuje tajpan pustynny. Nie ze względu na agresywne usposobienie czy występowanie w pobliżu ludzkich osad. Zagrożenie, jakie stwarza wynika z faktu, że jest to najbardziej jadowity wąż na świecie. 

Tajpan pustynny zamieszkuje piaszczyste obszary Australii. Jego dieta składa się przede wszystkim ze szczurów, ale nie gardzi też innymi małymi ssakami. Dorosłe osobniki mogą osiągać 250 cm długości. W porze letniej tajpan pustynny przybiera kolor zbliżony do słomy, zimą – ciemnobrązowy. Ta właściwość stanowi naturalny mechanizm termoregulacji, pozwalający wężowi dostosowywać ciepłotę do panujących warunków.

Tajpan pustynny otwiera listę najbardziej jadowitych węży lądowych. Za nim znajduje się:

  • eastern brown snake,
  • tajpan australijski,
  • wąż tygrysi,
  • czarny wąż tygrysi,
  • grzbietopręg jadowity,
  • czarny wąż tygrysi z Chappell Island,
  • zdradnica śmiercionośna,
  • western brown snake,
  • speckled brown snake.

Ile wynosi dawka śmiertelna jadu?

Większość węży wstrzykuje dawkę jadu znacznie przekraczającą niezbędną do uśmiercenia ofiary. Toksyna produkowana przez tajpana pustynnego zabija w dawce 0,025 mg/kg. Jednorazowa dawka w trakcie ataku wynosi 110 mg. Co to oznacza w praktyce? Jedna dawka toksyny najbardziej jadowitego węża świata może uśmiercić ponad 280 dorosłych osób.