Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie stanie w Polsce. Pod Tatrami widać już wieżę

Podhale inwestuje w geotermalne źródła energii. W Szaflarach ustawiono już wieżę wiertniczą pod najgłębszy odwiert geotermalny nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Na ile kilometrów w głąb Ziemi będzie sięgać?
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Już wkrótce ruszy drążenie najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie. Prace będą działy się na Podhalu, w Szaflarach. 60-metrowa wieża wiertnicza została już zainstalowana na stanowisku. Przejeżdżając pobliską „zakopianką”, bez trudu ją dostrzeżemy. O postępach w inwestycji informuje PAP oraz serwis Świat OZE.

Czytaj też: Wysokość szczytów w Tatrach do poprawki. Najnowsze pomiary wskazują zupełnie inne wartości

Prace wiertnicze ruszą z trzymiesięcznym opóźnieniem. Okazało się, że stanowisko trzeba dodatkowo obudować i wzmocnić. Znajduje się ono na starym korycie Białego Dunajca i istniała groźba zawalenia się otworu.

Najgłębszy odwiert geotermalny będzie w Szaflarach

Jak głęboki ma być odwiert? Docelowo ma sięgać na 7 kilometrów. Inżynierowie spodziewają się, że na tej głębokości woda powinna mieć temperaturę 180 st. C. Posłuży ona do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowy Targ. Jeśli na wskazanej głębokości nie znajdzie się dostatecznej ilości geotermalnych wód, wówczas poszukiwania będą prowadzone na mniejszych głębokościach 5 i 3,6 km.

O wodach geotermalnych na Podhalu nie słyszymy już po raz pierwszy. Skąd biorą się ich zasoby właśnie tutaj? Ma to bezpośredni związek z budową geologiczną tej części Karpat. Obszar na południe od Kotliny Orawsko-Nowotarskiej zaliczany jest pod względem geologicznym do Karpat Wewnętrznych, których zdecydowana większość znajduje się na Słowacji. Tam wody geotermalne wykorzystuje się już od dawna.

Czytaj też: Jaskinia w Tatrach odsłoniła nieznane wcześniej znalezisko! Polacy odkryli, kto tutaj żył 12 tys. lat temu

W przeciwieństwie do Beskidów i Pogórza budujących Karpaty Zewnętrzne, na terenie Podhala gradient geotermiczny jest zdecydowanie mniejszy. To znaczy, że nie trzeba bardzo głęboko wiercić, aby natrafić na roztwory o wysokiej temperaturze, podgrzewane ciepłem Ziemi. Energia geotermalna jest bardzo czystym źródłem energii i wręcz nie do wyczerpania. Wnętrze Ziemi nieustannie podgrzewa zasoby wód z dużych głębokości.

Czy odwiert w Szaflarach będzie aż tak rekordowy?

O odwiercie w Szaflarach powiedziano, że będzie on najgłębszym geotermalnym takim otworem na świecie. Chociaż trudno doszukać się oficjalnych rankingów, które plasują w odpowiedniej kolejności najgłębsze takie odwierty, to niestety szaflarska geotermia nie będzie wyróżniać się w zestawieniu najgłębszych otworów głębinowych wszystkich kategorii. Otworowi brakuje jeszcze jakichś… pięciu kilometrów.

Wieża wiertnicza na półwyspie Kolskim w 2007 roku. Jeszcze przed zupełnym zburzeniem / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Przytoczmy przykład legendy, jaką stał Supergłęboki Odwiert Kolski w Rosji, który wiercono przez ponad 20 lat (1970-1994) na półwyspie Kolskim. Rosjanie planowali przewiercić skorupę ziemską. Udało im się do głębokości 12 262 metrów. Dalsze wiercenie do planowanych 15 kilometrów utrudniła niespodziewanie wysoka temperatura skał. Odwiert Kolski nie jest jednak najgłębszą dziurą wywierconą przez człowieka, a już trzecią z kolejności. Prześcignęły ją o ledwie dziesiątki metrów nieco młodsze odwierty z Kataru i Sachalinu.

Więcej:energia