NASA udostępnia interaktywną mapę satelitów i „parametrów życiowych Ziemi”. Możesz je śledzić w czasie rzeczywistym

NASA właśnie oddała w ręce internautów odświeżoną wersję Eyes on the Earth – interaktywnej platformy, która umożliwia śledzenie bieżącego położenia satelitów, a także dostarczanych przez nie danych naukowych. Dzięki aktualizacji użytkownicy mogą odbywać kosmiczne podróże, nie ruszając się sprzed komputera.
NASA udostępnia interaktywną mapę satelitów i „parametrów życiowych Ziemi”. Możesz je śledzić w czasie rzeczywistym

Eyes on the Earth to narzędzie oparte na trójwymiarowej wizualizacji w czasie rzeczywistym. Mówiąc prościej, cyfrowy model Ziemi, który możemy dowolnie obracać, spowalniać, przybliżać i oddalać. Na interaktywnej mapie na bieżąco możemy śledzić 20 satelitów NASA, które krążą wokół naszego globu, oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Po kliknięciu w nazwę wybranego satelity, mapa przenosi nas do widoku misji. Na ekranie pojawia się graficzny obraz satelity, a my zaczynamy „płynąć” razem z nim nad Ziemią.

Widok na satelite Sentinel 6 / (fot. Eyes on the Earth)

Ty decydujesz, jak szybko kręci się Ziemia

Poprzednia wersja Eyes on the Earth funkcjonowała od 2016 roku i trzeba przyznać, że była o wiele uboższa niż obecna. Po aktualizacji model przypominający szkolny globus został zamieniony na rzeczywisty widok Ziemi. W tle widać nawet przepływające wokół naszego globu gwiazdy i Słońce.

Domyślnie ruch Ziemi i satelitów na platformie jest przyspieszony, ale wybierając widoczny u dołu ekranu zegar i klikając przycisk „Real Time”, możemy go łatwo spowolnić. A jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o misji i położeniu któregoś z satelitów, wystarczy, że klikniemy w nazwę wyświetlająca się obok punktu obrazującego jego obecną lokalizację, albo wybierzemy interesującą nas pozycję z menu „Missions” (Misje). 

Wśród urządzeń, które możemy śledzić, jest m.in. „najświeższy” satelita NASA – Landsat 9. W przyszłości na mapie pojawią się także NISAR (NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar), którego wystrzelenie zaplanowano na styczeń 2023 roku, oraz SWOT (Surface Water and Ocean Topography), który trafi na orbitę za rok.

Osiem parametrów życiowych Ziemi

Obok nowej szaty graficznej, która ma zachęcić użytkowników do korzystania z platformy, najważniejszą aktualizacją jest udostępnienie większej ilości danych gromadzonych przez satelity. Nowa wersja Eyes on the Earth pozwala w prosty sposób monitorować aż osiem parametrów życiowych planety, w tym: stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, poziom wód w morzach i oceanach, wilgotność gleby, stan dziury ozonowej, czy średnie temperatury powietrza.

Choć praca z danymi satelitarnymi może wydawać się skomplikowana, platforma NASA maksymalnie ją ułatwia. Wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk, aby zobaczyć animację prezentującą pomiary dla całej planety.

Animacja obrazująca stężenie dwutlenku węgla w atmosferze / (fot. Eyes on the Earth)

I tak, aby zobaczyć pomiary dotyczące stężenia dwutlenku węgla w określonej części globu, musimy najpierw odpowiednio obrócić model, a następnie z paska zadań na dole strony wybrać „Carbon Dioxide” (dwutlenek węgla). Aplikacja natychmiast pokaże wizualizację danych z satelity Orbiting Carbon Observatory 2 (OCO-2) NASA, która mierzy stężenie gazu od powierzchni ziemi do górnej części atmosfery. Po wybraniu tego parametru Ziemia zmieni się w wielką czerwoną kulę, co pokazuje, że stężenie CO2 na całej planecie jest wysokie.

Aplikacja pozwala też przeglądać dane z poprzednich lat. Po wybraniu interesującego nas parametru możemy nacisnąć przycisk „Animate This Date” (animuj dane) i ustawić pożądany okres. Po zatwierdzeniu przedziału czasowego otrzymamy animację pokazującą, jak zmieniały się odczyty w danym czasie.

Najnowsza wersja Eyes on the Earth zawiera także rzeczywiste zdjęcia satelitarne z wydarzeń istotnych dla środowiska i przyrody. Każdemu z nich towarzyszy krótka notatka. Dzięki temu możemy zobaczyć na przykład szczegóły dotyczące maksymalnych prędkości wiatru, jakie odnotowano podczas burz tropikalnych, czy ocenić skutki pożarów w północnej Kalifornii. Wszystkie zdjęcia znajdziemy w zakładce „Events” (wydarzenia) u góry ekranu.

– Dzięki najnowszym innowacjom technologicznym byliśmy w stanie wykorzystać większe ilości danych i obrazów tak, aby użytkownicy mogli obserwować, jak nasza planeta nieustannie się zmienia – mówi Jon Nelson, kierownik grupy ds. rozwoju wizualizacji w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, które opracowało aplikację.

Źródło: NASA.