WOLFRAM ALPHA

Na pierwszy rzut oka to zwykła wyszukiwarka – ale w odróżnieniu od kuzyna Google’a nie znajduje po prostu linków: udziela gotowych odpowiedzi. Chcesz wiedzieć wszystko o dziwnym składniku twoich płatków śniadaniowych? Proszę bardzo. Głowisz się, jak udowodnić, że lim(x–>0) x/sin x=1? Wolfram Alpha podpowie ci regułę de l'Hospitala, a po drodze pokaże wykres i rozwinięcie w szereg. Zastanawiasz się nad tym, jaki kraj na świecie ma najmniejszy PKB na głowę? Dostajesz odpowiedź: Burundi. A może interesuje cię to, jak na tle rywali wypada Microsoft? Wpisujesz „Msft vs. Apple vs. IBM" i twoim oczom ukazuje się dokładna analiza finansowa wielkiej trójki. W ciągu kilku sekund. Ta inteligentna aplikacja pracuje na potężnej bazie ponad 10 bilionów danych, dysponuje pulą ponad 50 tys. algorytmów i równań, zna się na około 1000 dziedzin. Jest dziełem Stephena Wolframa, brytyjskiego naukowca specjalizującego się w fizyce cząsteczek, automatach komórkowych i algebrze komputerowej, który swoją pierwszą pracę naukową opublikował w wieku 15 lat, a pięć lat później cieszył się już doktoratem z fizyki teoretycznej. 

Program radzi sobie też z mniej fachowymi pytaniami: komuś, kto ocknął się po wesołej nocy, poda dane lokalizacyjne („Where am I?") i podpowie, czy może prowadzić („Am I too drunk to drive?"). Ale spytaj ją gdzie twój samochód („Where is my car?"). Rzuci z przekąsem: tam, gdzieś go zostawił.

WHAT U HEAR

Choć nieprzeznaczona do celów medycznych i nietożsama z konsultacją u audiologa, aplikacja What U Hear służy do wstępnego przesiewowego badania słuchu przy pomocy audiometrycznego testu tonowego oraz testu zrozumiałości mowy w szumie. What U Hear może pomóc wskazać ci, czy niedosłyszysz – i o ile wskaże, zmotywować cię do wizyty u specjalisty, który zweryfikuje taki wynik.

Aplikacja ta powstała pod kierownictwem prof. Andrzeja Czyżewskiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Z niektórymi rozwiązaniami autorstwa pomorskiego naukowca stykamy się na co dzień: jego system sygnalizacji dźwiękowej dla niewidomych działa na przejściach dla pieszych w całej Polsce. 

Algorytmy What U Hear zostały dostrojone na podstawie wyników badań ponad pół miliona osób. Już wkrótce na rynku ma ukazać się kolejna, ukończona właśnie aplikacja na iPhone'a opracowana przez zespół prof. Czyżewskiego, zmieniająca telefon w aparat słuchowy. Ale nie taki jak wszystkie: jego zadaniem jest spowolnienie sygnałów dźwiękowych, tak by ludzki mózg miał więcej czasu na ich rozszyfrowanie. Wynalazek przeznaczony jest dla osób z centralnym zaburzeniem słuchu i pozwala im słyszeć innych w zwolnionym tempie – przez słuchawki podłączone do telefonu.

GSTRINGS

„Bezskutecznie szukałem dobrego stroika do ukuleli, aż trafiłem na to"; „Gram na gitarze od 20 lat i to najlepszy stroik, jakiego używałem", „Wiele razy uratował mój zespół przed wpadką" – to niektóre z wielu pozytywnych opinii w sieci na temat gStrings – chromatycznego tunera mierzącego wysokość i intensywność dźwięku i umożliwiającego nastrojenie dowolnego instrumentu muzycznego. Ta darmowa aplikacja sprawia, że stosowanie jej tradycyjnych odpowiedników staje się niepotrzebne – i nieuzasadnione.

Po uruchomieniu gStrings naszym oczom ukazuje się analogowy zegar ze wskaźnikiem częstotliwości odpowiadającej danej nucie. Gdy reagując na dźwięk, wskaźnik zatrzyma się na chwilę dokładnie w połowie zegara, znaczy to, że dźwięk brzmi czysto. Do wyboru jest kilka metod strojenia – ale na strojeniu opcje się nie kończą: bardziej zaawansowanym gStrings oferuje zabawę z transformacją Fouriera czy oknem Gaussa – dlatego też można ją zaliczyć do aplikacji popularnonaukowych.

EASY STOP SMOKING

Darren Marks, czołowy brytyjski hipnoterapeuta, przygotował aplikację, która pomaga rzucić palenie metodą autohipnozy. Marks odwołuje się do młodej dziedziny nauki zwanej psychoneuroimmunologią, która bada relacje psychiki z układem nerwowym i immunologicznym. Na początku lat 90. skuteczność hipnozy w zrywaniu z paleniem potwierdziły badania opublikowane w „Journal of Applied Psychology”.

Na korzyść aplikacji Darrena Marksa przemawia eksperyment przeprowadzony na samej sobie przez dziennikarkę czasopisma „Medicine Today”. „Wybudziłam się ze stanu głębokiego relaksu z poczuciem senności, ale i jasności umysłu – całkowicie wolna: zarówno od niepokoju, jaki towarzyszył mi przez ostatnie kilka dni, jak i najmniejszej nawet chęci sięgnięcia po papierosa. Poczucie to utrzymywało się w ciągu następnych dni – nie paliłam i ani trochę mi na tym nie zależało" – pisała.

Aplikacja Easy Stop Smoking jest tańsza niż leki, plastry, gumy do żucia, tańsza niż same papierosy. Nie zaszkodzi spróbować, tym bardziej że – jak wskazuje Marks na swojej stronie internetowej – każdy może poddać się hipnozie, jeśli tego chce i potrafi się skoncentrować.

THE ELEMENTS

„Jeśli myślisz, że widziałeś tablicę Mendelejewa, pomyśl jeszcze raz” – zachwala swoją aplikację Theodore Gray, publicysta magazynu „Popular Science” i współtwórca wspomnianej wyszukiwarki Wolfram Alpha. Za pomocą zwykłego, wydawałoby się, układu okresowego pierwiastków Gray przenosi tego, kto chciałby ów układ zgłębić, w magiczny świat Harry'ego Pottera i biblioteki w Hogwarcie, której dzieła żyją własnym życiem.