Naukowcy dowiedli, że świnie potrafią grać w gry wideo. Dlaczego to ważne?

W ostatnich miesiącach domowe rozrywki zyskały na popularności. Do łask wróciły chociażby planszówki oraz gry wideo. Jak się okazuje, nie tylko ludzie potrafią zręcznie władać padem.
Naukowcy dowiedli, że świnie potrafią grać w gry wideo. Dlaczego to ważne?

Hamlet, Omelette, Ebony i Ivory to świnie, które uwielbiają zabawę. Naukowcy wykorzystali to i nauczyli je grać w gry wideo. Zwierzęta poradziły sobie znakomicie. Badacze podkreślają, że fakt, iż świnie zrozumiały związek między padem, a tym co działo się na ekranie telewizora to ogromny wyczyn. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane na łamach czasopisma “Frontiers in Psychology”.

 

Ryjki na pady!

Za przejście każdego kolejnego poziomu gry świnie był nagradzane przekąskami. W trakcie testów dozownik zepsuł się, ale mimo to zwierzaki nadal chętnie grały. Zachęcały je miłe słowa naukowców.

–  Takie badania są ważne, ponieważ, podobnie jak w przypadku wszystkich czujących istot, sposób, w jaki wchodzimy w interakcje ze świniami i to, co z nimi robimy, wpływa na ich zachowanie – mówi dr Candace Croney, inicjatorka eksperymentu.

Jak wiadomo, świnie nie mają ani dłoni, ani kciuków, toteż joystickami operowały za pomocą ryjków. Nie każdej przyszło to jednak z taką samą łatwością. Z dwóch świń rasy yorkshire to Hamlet poradził sobie lepiej od Omelette, ale na wyższych poziomach gry obaj panowie wykazywali pewne trudności. W przypadku świń miniaturek panepinto różnica była bardziej zauważalna – celność Ivory oceniono na 76 procent, a Ebony na zaledwie 34 procent.

 

Inteligentny jak świnia

Mimo różnych rezultatów naukowcy i tak są zachwyceni, ponieważ próby podejmowane przez zwierzęta były celowe, a nie przypadkowe. Do tej pory inne rasy nie wykazały się taką zdolnością. To oznacza, że Hamlet, Omelette, Ebony i Ivory do pewnego stopnia zrozumiały, jak działa joystick.

Kate Daniels z Willow Farm w Worcestershire (znana farma agroturystyczna w Wielkiej Brytanii) w wywiadzie dla Radio BBC 4 podkreśliła, że inteligencja świń nie powinna być zaskoczeniem dla osób, które pracują z nimi na co dzień.

–  Może i nie potrafią grać w Minercrafta, ale to, że wiedzą, jak manipulować sytuacją, aby otrzymać nagrodę, nie jest niczym nowym – podsumowała.

Mimo nieprzeciętnych umiejętności świnie nie miałyby szans w rozgrywce z ludźmi lub bardziej inteligentnymi naczelnymi. Ten sam eksperyment został przeprowadzony na grupie szympansów i innych małp, które mają przeciwstawne kciuki. Zwierzęta były w stanie sprostać znacznie wyższym oczekiwaniom badających.