Światło z telewizora wpływa na zdrowie. Sprawdź, jak się przed tym ustrzec

Smartfony, tablety, telewizory. Współczesny człowiek mnóstwo czasu spędza przed którymś z ekranów. Większość emituje tzw. niebieskie światło, które może być szkodliwe dla zdrowia. Ale spokojnie – na rynku już pojawiają się zdrowsze alternatywy, dzięki którym wieczorny relaks z serialem nie musi wiązać się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi.
Światło z telewizora wpływa na zdrowie. Sprawdź, jak się przed tym ustrzec

Advertisement

Niebieskie światło – co to jest?

Niebieskie światło jest częścią spektrum światła widzialnego i naturalną składową światła słonecznego. Jako takie nie jest szkodliwe dla człowieka. Ale niebieskie światło może też pochodzić ze sztucznych źródeł.

Emitują je wszechobecne ekrany typu LCD czy oświetlenie typu LED i świetlówkowe, a nawet reflektory samochodowe. Na co dzień jesteśmy najbardziej narażeni na ekspozycję na światło niebieskie emitowane przez smartfony, monitory komputerów i telewizory.

Zobacz także:

Plusy i minusy niebieskiego światła

Niebieskie światło ma swoje zalety. Z badań wynika, że zwiększa czujność, wspomaga pamięć i funkcje poznawcze, a nawet może korzystnie wpływać na nasz nastrój. Reguluje też nasz rytm dobowy – czas snu i czuwania organizmu. Oczywiście mowa tu o świetle naturalnym, pochodzącym ze światła słonecznego.

Ale kiedy mówimy o świetle pochodzącym ze sztucznych źródeł, zalety te zmieniają się w wady. Głównie ze względu na niewłaściwą porę i czas trwania ekspozycji na światło niebieskie z ekranów.

Przy dłuższej ekspozycji na sztuczne niebieskie światło, szczególnie w porze wieczornej i tuż przed snem, możemy mieć – analogicznie do zalet – problemy z koncentracją, skupieniem uwagi czy pamięcią. Ale najgroźniejsze jest zaburzenie naturalnego rytmu dobowego, które wiąże się z bezsennością, przemęczeniem, zaburzeniami metabolicznymi, a nawet depresją.

Wszystko dlatego, że wystawiając się na działanie światła niebieskiego w porze, kiedy naturalne źródło tego światła – czyli światło słoneczne – już do nas nie dociera – „oszukujemy” swój organizm, sztucznie wydłużając tryb czuwania.

 

Problemy zdrowotne a niebieskie światło

Według Johna O’Hagana, eksperta Publicznej Służby Zdrowia Wielkiej Brytanii do spraw radiacji i zagrożeń chemicznych powszechność ekranów i monitorów LED przełożyła się na wzrost zaburzeń snu u ludzi. To natomiast, według O’Hagana, przekłada się też na kłopoty z układem krążenia. W tym miejscu warto podkreślić, że to właśnie schorzenia związane z układem krążenia są – statystycznie – wciąż najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie.

Z kolei naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie znaleźli związek między ekspozycją na sztuczne światło niebieskie w porze nocnej, a wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi bądź raka prostaty.

Długotrwałe wystawienie na działanie światła niebieskiego ma także bardzo negatywne skutki dla naszego wzroku, szczególnie w przypadku dzieci. Tutaj istotny jest nie tylko czas ekspozycji na światło płynące z ekranu, ale też odległość monitora, smartfona lub ekranu telewizora od naszych oczu. Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że długie wystawienie na działanie tego typu światła może nawet doprowadzić do uszkodzenia siatkówki u zwierząt.

Jak się chronić?

Niemożliwe jest całkowite ocięcie się od źródeł sztucznego niebieskiego światła. Musielibyśmy wyrzucić telefony, komputery i telewizory. To, co jednak możemy zrobić, to po pierwsze – zadbać o higienę pracy, wypoczynku i snu. Nie tylko mądrze ograniczając czas spędzany przed ekranem, ale też wybierając odpowiednie sprzęty.

Eksperci od dawna zalecają, aby osoby zmagające się m.in. z bezsennością wyłączyły wszystkie ekrany minimum na godzinę przed snem. Tym, którzy nie wyobrażają sobie jednak wieczoru bez obejrzenia odcinka ulubionego serialu, z pomocą przychodzą nowe technologie.

Na rynku już pojawiają się urządzenia posiadające filtry światła niebieskiego, a firmie LG w telewizorach OLED z nowej linii udało się obniżyć emisję światła niebieskiego do zaledwie 29 proc. To znacznie mniej, niż wynosi minimalny standard zapewniający komfort oczom (wynosi on 50%). LG pobiło swój wcześniejszy rekord i otrzymało certyfikat Eye Comfort od TÜV Rheinland. Dzięki temu użytkownik może dłużej korzystać z ekranu bez odczuwania dyskomfortu.

Całkowity wpływ niebieskiego światła na nasze funkcjonowanie wciąż nie jest przebadany i z pewnością wymaga jeszcze wielu analiz. To wyzwanie nie tylko dla badaczy, ale też dla twórców nowych technologii, które będą przyjazne dla użytkownika.