Jak jeden z najważniejszych naukowców XX wieku przeżył ucieczkę w drewnianym bombowcu?

Dwudziesty wiek był pełen naukowych i technologicznych rewolucji, a związani z nimi specjaliści często nie mieli łatwego i spokojnego życia. Jednym z nich był słynny fizyk jądrowy Niels Bohr, który w pewnym momencie musiał zbiec z rejonów opanowanych przez nazistów.
Jak jeden z najważniejszych naukowców XX wieku przeżył ucieczkę w drewnianym bombowcu?

Niels Bohr ma na koncie wiele sukcesów i wyjątkową przygodę, w której na szali było jego życie

Niels Bohr był duńskim fizykiem, który wniósł istotny wkład w zrozumienie struktury atomu i teorii kwantowej, czego potwierdzeniem jest przekazana w jego ręce Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki w 1922 roku. Ten sukces zawdzięcza swojej pracy nad modelem atomu Bohra, który wyjaśniał, w jaki sposób elektrony poruszają się wokół jądra po orbitach. Na tym jego wkład w naukę się nie kończy, bo opracował również koncepcję komplementarności, a do tego był zaangażowany w Projekt Manhattan, w ramach którego opracowano pierwszą bombę atomową.

Czytaj też: To miało być dziewicze sanktuarium przyrody. Znaleziono tam niepokojący dowód działalności człowieka

Zanim jednak rozpoczął pracę nad Projektem Manhattan, przeżył jedną z najpewniej najbardziej szalonych przygód w swoim życiu. Uciekł bowiem z okupowanej przez nazistów Danii w 1943 roku z pomocą brytyjskiego Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE) i zmodyfikowanego bombowca Mosquito. Zanim jednak postawił swoją stopę na pokładzie tego wyjątkowego samolotu, został przemycony z Kopenhagi łodzią rybacką. Dopiero w następnym etapie swojej ucieczki z terenów przejętych przez nazistów poleciał do Szkocji w komorze bombowej Mosquito, gdzie otrzymał tlen i spadochron. Po tej przygodzie dołączył do Projektu Manhattan w Los Alamos, gdzie przyczynił się do rozwoju bomby atomowej.

Czytaj też: Astronomia się zmienia. Sztuczna inteligencja po raz pierwszy sama odkryła i zweryfikowała supernową, zanim ktokolwiek ją zobaczył

W tej akcji udział wziął na wskroś wyjątkowy samolot, bo wykonany z drewna Mosquito mógł pełnić szereg różnych ról, jako przykład myśliwca, bombowca, samolotu zwiadowczego i nawet pasażerskiego. Wielokrotnie był używany przez British Overseas Airways Corporation (BOAC) do transportu pasażerów i ładunków przez terytorium wroga, a do tego często pod ostrzałem. Nie były to jednak z reguły misje samobójcze, bo Mosquito był jednym z najszybszych samolotów na świecie, kiedy to został wprowadzony na służbę w 1941 roku i mógł wyprzedzić większość myśliwców wroga. Był również bardzo zwrotny i mógł wykonywać manewry unikowe, aby uciec przed atakami, ale w misji dla Nielsa Bohra został zmodyfikowany o specjalny przedział w komorze bombowej, który mógł pomieścić pasażera.