Nowoczesne drukowanie w domu i firmie

Nowoczesne urządzenia do drukowania stawiają nie tylko na maksymalną oszczędność czasu i pieniędzy użytkownika, ale również zapewniają wysoką jakość wydruku, a przy tym są wygodne w użytkowaniu. Koncentrują się także na mobilności.

Jak wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej KPMG, w polskich firmach zużywa się rocznie ponad 68 miliardów kartek papieru, z czego blisko 8,2% wydruków jest marnowana, a do 55% procedur administracyjno-biurowych nadal wykorzystywany jest papier. Oznacza to, że firmy ponoszą olbrzymie koszty na drukowanie różnego rodzaju dokumentów.

KPMG podaje także, że 70% pracujących Polaków posiada drukarki. Co ciekawe, wielu z nich wykorzystuje swoje urządzenia nie tylko do użytku prywatnego. Często wykonywane są też wydruki służące do pracy.

Drukowanie, bez względu na to, czy odbywa się w firmie, czy w domu, nieodłącznie związane jest z kosztami, często całkiem wysokimi. Rozwiązaniem tego problemu mogą być nowoczesne technologie, które pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale także i pieniądze.

Niestety nierzadkim błędem zarówno firm, jak i użytkowników prywatnych, jest kupowanie tanich drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, które potem okazują się bardzo drogie w eksploatacji. Tymczasem na rynku można już znaleźć innowacyjne drukarki, które umożliwiają skuteczne oszczędzanie bez utraty wysokiej jakości wydruku, a przy tym są wygodne w użytkowaniu i wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne.

Zakup i eksploatacja

Oszczędność rozpoczyna się już w momencie zakupu urządzenia. Nie chodzi tu o wybór najtańszych modeli drukarek lub urządzeń wielofunkcyjnych, bo te, jak już było wspomniane, zazwyczaj są bardzo kosztowne w eksploatacji. Warto poszukać lepszego i bardziej zaawansowanego produktu, choć nie oznacza to, że nie można i tutaj liczyć na pewne oszczędności. Co jakiś czas producenci nowoczesnych drukarek oferują swoim klientom opcję cashback. Zazwyczaj wygląda to następująco: po zakupie określonych w promocji modeli drukarek lub urządzeń wielofunkcyjnych należy zarejestrować się na stronie internetowej producenta, wpisując dane osobowe i kontaktowe nabywcy, dane dotyczące zakupu oraz numer dowodu zakupu (lub przesłać jego skan). Uczestnicząc w takim programie, można za zakup urządzenia do drukowania otrzymać zwrot rzędu kilkuset złotych. Przykładowo kupując drukarki Brother, możemy uzyskać zwrot nawet do 200 zł. Z tego rodzaju promocji korzystają przede wszystkim firmy, szukając w tym sporych oszczędności, ale również osoby fizyczne, nabywając sprzęt do użytku domowego.

Oczywiście, oszczędność wynikająca z rozsądnego zakupu nie może być jedyną przesłanką do nabycia określonego urządzenia. Ważny jest też niski koszt druku. Producenci coraz częściej proponują oryginalne, wysokowydajne tusze, dzięki którym można skutecznie obniżyć koszt wydruku jednej strony. Wydajność drukowania podawana jest według norm ISO, dlatego bez problemu można porównać osiągnięcia różnych urządzeń. Koszt druku jednej strony łatwo obliczyć, dzieląc cenę zasobnika przez liczbę stron, którą można wydrukować przy jego użyciu.

Jak podaje w swym raporcie KPMG, główną przyczyną marnowania wydruków w polskich firmach jest drukowanie jednostronne zamiast dwustronnego. Warto jak najczęściej korzystać z tej funkcji w urządzeniach drukujących, gdyż pozwoli ona na zaoszczędzenie dużych ilości papieru. Trzeba również zwrócić uwagę, czy dane urządzenie jest przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla portfela użytkownika. Cechy te wpływają zarówno na oszczędną eksploatację oraz mniejszą ilość wykorzystanego papieru, jak i na niskie zużycie prądu. Na rynku można już znaleźć urządzenia, które posiadają odpowiednio zmodyfikowane układy zasilania i dzięki temu pobierają w stanie czuwania zaledwie 0,04 W mocy.

Oprócz oszczędności pieniędzy ważna jest także oszczędność czasu. Nowoczesne urządzenia są szybkie, a jednocześnie zapewniają wysoką jakość wydruku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu większych głowic drukujących, dzięki którym w czasie jednego przebiegu drukują od razu większą powierzchnię. Aby jeszcze bardziej zoptymalizować prędkość wydruku i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania, niektóre modele wyposażane są w automatyczne podajniki dokumentów, w których można umieścić nawet 35 arkuszy. To znacznie poprawia efektywność pracy, ponieważ podczas drukowania można zająć się innymi sprawami. Oczywiście, warto także stawiać na wielofunkcyjność i kupować urządzenia, które zawierają w sobie jednocześnie drukarkę, skaner, kopiarkę i faks. Nigdy nie wiadomo, co będzie nagle potrzebne w codziennym funkcjonowaniu firmy, a nawet w domu.

Wysoka jakość a nowoczesne rozwiązania

Urządzenie zapewniające wysoką jakość druku wcale nie musi się kojarzyć z wielkimi, ciężkimi kombajnami do drukowania. Coraz częściej doceniane są niewielkie rozmiary drukarek, co szczególnie przydatne jest w domu. Dlatego producenci szukają różnych rozwiązań, żeby zaprojektować urządzenia jak najbardziej ergonomiczne, małe i jednocześnie maksymalnie funkcjonalne, np. drukowanie w poziomie, przy czym zmiana kierunku podawania papieru umożliwia zmniejszenie wymiarów urządzenia.

Nowoczesne drukowanie stawia także na maksymalną mobilność. Jak wynika z raportu przygotowanego przy wsparciu TNS Polska, 44% Polaków posiada już smartfon i liczba urządzeń mobilnych ciągle rośnie. Dostrzegają to również producenci urządzeń do drukowania. Można już kupić sprzęt, który pozwala na skanowanie i drukowanie z dowolnego miejsca, za pomocą urządzeń mobilnych działających pod Androidem lub iOS. Często producenci udostępniają do tego darmowe aplikacje. Najnowszej generacji drukarki i urządzenia wielofunkcyjne pozwalają także na podłączenie do chmury, dzięki czemu można wygodnie skanować i drukować dokumenty (wykorzystując Google Docs, Evernote, Facebooka, Flickr lub Picasę) bez względu na to, gdzie użytkownik się znajduje. Jeśli dodamy do tego możliwość łatwej obsługi takiego urządzenia za pomocą ekranu dotykowego i łączność bezprzewodową z wykorzystaniem technologii Wi-Fi, otrzymamy sprzęt najwyższej generacji, który jest niezwykle przyjazny użytkownikowi i bardzo funkcjonalny.

Nowoczesne rozwiązania i technologie stosowane przez producentów drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych pozwalają na wygodne i coraz tańsze drukowanie z dowolnego miejsca. Tym bardziej warto rozważnie dokonywać zakupu urządzeń drukujących i szukać tych, które oferują zaawansowane funkcje, co potem często przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wydruków.