W Polsce mamy nowego grzyba. Matka Natura może obawiać się nieproszonego gościa

Z gatunkami inwazyjnymi na terenie Polski spotykamy się regularnie. Obce organizmy przybywają do naszego kraju, siejąc niekiedy spustoszone w konkretnych niszach ekologicznych. Polska badaczka odkryła we Wrocławiu obecność nieznanego wcześniej grzyba żyjącego na klonie jesionolistnym. Co to może oznaczać dla polskiej przyrody?
Odkryto nowego grzyba na gatunku klona jesionolistnego / źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Odkryto nowego grzyba na gatunku klona jesionolistnego / źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Dr Katarzyna Patejuk z Zakładu Fitopatologii i Mykologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podczas prac nad inwazyjnym gatunkiem klona jesionolistnego odkryła zupełnie nowy rodzaj grzyba, którego wcześniej w Polsce nie znaliśmy. Nadano mu łacińską nazwę Colletotrichum acericola.

Czytaj też: Warmińskie Pompeje. W Polsce znajduje się niesamowita kapsuła czasu

Obecność patogenu stwierdzono na nasionach drzew, które rosną przy ulicach Bytomskiej i Krakowskiej we Wrocławiu. Szerzej o swoim odkryciu polska badaczka napisała na łamach czasopisma Plant Pathology.

Na początku warto zwrócić uwagę na sam gatunek klona jesionolistnego. Nie jest on naturalny na terenie naszego kraju. Sprowadzono go do Europy w XVII wieku, po czym zdziczał i zaczął zachwaszczać spore obszary kontynentu. Wypiera on rodzime gatunki z tego samego rodzaju: klona pospolitego i klona jawora.

Klon jesionolistny / źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna, Herman, D.E. et al. 1996

Grzyb odkryty na inwazyjnym gatunku prawdopodobnie przybył na teren Polski wraz z klonem. Jak przyznaje autorka badań w rozmowie z PAP, skoro znaleziono go już we Wrocławiu, to zapewne jest już szerzej rozpowszechniony w Polsce.

Czytaj też: Polska tętniła życiem już tysiące lat temu. Naukowcy natrafili na zaskakujące dowody w tej sprawie

Nowy gatunek grzyba w Polsce. Może mieć istotny wpływa na miejscową florę

Kluczowym aspektem w przypadku takiego odkrycia jest poznanie, czy nowy patogen zagraża rodzimej florze. Działanie grzyba może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zachowanie pierwotnego charakteru świata roślinnego w naszym kraju.

Abstrakt graficzny ze zdjęciami grzyba / źródło: Instytut Ochrony Przyrody PAN, materiały prasowe

Z jednej strony Colletotrichum acericola będzie osłabiać inwazyjność i ekspansję klonu jesionolistego, ale z drugiej strony istnieje zagrożenie, że grzyb przejdzie również na rodzime gatunki. Z uwagi na to, że miejscowa flora nie jest uodporniona na nowy patogen, to jego obecność w środowisku może siać o wiele większe spustoszenie niż w przypadku inwazyjnego klona.

Jak dodała jeszcze Patejuk, trwają dalsze badania nad wykryciem ewentualnego zagrożenia ze strony Colletotrichum acericola. Wszyscy po to, aby uchronić rodzime gatunki drzew i utrzymać ekosystem w najbardziej naturalnym, pierwotnym stanie, jak to możliwe.