Moda z Tik Toka: jądra w sosie sojowym. A wszystko podparte “nauką”

Tak, nie przeczytaliście źle tego nagłówka. Nowy szał w sieci dotyczy zanurzania jąder w sosie sojowym po to, by sprawdzić, czy delikatne narządy są w stanie wykryć słony komponent przyprawy. Mało tego! Internauci nagrywają swoje reakcje na video i publikują je w sieci. Zastanawiacie się, jak w 2020 roku znaleźliśmy się na tym etapie cywilizacyjnym?

Krótko mówiąc, ten swoisty trend jest wynikiem gry Internetu i prawdziwej nauki w głuchy telefon. Ktoś dokopał się do badania naukowców z Filadelfii z 2013 roku, w którym to analizowali występowanie receptorów smaku w organach płciowych myszy. Nie było o nim jakoś szczególnie głośno, więc prowadzący badanie naukowcy nie spodziewali się, że kilka lat później ich praca zainspiruje użytkowników serwisu Tik Tok do moczenia swoich jąder w czymkolwiek.

A tu proszę.

Użytkownik, który udostępnił artykuł opisujący badania z Filadelfii, zacytował przy okazji kilka dosyć ogólnych stwierdzeń, które, mimo że nie miały za bardzo podłoża naukowego, wydawały się na tyle prawdziwe, że skłoniły całkiem niezłą grupę internautów do podjęcia wyzwania.

Problem polega na tym, że jądra nie mają kubków smakowych i nie mogą poczuć smaku sosu sojowego. 

“Kubki smakowe znajdują się tylko w naszych ustach oraz górnym przełyku i są grupą komórek receptorów smaku”. Sygnały z kubków smakowych są wysyłane z ust do mózgu, byśmy mogli świadomie decydować o naszych żywieniowych gustach” –  mówi Emma Beckett, naukowiec ds. żywności i żywienia z The University of Newcastle w Australii.

To jednak prawda, że receptory wyposażone w unikalną zdolność do wykrywania pięciu podstawowych smaków są rozproszone po całym organizmie człowieka. Według publikacji z 2013 roku, która pojawiła się w magazynie “Molekularna Reprodukcja Człowieka”, znajdują się w miejscach “takich jak układ pokarmowy, oddechowy, mózg, jądra i plemniki”. Ale to nie oznacza, że można poczuć smak potraw za pomocą swoich genitaliów – nie są to kubki smakowe, a więc nie aktywują kory mózgowej.

“Można o nich myśleć jak o każdym innym receptorze w organizmie, który monitoruje środowisko. Mogą one wykrywać infekcje, ponieważ bakterie mają słodkie związki strukturalne i wydzielają gorzkie i kwaśne odpady. W płucach i nosie są one za to zaangażowane w regulowanie reakcji zapalnych.” – dodaje Beckett.

A w jądrach? Artykuł opublikowany w zeszłym roku w czasopiśmie “International Journal of Molecular Sciences” informuje, że naukowcy nie są jeszcze do końca pewni, ale wydaje się, że “receptory smaku są ważnym czynnikiem w kontrolowaniu udanej produkcji plemników”.

Ale co z ludźmi, którzy przyjmując internetowe wyzwanie próbowali wyczuć smak umami sosu sojowego własną moszną? Według naukowców można to porównać do próby spróbowania jego smaku przez wcieranie sosu w zewnętrzny policzek. Jedyne, co poczujemy, to jego zapach.

Tak więc, moi drodzy, starajcie się nie czerpać wiedzy naukowej z mediów społecznościowych.

Więcej:jądrasoja