O Lemie z perspektywy kosmicznej. Zaproszenie na konferencję „O Lemie i kosmosie”

Kończą się huczne i bardzo różnorodne obchody Roku Stanisława Lema. Cześć pisarzowi, będącemu ogromną inspiracją dla naukowców, postanowiła oddać także Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. W najbliższy wtorek rozpoczyna się dwudniowa konferencja „O Lemie i kosmosie”, której patronuje m.in. „Focus”.
O Lemie z perspektywy kosmicznej. Zaproszenie na konferencję „O Lemie i kosmosie”

– Świat powieści i rozważań filozoficznych Stanisława Lema jest mi niezwykle bliski. Zaczytywałem się w jego historiach od młodości i echo tej twórczości stale mi towarzyszy. Tak jak Lem, zawsze byłem ciekawy świata, poszukiwania i wyjaśniania tajemnic przyrody. Niewątpliwie miało to wpływ na moje zawodowe wybory życiowe i skupienie się na fizyce cząstek elementarnych i jej związkach z astrofizyką i kosmologią. To właśnie fizyka cząstek i fizyka jądrowa pozwoliły nam zrozumieć, co się dzieje we wnętrzach gwiazd i jak ewoluował Wszechświat od pierwszych sekund swojego istnienia – mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Konferencja dla miłośników nauki, inżynierii, kosmosu i s-f

Konferencja „O Lemie i kosmosie” zgromadzi najważniejsze postaci polskiej branży kosmicznej. Wśród gości będą osoby zajmujące nauką i technologiami kosmicznymi, m.in. prof. Andrzej Niedzielski, astrofizyk i odkrywca planet pozasłonecznych, zawodowo związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Nie zabraknie też popularyzatorów wiedzy i miłośników fantastyki, takich jak dr Łukasz Lamża, Łukasz Marek Fiema z Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej czy Wiktor Niedzicki – człowiek, który łączy umiejętności naukowca i popularyzatora.

Dwudniowa konferencja została podzielona na panele tematyczne. Prelegenci dyskutować będą m.in. o najnowszych technologiach, osiągnieciach naukowych, kierunkach rozwoju polskiego sektora kosmicznego, ścieżkach kariery młodych ludzi zafascynowanych kosmosem, literaturze s-f i wpływie Stanisława Lema na wszystkie te dziedziny.

Fantastyka inspiracją dla inżynierów i naukowców

– Większość moich znajomych zajmujących się zawodowo astronomią była, i często nadal jest, miłośnikami literatury i filmów science-fiction – mówi prof. Leszek Błaszkiewicz, jeden z panelistów, astronom, popularyzator nauki, a prywatnie wielki miłośnik s-f.

– W okresie „przednaukowym” s-f odgrywało ważną rolę, otwierając umysły na wielki Wszechświat i pozwalając na pierwsze rozmyślania o odległych miejscach w kosmosie. Astronomia i s-f funkcjonują w wielkiej symbiozie. W moim przypadku miłość do rozgwieżdżonego nieba i książek Lema rozwijały się równolegle. Ale jest jeszcze jeden aspekt: s-f i nauka mogą się wzajemnie napędzać. Dla przykładu, Miguel Alcubierre, fizyk z Meksyku i zarazem wielki fan Star Treka, napisał pracę o teoretycznych możliwości podróży z prędkością większą niż prędkość od światła, którą określił jako „Warp Drive”.  Jego idea, już pod nazwą „napęd Alcubierre’a” znalazła się w kilku znanych powieściach i opowiadaniach s-f – dodaje prof. Błaszkiewicz.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Wrochna, który podkreśla, że na naszych oczach dokonuje się rewolucyjna zmiana. – Kosmos, który był niegdyś przedmiotem lęku, marzeń, potem badań i eksploracji, staje się dziś areną intensywnej działalności gospodarczej. Dzieje się to, co przewidział Lem: dziś już nie tyle zdobywamy kosmos, co poszerzamy Ziemię do jego granic – twierdzi prezes POLSA.

Zapraszamy na konferencję w formule hybrydowej

Konferencja „O Lemie i Kosmosie” będzie miała formułę hybrydową.  Stacjonarnie odbędzie się w Warszawie, w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w sali „Pod Kopułą”. Dla wszystkich uczestników dostępna będzie transmisja na fanpage POLSA na Facebooku i na kanale YouTube. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Wydarzenie organizują: Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Polska Agencja Kosmiczna. Patronami imprezy są: Space24.pl , Urania, Austronarium, Kosmonauta.net, Newseria, Focus i Polska Fundacja Fantastyki Naukowej.