Już w czwartek, 10 czerwca Księżyc zasłoni tarczę Słońca. Nie zrobi tego jednak całkowicie, dlatego wokół jego tarczy będzie widać ognisty pierścień. Takie zaćmienie nazywamy obrączkowym.

Zaćmienie Słońca 2021 - gdzie i kiedy będzie widoczne?

Gdzie będzie dobrze widać to zaćmienie? Sugerując się mapką publikowaną przez NASA na stronie poświęconej tym zjawiskom, w północnej części Ameryki, Azji i Europy. Od godz. 11:38 będzie widoczne w północno-zachodniej Polsce, a od godz. 12 w Bieszczadach. Przeciętny czas trwania tego zjawiska to około dwóch godzin.

Stopień przysłonięcia tarczy Słońca przez Księżyc będzie sięgał 15% na północy kraju i zaledwie kilku procent na południu. Przy obecnych warunkach pogodowych powinno być dobrze widoczne.

Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca?

UWAGA! Zaćmienie można oglądać zarówno bez użycia sprzętu optycznego, jak i za pomocą teleskopów wyposażonych w odpowiednie filtry. Nie wolno patrzeć bezpośrednio na Słońce ani przez lornetkę lub teleskop nieprzystosowany do tego celu, gdyż grozi to poważnym uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku. Nie należy też wpatrywać się w tarczę słoneczną zbyt długo.

W sklepach ze sprzętem astronomicznym oraz optycznym można zakupić okulary do obserwacji zaćmienia, a także specjalne filtry – folie Baader Planetarium (ND 5.0). Są też odpowiednio skonstruowane filtry szklane lub specjalne układy optyczne (tzw. klin Herschela). Domową alternatywą może być klisza rentgenowska, ale w tym przypadku koniecznie trzeba patrzeć przez jej zaczernioną część.

Spektakularne zaćmienie obrączkowe Słońca

Dla tych, którzy będą w odpowiednim regionie Ziemi, zaćmienie obrączkowe okaże się spektakularnym wydarzeniem. To na jego widok (a już zdecydowanie zaćmienia całkowitego) pozbawieni dostępu do dzisiejszej wiedzy ludzie klękali w przerażeniu czekając na koniec świata.

Zaćmienia obrączkowe są podobne do całkowitego zaćmienia w tym względzie, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii jedno na wprost drugiego (z perspektywy obserwatora z Ziemi). Różnica jednak w tym, że przy obrączkowym Księżyc nie może kompletnie zasłonić tarczy słonecznej, bo jest zbyt daleko od Ziemi. Dlatego nam wydaje się nieco mniejszy od Słońca – wyjaśnił w CNN Alex Young, zajmujący się fizyką Słońca astronom z należącego do NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda.

Jan Sochaczewski