Z wyglądu podobny do strusia, ale ważył do 800 kg! Znalezisko ujawnia, co stąpało po Ziemi 85 mln lat temu

Dinozaury przypominające strusie chodziły po wschodniej części dzisiejszej Ameryki Północnej około 85 mln lat temu. Skamieniałości tych gadów ujawniły, że kredowe stwory potrafiły ważyć nawet 800 kg i wzrostem kilkukrotnie przewyższać człowieka. Wcześniej obecności tych gadów w badanych obszarze nigdy nie stwierdzono.
źródło: Wikimedia Commons, Przemysław Jahr, domena publiczna

źródło: Wikimedia Commons, Przemysław Jahr, domena publiczna

Na łamach czasopisma PLOS ONE pojawiły się wyniki badań poprowadzonych przez badaczy z Muzeum Nauk Przyrodniczych Karoliny Północnej w USA. Przyjrzeli się oni bliżej skamieniałościom ornitomimozaurów, czyli strusiopodobnych teropodów, które żyły w późnej kredzie na terenie dzisiejszej wschodniej Ameryki Północnej.

Czytaj też: Żyły miliony lat temu, jadły mięso, padlinę, a nawet piasek! Czym były wężowidła, które znaleziono w Polsce?

Ornitomimozaury – podobne do strusia, ale gady

Ornitomimozaury, czyli „dinozaury naśladujące ptaki” były grupą gadów, które żyły na świecie w epoce kredy. Pierwsze gatunki pojawiły się we wczesnej kredzie, a ostatnie okazy są znane z okresu sprzed wielkiego wymierania. Wyglądem przypominały strusie – poruszały się na dwóch kończynach, miały upierzenie, przednie kończyny były bardziej rozwinięcie. Zazwyczaj dorastały one do 2-4 metrów, ale są znane gatunki liczące aż 8 metrów długości.

Te nietypowe stwory najczęściej żywiły się roślinami. W ich żołądkach znajdowano nawet gastrolity, co oznacza, że niektóre gatunki zjadały także drobne kamienie.

Rekostrukcja Beishanlong grandis / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-3.0

Wracając do odkrycia z Ameryki Północnej, na terenie stanu Missisipi w późnokredowych skałach formacji Eutaw znaleziono skamieniałe kości kończyn, które należały do dwóch gatunków. Sprawa jest o tyle wyjątkowa, że o jednostce geologicznej, w której pojawił się zapis kopalny strusiopodobnych gadów, niewiele wiemy. W okresie późnej kredy tereny USA składały się z dwóch obszarów lądowych – Laramidii na zachodzie, na terenie której znaleziono już wiele skamieniałości gadów, i Appalachów na wschodzie, gdzie odkryto opisywane skamieniałości.

Czytaj też: Zagadka tych tajemniczych pingwinów rozwikłana! Wiemy, dlaczego porzucają jedno ze swoich jaj

Lokalizacja stanowiska badawczego / źródło: Tsogtbaatar C. et al., 2022. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0266648 CCA-4.0-International

Znalezione zlityfikowane szczątki należały do osobników w różnym wieku – jeden był stosunkowo młody i niewielkich rozmiarów. Drugi natomiast okazał się przedstawicielem gatunku największych ornitomimozaurów – Beishanlong grandis. W chwili śmierci miał co najmniej 10 lat i ważył niespełna 400 kg. Wcześniejsze badania ujawniły, że osobniki tego gatunku mogły ważyć nawet 800 kg.

Odkrycie tych dwóch skamieniałości jest istotne, ponieważ rzuca nowe światło na ekosystem lądu Appalachów w późnej kredzie, o którym praktycznie nic nie było wiadomo. Teraz okazuje się, że obydwa północnoamerykańskie „kontynenty” mogły być dużo bardziej do siebie podobne, niż nam się wydawało.