Oto krople do oczu, które mogą zastąpić okulary. Innowacyjny lek trafił na półki

W USA do sprzedaży trafił właśnie przełomowy lek na starczowzroczność. Krople do oczu z pilokarpiną wyostrzają wzrok i przywracają zdolność wyraźnego widzenia z bliska. Efekt utrzymuje się nawet 6 godzin po przyjęciu leku.
Oto krople do oczu, które mogą zastąpić okulary. Innowacyjny lek trafił na półki

Miliony Amerykanów mogą schować okulary do szuflady – tak o wprowadzeniu do obrotu kropli do oczu Vuity pisze ich producent, firma biofarmaceutyczna AbbVie. Według przedstawicieli firmy innowacyjne lek na starczowzroczność został zatwierdzony do użytku przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) na przełomie października i listopada, a w pierwszych dniach grudnia trafił do aptek w całych Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z informacją od producenta, krople poprawiają ostrość widzenia z bliska, nie wpływając na zdolność widzenia dali. Poprawa następuje w ciągu 15 minut od zakroplenia leku do oka i utrzymuje się przez ok. 6 godzin. Na razie lek jest wydawany na receptę.

Lek na starczowzroczność to ulga dla milionów ludzi

Krople powstały głównie z myślą o leczeniu starczowzroczności. Zwana też presbiopią lub prezbiopią, jest schorzeniem związanym z wiekiem. Gdy nasz organizm się starzeje, dochodzi do zmniejszenia elastyczności soczewki w gałce ocznej. To prowadzi do osłabienia lub utraty zdolności akomodacji oka, a co za tym idzie – do pogorszenie zdolności widzenia z bliska.

Zazwyczaj osoby zmagające się ze starczowzrocznością uskarżają się na rozmycie obrazów oglądanych z bliska. Stąd większość osób starszych korzysta z okularów do czytania, lup, albo powiększa rozmiar liter korzystając z urządzeń elektronicznych. U większości osób starczowzroczność zaczyna rozwijać się między 40. a 50. rokiem życia i postępuje w kolejnych latach. 

Z szacunków podawanych przez AbbVie wynika, że w samych Stanach Zjednoczonych starczowzroczności doświadcza ok. 128 milionów ludzi. – Wielu Amerykanów radzi sobie z tym problemem  polegając na okularach lub urządzeniach cyfrowych. Pojawienie się kropli Vuity to dobra okazja, aby te osoby udały się do okulisty i omówiły nowe możliwości radzenia sobie z tym powszechnym schorzeniem – mówi dr Selina McGee, optometrystka i stypendystka American Academy of Optometria, współpracująca przy badaniach nad lekiem.

Lek na starczowzroczność – krople z pilokarpiną

Za działanie kropli odpowiada substancja czynna zwana pilokarpiną, pozyskiwana z liści brazylijskiego krzewu Pilocarpus jaborandi, którego polska nazwa to potoślin jaborandi. Dotychczas pilokarpina stosowana była w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego towarzyszącego jaskrze. Jednak badania przeprowadzone przez AbbVie wykazały, że może mieć też inne zastosowania. 

Ogólnie rzecz biorąc, pilokarpina powoduje kurczenie się źrenicy oka. W leczeniu jaskry skurcze wywołane podaniem leku pozwalają odprowadzić nadmiar cieczy nagromadzonej w gałce ocznej i wyrównać ciśnienie wewnątrzgałkowe. Niestety, zawartość substancji czynnej w lekach na jaskrę może zmniejszać ostrość widzenia i zakłócać zdolność adaptacji oka w ciemności. W nowych kroplach zawartość pilokarpiny jest odpowiednio zmniejszona, co pozwala zachować właściwe widzenie do dali, a równocześnie powoduje kurczenie się źrenicy oka, co pomaga wyraźniej widzieć rzeczy z bliska.

Skuteczność leku potwierdzono w dwóch randomizowanych, podwójnie zaślepionych, kontrolowanych placebo badaniach fazy III. Wzięło w nich udział 750 uczestników w wieku od 40 do 55 lat, cierpiących na starczowzroczność.  W ramach badań uczestnicy stosowali krople Vuity lub placebo raz dziennie przez okres 30 dni. Próba podwójnie zaślepiona oznacza, że ani badacz, ani badany nie wie, kto otrzymuje lek, a kto placebo.

Wyniki wykazały, że wszyscy, którzy otrzymali lek, zgłaszali poprawę widzenia z bliska. U osób otrzymujących placebo nie zaobserwowano poprawy. Co istotne, nie zgłoszono również żadnych poważnych działań niepożądanych.

Źródło: AbbVie, Medycyna Praktyczna.