Panele słoneczne w mieszkaniu. Marzenie o własnej energii na wyciągnięcie ręki są proste do spełnienia

Aktualnie każdy z nas może wejść w posiadanie prostej instalacji fotowoltaicznej i tyczy się to nawet mieszkań w sytuacjach, w których nie możemy np. wydzierżawić skrawka dachu na bloku. Rozwiązaniem są panele słoneczne na balkon, dzięki którym marzenia o fotowoltaice w mieszkaniu mogą się urzeczywistnić.
Panele słoneczne w mieszkaniu. Marzenie o własnej energii na wyciągnięcie ręki są proste do spełnienia

Firma EcoFlow zaprezentowała pierwszy taki system, dzięki którym zamontujecie panele słoneczne na balkonach

Przy aktualnym rozwoju rynku fotowoltaicznego stworzenie systemu fotowoltaicznego na balkonie w mieszkaniu nie jest trudne. Oczywiście nie będzie tak efektowne, jak ustanowienie go na dachu lub w ogrodzie, gdzie nasłonecznienie będzie możliwie najbardziej idealne przez m.in. odpowiedni kąt paneli słonecznych, ale z drugiej strony szczęśliwcy, którzy mają balkony zwrócone akurat w kierunku południowym, mogą rzeczywiście wiele zyskać, montując na nich panele słoneczne.

Czytaj też: Polska fotowoltaiczna dachówka z nowymi wzorami. Jest decyzja UE

Dziś jest to szczególnie proste, bo aktualnie są dostępne na rynku produkty, które zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić mieszkańcom mieszkań instalację paneli słonecznych na balkonie i takim właśnie systemem jest PowerStream Balcony Solar System od firmy EcoFlow. Ten jest na dodatek “pierwszym balkonowym systemem solarnym z przenośną stacją zasilania”, który może obniżyć rachunki za energię elektryczną mieszkańców mieszkań i zapewnić zapasowe zasilanie akumulatorowe.

System składa się z czterech paneli słonecznych o mocy po 100 watów, stacji zasilania, kabli, falownika i inteligentnych wtyczek. Podłącza się go bezpośrednio do gniazdek elektrycznych i… tyle. Poza tym nie wymaga instalacji, a użytkownicy monitorują i optymalizują system za pomocą aplikacji EcoFlow. Wedle zapewnień system ma maksymalną moc rzędu 800 watów i może generować do 1039 kWh energii elektrycznej rocznie, a dzięki wspomnianym wtyczkom właściciele mogą kierować energię bezpośrednio z akumulatora do konkretnych urządzeń.

Czytaj też: Zastąpili powszechnie stosowany składnik innym. Tak badacze dążą do rewolucji w fotowoltaice

Tyczy się to jednego z dwóch zestawów, w którym obecny jest akumulator Delta 2, bo PowerStream Balcony Solar System jest też dostępny w wariancie bez akumulatora. Ten jest jednak cennym dodatkiem, jako że jego 1-kWh pojemność jest w stanie zapewnić funkcjonowanie podstawowych urządzeń elektrycznych w ciągu dnia. W gruncie rzeczy jego ogniwa można naładować prądem stałym do 80% w ledwie 50 minut i do 100% w 80 minut, ale wykorzystując do tego wyłącznie panele słoneczne o łącznej mocy 400 watów, czas ten trwa około 3-6 godzin.

Czytaj też: Zamiast żywopłotu „zasadź” panele słoneczne. Fotowoltaika na ogrodzeniu nie jest taka głupia?

W Polsce dostępna jest sama przenośna stacja zasilania Delta 2 w cenie 4299 zł, a cały zestaw obejmujący panele, akumulator, przewody i całe osprzętowanie, to koszt już 2330 euro, czyli dochodzi do prawie 11000 zł.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!