Komputery kwantowe to jedna z budzących największe zainteresowanie i nadzieje technologii. Wszystko dlatego, że takie maszyny będą miały niesamowite moce obliczeniowe. Jak bardzo większe niż obecnie stosowane komputery? Naukowcy i eksperci przekonują, że skok będzie wręcz wykładniczy i doprowadzi do totalnej przemiany całych sektorów przemysłu i gospodarki.

Dla przykładu: mogą zostać zaprzęgnięte do programów kosmicznych i systemów wojskowych, obliczać czynniki ryzyka w bardzo skomplikowanych operacjach finansowych, a kto wie, może nawet znaleźć skuteczne leki na nieuleczalne dziś choroby.

- Dane będą najwięcej wartym zasobem naturalnym świata – przewiduje Ginni Rometty, szef IBM.

Raczej nie spodziewajcie się jednak, że niedługo w waszym biurze pojawi się kwantowy komputer. Ci, którzy będą z niego korzystać, zrobią to poprzez chmurę IBM, a fizycznie maszyny pozostaną na terenie firmy.

Obecnie komputery przechowują dane w formie kodu binarnego – ciągów zer i jedynek, które reprezentują litery oraz cyfry. W kwantowych stosowane są kubity, które upraszczając, pozwalają na istnienie zer i jedynek jednocześnie. Między innymi tu właśnie tkwi sekret skoku mocy obliczeniowej.

Pojedynczy komputer kwantowy IBM mieści się w szklanej obudowie szerokiej na ok. 2,7 m. Zachowanie bardzo dokładnie wyliczonych warunków fizycznych jest niezbędne do działania, bo jakakolwiek zmiana może spowodować utracenie przez kubity ich właściwości. Wokół komputera musi panować temperatura znacznie poniżej zera, zero wibracji, zero promieniowania elektromagnetycznego – słowem praktycznie absolutna izolacja.Pomysł IBM polega na umożliwianiu klientom dostępu do maszyny, która w ich imieniu będzie rozwiązywać problemy. Czy w przyszłości uda się stworzyć taki komputer, który będzie można bezpiecznie transportować i składać w biurach lub domach? Nic nie jest wykluczone, a Arvind Krisha, dyrektor IBM Research oraz Hybrid Cloud przekonuje, że prognozy są obiecujące.

- IBM Q System One to wielki krok naprzód w kierunku komercjalizacji komputerów kwantowych – zapowiada – Nowy system jest kluczowy w rozszerzeniu tej technologii poza ściany laboratoriów i znaleźć jej praktyczne zastosowanie w biznesie i nauce.

W tym roku ma zostać otwarte także pierwsze centrum IBM Q Quantum Computation Center przeznaczone dla klientów zainteresowanych korzystaniem z tego systemu. Będzie się mieścić w Poughkeepsie, w stanie Nowy Jork.